(Анкета) Дали верувате во Бог ?

Дали верувате во Бог

  • Верувам во Исус, имам читано библија,постам, редовно одам во црква (Христијанство)

    Гласови: 16 29,6%
  • Празно верувам, немам никогаш читано библија, не постам, одам во црква само за големите празници

    Гласови: 19 35,2%
  • Верувам во Алах, имам читано куран, постам, редовно одам во џамија (Ислам)

    Гласови: 2 3,7%
  • Празно верувам, немам никогаш читано куран,не постам, одам во џамија само за големите празници

    Гласови: 1 1,9%
  • Верувам во Хиндуизам

    Гласови: 1 1,9%
  • Верувам во Буда ( Будизам)

    Гласови: 2 3,7%
  • Верувам во Јудаизам

    Гласови: 1 1,9%
  • Не верувам во ниеден Бог, себеси се сметам за атеист

    Гласови: 20 37,0%

  • Вкупно гласачи
    54

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Само глуп може да верува у нешто што не постои.
Јас не верувам, фала богу :icon_lol: :icon_lol:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Фала богу, а???????..
На кој бог му се захфалуваш???
На Один, разбира се, единствениот вистински бог :D
Само глуп може да верува у нешто што не постои.
Јас не верувам, фала богу :icon_lol: :icon_lol:
Полека момче, од каде ти знаеш дека не постои?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
И сега за да расипам статистика и прашалникот:

Е што ние Телемитите нели веруваме во Богови? Или пак не веруваме? А немаме ниту цркви, ниту храмови од злато за да призиваме или пак ги имаме најубавите храмови што може да бидат населени од било кој бог на Земјата?

Нас никој не не прашува нели? Ако... :)
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Veruvam 100% sve e bozja volja.Idam i vo crkva pijam,svetena voda,palam sveki veruvam vo Isus....

So eden zbor pravoslavna hristijanka sum a gi postuvam i drugite veri i religii.
 
Последно уредено од модератор:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Veruvam 100% sve e bozja volja.Idam i vo crkva pijam,svetena voda,palam sveki veruvam vo Isus....

So eden zbor pravoslavna hristijanka sum a gi postuvam i drugite veri i religii.
Шамија носиш?
Автоматски споено мислење:

И сега за да расипам статистика и прашалникот:

Е што ние Телемитите нели веруваме во Богови? Или пак не веруваме? А немаме ниту цркви, ниту храмови од злато за да призиваме или пак ги имаме најубавите храмови што може да бидат населени од било кој бог на Земјата?

Нас никој не не прашува нели? Ако... :)
И јас сум како вас сиротиња, и мене ме нема во анкетата....
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Шамија носиш?
Автоматски споено мислење:


И јас сум како вас сиротиња, и мене ме нема во анкетата....
Treba da se nosi gledam nekoj nosat ama ne nosam.Samo se molam gospod da mi dava zdravje i da me stiti od zli sili i zloben narod jbg takvo vreme dojde nikoj ne ti misli arno
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Treba da se nosi gledam nekoj nosat ama ne nosam.Samo se molam gospod da mi dava zdravje i da me stiti od zli sili i zloben narod jbg takvo vreme dojde nikoj ne ti misli arno
Кои зли сили ако се е 100% божја волја? :)
И другиот дел од реченицата....како тоа никој не ти мисли арно?
И ти ли на никого не му мислиш арно?
И дали е се тоа божја волја?
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Пример да речиме постои бог ,и се створено од бог ,и ни е сме дел од бог ,е сега некој не вервува значи самиот бог не си верува дек апостои.или треба да има нешто друго освен бог за да потврди.или
пример да речиме не постои бог ,и ние сме небог ,и шо да прајме сега ,и зошто е битно дали верува некој или неверува ,на кој му е битно тоа.
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Кои зли сили ако се е 100% божја волја? :)
И другиот дел од реченицата....како тоа никој не ти мисли арно?
И ти ли на никого не му мислиш арно?
И дали е се тоа божја волја?
Toa so zlite sili e satansko ne e bozjo,pa ima zonamerni luge treba da se zastitime, sve e bozja volja tocno taka kakvi se oni ke bides i ti takov zlo so zlo dobro so dobro gazenje nikako
Автоматски споено мислење:

Пример да речиме постои бог ,и се створено од бог ,и ни е сме дел од бог ,е сега некој не вервува значи самиот бог не си верува дек апостои.или треба да има нешто друго освен бог за да потврди.или
пример да речиме не постои бог ,и ние сме небог ,и шо да прајме сега ,и зошто е битно дали верува некој или неверува ,на кој му е битно тоа.
Bog postoi samo narodov ne veruva vo seto toa,bitno mu e na toj sto go interesira t.e toj sto ja pocnal temava
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Toa so zlite sili e satansko ne e bozjo,pa ima zonamerni luge treba da se zastitime, sve e bozja volja tocno taka kakvi se oni ke bides i ti takov zlo so zlo dobro so dobro gazenje nikako
Убаво се звучи, ама човекот е склон кон лицемерие и лажење на сам себе си https://mk.wikipedia.org/wiki/Когнитивна_дисонанца
Ако си доволно искрена тогаш има доста труло и во тебе......освен во сатанските работи :)
Автоматски споено мислење:

Пример да речиме постои бог ,и се створено од бог ,и ни е сме дел од бог ,е сега некој не вервува значи самиот бог не си верува дек апостои.или треба да има нешто друго освен бог за да потврди.или
пример да речиме не постои бог ,и ние сме небог ,и шо да прајме сега ,и зошто е битно дали верува некој или неверува ,на кој му е битно тоа.
Станува збор за самореализација, за спознавање....будење. Не е стварта за верување или интелектуална па да е знаење :)
Еве ти кажувам и пак џабе е хахахахххх
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom