Анима Мунди

Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Ќе ти одговорам само за борбите. Приказната таму е кадија те тужи-кадија те суди. Најголеми учесници во тие борби каде се големи пари во прашање се од полицијата.
И тоа е точно. И? Што понатака? Се помиривте, нека борат кучиња а? Ние да си ги спасиме коњите, полжавите, гасениците? Од тие борби т.е. од тој бизнис произлегуваат и крадењето и труењето. И не се само полицајци, туку албанци, македонци, турци, роми, воглавно по селски средини, кои заработуваат на грб на животните.
Идете по линија на помал отпор а, каде што е густо опашот во гз и бегај назад
Тоа го зборам цело време, ДОДЕКА НЕМА ПОТКРЕПА ОД ДРЖАВАТА, МОЖЕ ДО УТРЕ ДА ГИ СПАСУВАМЕ КОЊИТЕ, И КУЧИЊАТА ОД ВАРДАРИШТЕ. ТАМУ ТРЕБА ДА СЕ ДЕЛУВА, А НЕ ДА СЕ ТЕПАТЕ СО ГРАЃАНИ И ПОЛИЦИЈА.
Ама може на некој не му одговара да се реши проблемот со бездомни животни а?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
И тоа е точно. И? Што понатака? Се помиривте, нека борат кучиња а? Ние да си ги спасиме коњите, полжавите, гасениците? Од тие борби т.е. од тој бизнис произлегуваат и крадењето и труењето. И не се само полицајци, туку албанци, македонци, турци, роми, воглавно по селски средини, кои заработуваат на грб на животните.
Идете по линија на помал отпор а, каде што е густо опашот во гз и бегај назад
A ако играме на другата страна може, нели?
Полицијата која е свесна за борбите со кучиња ништо не презема, не? Само проблем е коа една организација селективно спасува коњ?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
И тоа е точно. И? Што понатака? Се помиривте, нека борат кучиња а? Ние да си ги спасиме коњите, полжавите, гасениците? Од тие борби т.е. од тој бизнис произлегуваат и крадењето и труењето. И не се само полицајци, туку албанци, македонци, турци, роми, воглавно по селски средини, кои заработуваат на грб на животните.
Идете по линија на помал отпор а, каде што е густо опашот во гз и бегај назад
Сега мене ме напаѓаш? Јас само ти кажав што е реалноста. Нит сум член на АМ нит активист. Јас помагам со мојата струка. И знам каде е границата. Ти обратив само внимание дека не е се до властите на кои се повикувате, затоа што многу често замижуваат и се вртат на страна. Тоа исто така не е во ред како што земањето на правда во свои раце не е.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
И тоа е точно. И? Што понатака? Се помиривте, нека борат кучиња а? Ние да си ги спасиме коњите, полжавите, гасениците? Од тие борби т.е. од тој бизнис произлегуваат и крадењето и труењето. И не се само полицајци, туку албанци, македонци, турци, роми, воглавно по селски средини, кои заработуваат на грб на животните.
Идете по линија на помал отпор а, каде што е густо опашот во гз и бегај назад
Сега мене ме напаѓаш? Јас само ти кажав што е реалноста. Нит сум член на АМ нит активист. Јас помагам со мојата струка. И знам каде е границата. Ти обратив само внимание дека не е се до властите на кои се повикувате, затоа што многу често замижуваат и се вртат на страна. Тоа исто така не е во ред како што земањето на правда во свои раце не е.
Не те напаѓам, извини што те ставив во ист кош. Тоа беше мое мислење, тука сме да дискутираме нели?
Еднаш прашав, како да препознаеме кои се активисти на АМ,или било кој може да се прикаже така па дури и да им наштети на имиџот,ама досега нема одговор.
Кога правиме нешто, тоа го правиме поради некоја цел. Претходниот "колега" пак не ја разбра поентата. Не е проблемот другар што го спасиле коњот, туку како го спасиле! Сега и да го земеле, тој будала што го малтретирал утре ќе земе друг коњ и пак истото ќе го прави, и овие пак ќе одат да го зимаат, и пак ќе се тепаат, и....до кога?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Anima Mundi се виновни за смрта на коњот!
И јас исто мислам дека нивните непромислени постапки и инатење по секоја цена да се наметнат над институциите и единствен легитимен суд за делење правда доведе до тоа коњот да биде убиен. На Фејсбук веќе почнува да избива револт и луѓето почнуваат да сфаќаат какви лицемери се Анима Мунди

 
?

..........

Гостин
Како не им е срам Анима Мунди го оставија кутриот коњ да умре, не направија ништо за да го спасат, отишле д се тепат со народот насилници!!
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Не те напаѓам, извини што те ставив во ист кош. Тоа беше мое мислење, тука сме да дискутираме нели?
Еднаш прашав, како да препознаеме кои се активисти на АМ,или било кој може да се прикаже така па дури и да им наштети на имиџот,ама досега нема одговор.
Кога правиме нешто, тоа го правиме поради некоја цел. Претходниот "колега" пак не ја разбра поентата. Не е проблемот другар што го спасиле коњот, туку како го спасиле! Сега и да го земеле, тој будала што го малтретирал утре ќе земе друг коњ и пак истото ќе го прави, и овие пак ќе одат да го зимаат, и пак ќе се тепаат, и....до кога?
Одговорот на тоа до кога е многу едноставен. Кога ќе почне законот да се спроведува на терен. Тоа е она што ти велам, ако има некој да дојде да го казни прво сопственикот за тоа што го довел животното во таква состојба, а потоа го оставил на јавна површина. Тука спаѓаат и они кои си ги шетаат кучињата без поводник на јавни места, ако кучето заврши работа не чистат итн(и мене тоа ме нервира, бидејќи и мене ме нападна ,,шетано,, куче без поводник во парк додека јас шетав со кучето).

Значи кај нас е проблемот во системот, што правдата е селективна или се замижува пред неа. Како во другиве земји си има надлежни органи, полиции и не знам ти што што по службена должност и пријава од сосед или некое вакво друштво одат и си превземаат мерки. Кај нас тоа го нема, барем не до тој степен, но ете постои закон за благосостојба на животните, кој нит е почитуван од страна на сопствениците, ниту пак е спроведуван од страна на власта. Од тие причини и се појавуваат вакви групи, здруженија за заштита итн.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Јас колку што прочитав на вашата страна пријавувањето во институции не било од ваша страна. Вие сте дошле скришно и тајно да го одземете коњот. Сопственикот повикал полиција. Да не реагирал тој едноставно немало да дојде до никакво вмешување на институции. Сте се ставиле сами над законот да делите правда и да одземате. Разбирам прво да сте пријавиле во полиција, па ако немало одговор од полицијата да сте одлучиле на своја одговорност да реагирате. Ама вака испаѓа баш тоа што го напиша Курто се правите шерифи и се однесувате како да сте вон системот и апсолутен морален суд за делење правда.
Си прочитал, не си допрочитал, тука имате проблем. Коњот беше на јавна површина и по реакција на општината да се дислоцира ја имавме секоја надлежност да го превземеме. Полиција повика Јоци новинарката која беше со нас таа вечер, за да не биде кражба туку легално да се одземе. Се што е на јавна површина и со дозвола од општина и полиција имаме право да го земеме. Во меѓувреме се појави сопственикот, кој првенствено дозволи да се одземе, односно го предаде коњот. Тука се повлече полицијата и откако си отидоа, во меѓувреме го исправивме на нозе, обезбедивме транспорт, идиотот се предомисли.
И тука веќе настанаа проблемите, полиција место да постапи законски, да направи записникк и пријави, се повлекува затоа што се исплашија а во меѓувреме им фрштеа телефоните од ѕвонење. Не е проблемот како ние сме резгирале, проблемот е во затајувањето на надлежните, корупцијата и неспособноста да се испочитуваат законски регулативи.
Ете толку ни се способни институциите, истите тие што кажувате декз се надлежни. Не го спорам тоа, ја спорам нивната способност.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Одговорот на тоа до кога е многу едноставен. Кога ќе почне законот да се спроведува на терен. Тоа е она што ти велам, ако има некој да дојде да го казни прво сопственикот за тоа што го довел животното во таква состојба, а потоа го оставил на јавна површина. Тука спаѓаат и они кои си ги шетаат кучињата без поводник на јавни места, ако кучето заврши работа не чистат итн(и мене тоа ме нервира, бидејќи и мене ме нападна ,,шетано,, куче без поводник во парк додека јас шетав со кучето).

Значи кај нас е проблемот во системот, што правдата е селективна или се замижува пред неа. Како во другиве земји си има надлежни органи, полиции и не знам ти што што по службена должност и пријава од сосед или некое вакво друштво одат и си превземаат мерки. Кај нас тоа го нема, барем не до тој степен, но ете постои закон за благосостојба на животните, кој нит е почитуван од страна на сопствениците, ниту пак е спроведуван од страна на власта. Од тие причини и се појавуваат вакви групи, здруженија за заштита итн.
Те нападнало куче? Ако ги прашаш нив, ќе речат дека си го провоцирал/а. Или некој човек го провоцирал, па те нападнал тебе.
Имаа заднина они, не се толку Мајка Тереза како што изгледаат верувај ми
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
A ако играме на другата страна може, нели?
Полицијата која е свесна за борбите со кучиња ништо не презема, не? Само проблем е коа една организација селективно спасува коњ?
Не стануваше збор за селективно спасување. Ние кога стигнавме, кучињата беа дислоцирани, односно сокриени. Не можеш да ги одземеш само затоа што постојат, мораш да имаш основ. А во ситуацијава, потребни беа докази за негрижа на кучињата, кои ги немавме, во исто време, за да реагираат институции за борби, бараат да им се пријават борбите на лице место...а знаеме тоа како иде. Уствари, во однос на тоа што го читам по форумов, не знаеме, туку само паламудиме- не се однесува ова на тебе дане се сфатиме погрешно.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Не стануваше збор за селективно спасување. Ние кога стигнавме, кучињата беа дислоцирани, односно сокриени. Не можеш да ги одземеш само затоа што постојат, мораш да имаш основ. А во ситуацијава, потребни беа докази за негрижа на кучињата, кои ги немавме, во исто време, за да реагираат институции за борби, бараат да им се пријават борбите на лице место...а знаеме тоа како иде. Уствари, во однос на тоа што го читам по форумов, не знаеме, туку само паламудиме- не се однесува ова на тебе дане се сфатиме погрешно.
Обратно мислев - полицијата работи селективно, ама нема врска :D
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Те нападнало куче? Ако ги прашаш нив, ќе речат дека си го провоцирал/а. Или некој човек го провоцирал, па те нападнал тебе.
Имаа заднина они, не се толку Мајка Тереза како што изгледаат верувај ми
Мене тоа ми е најјако и го покаажува целото лицемерие на дело на оваа организација за наводна заштита за животните

Случај 1 човек напаѓа куче . Нивна реакција: психопат, манијак убиец, бездушник,потенцијален педофил и силувач. Да му се направи истото што тој му го направил на кучето. МВР да реагира и да се испратни на доживотна робија по можност и смртна казна.Заклучок човекот е крив

Случај 2 куче напаѓа човек. Нивна реакција. Ова е изолиран случај, не може да се генерализира дека сите улични кучиња се агресивни. Кучињата не напаѓаат без причина. Кучево мора да било преплашено или малтретирано па да нападне, за да се одбрани.А тој што му направил за да го нападне? И вас да ве малтретираат секојдневно, да гладувате и живеете во прљавштина дали нема да нападнете?? Заклучок: човекот е крив

:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Те нападнало куче? Ако ги прашаш нив, ќе речат дека си го провоцирал/а. Или некој човек го провоцирал, па те нападнал тебе.
Имаа заднина они, не се толку Мајка Тереза како што изгледаат верувај ми
Не, туку додека јас шетав со моето, неговото во градскиот парк беше пуштено без поводник. Така сопственикот го ,,шетање,,. Инцидентот настана кога неговото куче го фати моето за врат. Што ако нападнеше детенце? Многу работи се гнили кај нас. Оваа е само една капка во големиот океан. Имам некое разбирање за она што го прават АМ или што пробуваат да го направат, но во многу случаи не се согласувам со начинот, методите па и зборовите што ги одбираат.
 
Последно уредено:

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Мене тоа ми е најјако и го покаажува целото лицемерие на дело на оваа организација за наводна заштита за животните

Случај 1 човек напаѓа куче . Нивна реакција: психопат, манијак убиец, бездушник,потенцијален педофил и силувач. Да му се направи истото што тој му го направил на кучето. МВР да реагира и да се испратни на доживотна робија по можност и смртна казна.Заклучок човекот е крив

Случај 2 куче напаѓа човек. Нивна реакција. Ова е изолиран случај, не може да се генерализира дека сите улични кучиња се агресивни. Кучињата не напаѓаат без причина. Кучево мора да било преплашено или малтретирано па да нападне, за да се одбрани.Тој што му направил за да го нападне? И вас да ве малтретираат секојдневно, да гладувате и живеете во прљавштина дали нема да нападнете?? Заклучок: човекот е крив

:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
Па ова е 100% точно. За тоа што има кучиња по улици кој е крив? Кој треба да се погрижи за тоа да нема кучиња-скитници? Самите кучиња да си најдат дом ебате?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Па ова е 100% точно. За тоа што има кучиња по улици кој е крив? Кој треба да се погрижи за тоа да нема кучиња-скитници? Самите кучиња да си најдат дом ебате?
А мене што ми се пушти домашен кокер шпаниел, кој е крив?? Јас сигурно! Сум го провоцирал што сум му поминувал низ територија. Треба од Железара до Центар преку Ѓорче Петров да одам за да не го дразнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom