Анима Мунди

Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Целосно можам да разберам да ви смета одредено движење, но да се ситите на нечиво страдање, е не! Не можам да разберам. Али веројатно капацитети се во прашање.
Доколку си заинтересиран, коњот денес и го убија. Задоволен? Ајт сега, свршавај од радости. Прегледај го приврзокот 127481
Греота што го убиле коњот. За тоа стварно се сочуствувам и не е во ред. Сликава ми е малце нејасна и матна. Го обезглавиле ли коњот? Затоа што не може да му се види главата, а крв нема никаде. Како да е цензурирана сликата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Пак со несоодветни споредби за да доловам поента... Ако ме видиш како си го малтретирам детето на улица, нема да реагираш затоа што тоа е мое дете и јас имам „право“ да го малтретирам. Така?
Добро си забележала, пак со несоодветни споредби.
И друга работа е што сметаш ти за малтретирање. Еве конкретно ти на пример имаш друг светоглед на работите и по некоја случајност можеш и најобична воспитно едукативна мерка да си ја претставиш како малтретирање и да се вмешаш. Или не ти, колку луѓе толку табиети. Според тебе секој еден ке има морално право да ми се меша во приватниот живот на основа на негово резонирање што е исправно а што не. И на крај правиме муабет за животни а не за луѓе. Тука ти е втората несоодветна споредба. Неможам исто да реагирам кога некој малтретира припадник на мојот вид со наводно малтретирање на припадник на друга врста. Можеби ти звучи шовиснитички но луѓето првенствено животните ги припитомиле и ги чувале за исхрана и за работа , а не за дружба или миленичиња.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.379
Добро си забележала, пак со несоодветни споредби.
И друга работа е што сметаш ти за малтретирање. Еве конкретно ти на пример имаш друг светоглед на работите и по некоја случајност можеш и најобична воспитно едукативна мерка да си ја претставиш како малтретирање и да се вмешаш. Или не ти, колку луѓе толку табиети. Според тебе секој еден ке има морално право да ми се меша во приватниот живот на основа на негово резонирање што е исправно а што не. И на крај правиме муабет за животни а не за луѓе. Тука ти е втората несоодветна споредба. Неможам исто да реагирам кога некој малтретира припадник на мојот вид со наводно малтретирање на припадник на друга врста. Можеби ти звучи шовиснитички но луѓето првенствено животните ги припитомиле и ги чувале за исхрана и за работа , а не за дружба или миленичиња.
Ти кажувам такви споредби за да ти доловам поента. Што ако ме видиш да си го претепувам детето од ќотек? Не воспитна, асален ќотек. Нема да реагираш затоа што детето е мое?

Епа, Владе, јас попрво за животно ќе изреагирам, отколку за човек. Убаво си пиша погоре, секој со својот светоглед. Мене животните ми се приоритет, луѓето одамна го убија филантропот во мене.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Ти кажувам такви споредби за да ти доловам поента. Што ако ме видиш да си го претепувам детето од ќотек? Не воспитна, асален ќотек. Нема да реагираш затоа што детето е мое?

Епа, Владе, јас попрво за животно ќе изреагирам, отколку за човек. Убаво си пиша погоре, секој со својот светоглед. Мене животните ми се приоритет, луѓето одамна го убија филантропот во мене.
А па добро ја долови и мојата поента, на нејќење ама ја долови а таа е дека не треба да се дозволи на секој еден кој ке му текни да ја превзема правдата во свои раце, затоа што тој некој може да има и други светогледи, други приоритети и други аршини за што е исправно а што не кои можат да бидат многу поразлични од твоите или општоприфатените. И јас не се сметам за некој голем хуманист но за разлика од тебе никогаш ама никогаш нема да го ставам добробитот на припадник на мојата врста наспроти добробитот на некоја друга инфериорна врста, било тоа да е крава, куче, коњ или што и да е. Посебно ако ситуацијата е животнозагрозувачка за припадникот на мојата врста. А ако веќе правиме муабет за малтретирање на животните чисто од хир без никаква материјална корист или придобивка тоа е веќе друга работа, но пак сум на мислење и став дека со тоа треба да се занимаваат институции надлежни за тоа , а не на кој ке му текни и како ке му текни. Наше граѓанско право е тоа да се пријави на надлежен орган, секоја интервенција надвор од тоа е мешање во приватноста од трети лица и да биде казниво по закон.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Мене само едно нешто не ми е јасно. Коњот бил во училишен двор каде за 4-5 дена започнува редовна настава.
Со која душа го браните бе изродот што го измачувал животното со умисла да го убие во средина каде што утре ќе шетаат мали дечиња?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Греота што го убиле коњот. За тоа стварно се сочуствувам и не е во ред. Сликава ми е малце нејасна и матна. Го обезглавиле ли коњот? Затоа што не може да му се види главата, а крв нема никаде. Како да е цензурирана сликата.
Не е обезглавен, претепан е. Врзан за задните нозе и влечен.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Мене само едно нешто не ми е јасно. Коњот бил во училишен двор каде за 4-5 дена започнува редовна настава.
Со која душа го браните бе изродот што го измачувал животното со умисла да го убие во средина каде што утре ќе шетаат мали дечиња?
Кој го брани ИДИОТОТ??? Никој не ја оправда постапката што коњот бил таму, туку ги осудија АМ што се прават шерифи и што си превземаат ризик. Штом за нив не важи законот и може да одземат туѓа своина, тогаш не важи закон и за тие што би ги истепале поради тоа.
Вие што сте "поголеми љубители од нас љубителите на животните" стварно не ја разбирате поентата на сите муабети и мислите дека сите ве напаѓаат или нешто друго е проблемот?
БЕЗ ПОДРШКА ОД ДРЖАВА И ИНСТИТУЦИИ, ЏАБЕ ВЕЗЕТЕ. Или па може сакате "џабе да везете а"?
Зошто не превземате ништо против борбите на кучиња? На секој чекор ги има и се вртат големи пари во тоа! Или тврд орев е тоа за вас, најлесно е да ги напаѓате групите на луѓе кои се мирни.
Зошто не сте нашле ниеден будала што труе животни?
Зошто не сте нашле ниеден будала што краде животни, и во тоа се вртат огромни пари. Ама и оружје се врти, па може ви е страв а?
Со стискање лајкови и шерување не се постигнува ништо, туку само со подршка на држава позади вас,ама вие сте на ратна нога со сите и сите ви се криви
мкдвладе залудно пробуваш да им објасниш, побарај по интернет и ќе видиш дека има дијагноза и за тоа
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Кој го брани ИДИОТОТ??? Никој не ја оправда постапката што коњот бил таму, туку ги осудија АМ што се прават шерифи и што си превземаат ризик. Штом за нив не важи законот и може да одземат туѓа своина, тогаш не важи закон и за тие што би ги истепале поради тоа.
Вие што сте "поголеми љубители од нас љубителите на животните" стварно не ја разбирате поентата на сите муабети и мислите дека сите ве напаѓаат или нешто друго е проблемот?
БЕЗ ПОДРШКА ОД ДРЖАВА И ИНСТИТУЦИИ, ЏАБЕ ВЕЗЕТЕ. Или па може сакате "џабе да везете а"?
мкдвладе залудно пробуваш да им објасниш, побарај по интернет и ќе видиш дека има дијагноза и за тоа
Кој пробувал да изиграва шериф, извини? Дали пријавувањето во институции и форсирање на истите да ги очитуваат законите е изигравање шериф? Луѓе, ја разбирам да ви пречат постовите за веганство, ама да ви пречи обидот да се помогне- не!
Со ваквите коментари само покажувате колку сте полоши и од оние кои ги прават овие гадотии... али ваша совест, терајте си.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Кој пробувал да изиграва шериф, извини? Дали пријавувањето во институции и форсирање на истите да ги очитуваат законите е изигравање шериф? Луѓе, ја разбирам да ви пречат постовите за веганство, ама да ви пречи обидот да се помогне- не!
Со ваквите коментари само покажувате колку сте полоши и од оние кои ги прават овие гадотии... али ваша совест, терајте си.
Јас колку што прочитав на вашата страна пријавувањето во институции не било од ваша страна. Вие сте дошле скришно и тајно да го одземете коњот. Сопственикот повикал полиција. Да не реагирал тој едноставно немало да дојде до никакво вмешување на институции. Сте се ставиле сами над законот да делите правда и да одземате. Разбирам прво да сте пријавиле во полиција, па ако немало одговор од полицијата да сте одлучиле на своја одговорност да реагирате. Ама вака испаѓа баш тоа што го напиша Курто се правите шерифи и се однесувате како да сте вон системот и апсолутен морален суд за делење правда.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Јас колку што прочитав на вашата страна пријавувањето во институции не било од ваша страна. Вие сте дошле скришно и тајно да го одземете коњот. Сопственикот повикал полиција. Да не реагирал тој едноставно немало да дојде до никакво вмешување на институции. Сте се ставиле сами над законот да делите правда и да одземате. Разбирам прво да сте пријавиле во полиција, па ако немало одговор од полицијата да сте одлучиле на своја одговорност да реагирате. Ама вака испаѓа баш тоа што го напиша Курто се правите шерифи и се однесувате како да сте вон системот и апсолутен морален суд за делење правда.
Вака едно прашање, настрана дали се работи за животно/човек, но каде се наоѓал коњот иако е во нечива сопственост? Со кој памет сопственикот го ставил во двор на институција каде секојдневно седат мали деца?
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Вака едно прашање, настрана дали се работи за животно/човек, но каде се наоѓал коњот иако е во нечива сопственост? Со кој памет сопственикот го ставил во двор на институција каде секојдневно седат мали деца?
Пак тие за тоа што барал коњот во школо. Никој не ја оправдува таа постапка, ама не може ти да одиш и да го тргнеш коњот, си има закон,полиција и држава која зима пари од даноци за ти да не се замараш со тоа (тоа што законите ни се на хартија е друга тема, и вие многу повеќе би придонеле доколку се насочите кон тоа да се применуваат законите). А што бараат кучиња во школски дворови, и серат и мочаат каде пто утре мое/твое дете ќе си игра????
Зошто бегате од темите:борби со кучиња,труење, крадење а?
Нема пари и донации во тоа?[DOUBLEPOST=1440755111][/DOUBLEPOST]
Пак тие за тоа што барал коњот во школо. Никој не ја оправдува таа постапка, ама не може ти да одиш и да го тргнеш коњот, си има закон,полиција и држава која зима пари од даноци за ти да не се замараш со тоа (тоа што законите ни се на хартија е друга тема, и вие многу повеќе би придонеле доколку се насочите кон тоа да се применуваат законите). А што бараат кучиња во школски дворови, и серат и мочаат каде пто утре мое/твое дете ќе си игра????
Зошто бегате од темите:борби со кучиња,труење, крадење а?
Нема пари и донации во тоа?
Многу сте радикални бе другарче, тоа пробуваат да ви го кажат сите, ама не можете или не сакате да го сватите? И позади параванот "хуманост" има група луѓе што многу комотно финансиски живеат од тоа.
Верувај дека не ги сакате само вие животните, ама ние другите не идеме со паролата " џабе е... ако не се пофалиш"
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Пак тие за тоа што барал коњот во школо. Никој не ја оправдува таа постапка, ама не може ти да одиш и да го тргнеш коњот, си има закон,полиција и држава која зима пари од даноци за ти да не се замараш со тоа (тоа што законите ни се на хартија е друга тема, и вие многу повеќе би придонеле доколку се насочите кон тоа да се применуваат законите). А што бараат кучиња во школски дворови, и серат и мочаат каде пто утре мое/твое дете ќе си игра????
Зошто бегате од темите:борби со кучиња,труење, крадење а?
Нема пари и донации во тоа?
Ќе ти одговорам само за борбите. Приказната таму е кадија те тужи-кадија те суди. Најголеми учесници во тие борби каде се големи пари во прашање се од полицијата.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Ќе ти одговорам само за борбите. Приказната таму е кадија те тужи-кадија те суди. Најголеми учесници во тие борби каде се големи пари во прашање се од полицијата.
Додуше и за ова со коњот е малте не исто.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Додуше и за ова со коњот е малте не исто.
Тоа е. Имаме закони кои или нема кој да ги спроведе или се спроведуваат селективно. Караванот си врви, кучињата си лаат е втората приказна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom