Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

 • СДСМ

  Гласови: 17 7,2%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 65 27,4%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 108 45,6%
 • ДУИ

  Гласови: 6 2,5%
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 2 0,8%
 • БЕСА

  Гласови: 2 0,8%
 • ДПА

  Гласови: 1 0,4%
 • Друга партија (ќе пишам за која)

  Гласови: 13 5,5%
 • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

  Гласови: 23 9,7%

 • Вкупно гласачи
  237
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
124
Поени од реакции
134
И овие локални нема доволно жени кандидатки изборот останува сепак да се гласа за мажи за градоначалник.Теута мислам дека е добар пример за успешен пример на жена градоначалник кој веке осма или не знам која година и е како градоначалник,тетовчани ја гласаат упорно најверојатно пак ке ја гласаат и овој пат за уште поуспешно Тетово.
Аларова исто добр пример беше за жена градоначалник на Центар се покажа и она како успешна жена градоначалник го среди центар урбанистички стави ред на нередот со урбаната мафија редовно плакање даноци и слични успеси.
Шекеринска,Јанкуловсkа иако не биле дел од локална власт сепак и тие како жени исто така се истакнаа со високи резултати.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.528
Поени од реакции
13.795
И овие локални нема доволно жени кандидатки изборот останува сепак да се гласа за мажи за градоначалник.Теута мислам дека е добар пример за успешен пример на жена градоначалник кој веке осма или не знам која година и е како градоначалник,тетовчани ја гласаат упорно најверојатно пак ке ја гласаат и овој пат за уште поуспешно Тетово.
Аларова исто добр пример беше за жена градоначалник на Центар се покажа и она како успешна жена градоначалник го среди центар урбанистички стави ред на нередот со урбаната мафија редовно плакање даноци и слични успеси.
Шекеринска,Јанкуловсkа иако не биле дел од локална власт сепак и тие како жени исто така се истакнаа со високи резултати.
Нареден пат стави /s, пошто многу ќе те сфатат сериозно.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.793
Поени од реакции
6.854
Имам еден близок пријател од СДС и нивен советник е во една општина, понекогаш се рчкаме за политика.

Ми вели дека не се плашел од Мицко, туку од Васко Ефтов што е на страна на Заев. Немало поголем малер од Васе. Кога бил за Бранко, ДПМНЕ победувала, кога плукал по Заев, овој формирал влада. :)

Ме изнасмеа, но во право е човекот, ако почне Васе да одработува за тебе, блиску ти е крајот. Не е ни чудо што САД сега трпат удари, откако Васе стана Американец и не ги доведува повеќе од Белград неговите теоретичари на заговор и експерти за геополитика. :)
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
235
Поени од реакции
250
IMG_20210920_215539.png

Комунисти со конзервативци, подобра комбинација здравје :tapp:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.229
Поени од реакции
3.837
Прегледај го приврзокот 307765

Комунисти со конзервативци, подобра комбинација здравје :tapp:
Ги слушам главите будали во мк на само вистина се расправаат колку кој повеќе партии имал во коалицијата. Со ги бројат и мерат. Викам овие се ненормални...и народ гледа гласа и се возбудува.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.795
Поени од реакции
17.323
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.229
Поени од реакции
3.837
Ni ednite ne se konzervativci ni drugite komunisti. Ni pak SDS e blisku do nesto socijaldemokratsko.
Имаат централистички тенденции и двете партии но има разлики и имаат политики кои се различни и се конзервативни кај ВМРО и социјалдемократски или социјалибетни кај СДСМ. Има некоја не многу голема разлика но има и се познава исто е и со другите партии левица на пример. Има разлики.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.908
Поени од реакции
58.685
Имаат централистички тенденции и двете партии но има разлики и имаат политики кои се различни и се конзервативни кај ВМРО и социјалдемократски или социјалибетни кај СДСМ. Има некоја не многу голема разлика но има и се познава исто е и со другите партии левица на пример. Има разлики.
Он збори у контекстот на предходната дискусија, за Титови сили и ВМРО.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.229
Поени од реакции
3.837
Он збори у контекстот на предходната дискусија, за Титови сили и ВМРО.
Прочитав. Битно им е повеќе партии да имаат мислат дека така полесно ќе освојат власт, тоа често го прават.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
862
Поени од реакции
3.415
За дел да, али голем дел се едноставно интересни групи кои си ги продаваат гласовите. Да кажеме ако сте од рурално место и оформите партија во 2-3 села која има 300-500-800 гласови. Или пак група пензионери кои можат да обединат некој 400-500 гласа. И ДПНЕ и СДС одма ќе ви понудат да влезете во колација во замена за некое советничко место, неколку вработувања, нешто кеш. Може и некој фунционер на ЈП да добиете ако е местото 50-50 и секој глас е важен.

Огромен дел од овие партии се баш такви. Имаат по 50-100-200-300 гласови најчесто од 10-20 фамилии кои сите се вработиле преку партијата и тоа е тоа. Имињата им се комплетно ирелеватни зошто е невозможно да имаат каква било идеологија. Чим влезеш во орото со СДС и ДПНЕ нема излегување, или барем до сега никој нема излезено. Вака на прв поглед може не изгледа многу али во пракса е. ЛДП, ДОМ, ДС, Социјалистика партија, ГРОМ, итн.. сите тие си в
варираат од по неколку стотици до неколку илјади гласови. Вака оделно се бедни али ако ги прибереш во коалиција сите одеднаш добиваш 10-15-20 000 гласови екстра наспрема другиот. А загубата овдека е плус и двојна зошто не само што ти добиваш туку и он губи.

Работничка партија, Интегра, Единствена Македонија, Глас ти се уште некој 5-10 000 гласови. И така капка по капка се полни чаша. Најчесто овие партии одат сами на избори само за да покажат колку гласови тежат за да имаат со колку да се ценкаат со СДС и ДПНЕ. На пример Левица ако одеше со ДПНЕ на овие избори со 40 000 гласови ќе можеше да им бара неколку градоначалници и во иднина неколку министри. Нешто што овие со по 500-1000 гласа може да сонуваат.

Етничките се направени само за додадно да се расцепка националното ткиво на Македонија зошто и на СДС и на ДПНЕ им е забрането да тераат про-македонска политика.
 
Последно уредено:

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.795
Поени од реакции
17.323
Имаат централистички тенденции и двете партии но има разлики и имаат политики кои се различни и се конзервативни кај ВМРО и социјалдемократски или социјалибетни кај СДСМ. Има некоја не многу голема разлика но има и се познава исто е и со другите партии левица на пример. Има разлики.
Partiite nemaat ideoloska matrica. Ne e dovolno 2-3 proekti za da vazis za konzervativna partija. Vremeto na Gruevski bese takvo imase po nekoj proekt sto mozese da se klasificira kako konzervativen a od druga strana 3 obratni. Da ne nabrojuvam ima tuka mnogu da se pisuva. A SDS ne ni glumi leva partija tuku naprotiv e elitisticka ama ete mora da se bide nesto. Ne bi ni rekol deka se centralisticki toa e sve i nisto. Tuku voopsto nemaat ideologija. Vo sustina sekoj moze sekade da bide i za sve da si glasa. Licniot interes im e zaednicki atribut i po toa se vodat.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.229
Поени од реакции
3.837
Partiite nemaat ideoloska matrica. Ne e dovolno 2-3 proekti za da vazis za konzervativna partija. Vremeto na Gruevski bese takvo imase po nekoj proekt sto mozese da se klasificira kako konzervativen a od druga strana 3 obratni. Da ne nabrojuvam ima tuka mnogu da se pisuva. A SDS ne ni glumi leva partija tuku naprotiv e elitisticka ama ete mora da se bide nesto. Ne bi ni rekol deka se centralisticki toa e sve i nisto. Tuku voopsto nemaat idelogija. Vo sustina sekoj moze sekade da bide i za sve da si glasa. Licniot interes im e zaednicki atribut i po toa se vodat.
не се екстремистички партии и двете тоа е централизам. Имаат една некои подесно полево и тоа. Не се па се радикални па се да е различно. Тоа е централизам...прочитај програма на Интегра и Левица или ДОМ таму има поголеми разлики. Ни во програмата на СДСМ ВМРО нема огромни разлики. Централизмит е исто идеологија.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.795
Поени од реакции
17.323
не се екстремистички партии и двете тоа е централизам. Имаат една некои подесно полево и тоа. Не се па се радикални па се да е различно. Тоа е централизам...прочитај програма на Интегра и Левица или ДОМ таму има поголеми разлики. Ни во програмата на СДСМ ВМРО нема огромни разлики. Централизмит е исто идеологија.
Sto e toa centralizam? Ili so drug zbor bez ideologija. Toa ne e problem, ima trend vo mnogu zemji partiite se pomalce da se vodat ideoloski. Samo da ne se narekuvaat konzervativci ili socijaldemokrati oti toa podrazbira odredeni stavovi za mnogu politicki temi a ne gledam deka vo Makedonija se drzat na toa.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom