Анима Мунди обезбеди стерилизација за 200 бездомни кучиња.

Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Вака на луѓето не им посакуваш лошо... на животните им посакуваш лошо. Нека се множат по улициве тогаш, хуманите нека се измачуваат додека спасуваат животни, ти седи си со скрстени раце и не помагај... ЗОШТО СИ ПОД ТУЃ КРОВ!!! Јас не живеам сама, живеам во куќа каде што има уште 10 луѓе, но сепак се снаоѓам. Не го оставам животното да прави бељи на секаде, туку правам да биде понезабележително и да не им смета на тие 10 луѓе. Еве пред некој ден најдов маче, го сместив во кутија и таму јадеше, спиеше и си играше. Истиот ден си најде дом зошто го објавував на повеќе страни. Минатата година еден другар нашол 10 кутриња од кои едно машко и едно женско беа живи. Јас го земав машкото, Феликс го крстив, а другар ми женското. Не знам каде точно заврши женското, но јас Феликс го подарив вториот ден. Сега е израснат, а види го каков беше:
Прегледај го приврзокот 105854

А, замисли, минатата година живеев во многу мал стан, каде што беа и моите баба и дедо. Во мал стан се збутавме и него го примивме на една ноќ. Зар ти не го можеш тоа? Јас со моиве 14 години наоѓам време за учење и грижа за моето куче и маче, плус наоѓам време да се грижам за уличните животни, па и да пишувам текстови на форуми. Ти не можеш зошто си под туѓ кров? :mad:
Не викам дека не сум карана кога на моите ќе им донесам дома животно, им се крева косата кога ќе видат друго животно дома, но на крај се провлекувам некако.
Браво мала!
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Не.[DOUBLEPOST=1414777330][/DOUBLEPOST]
Има таква тема, за жал до сега не дала ефект.
Воедно, кучката се окучи, има 8 мали, лежат на бетон во напуштена куќа. Милите муабети за тоа колку ДРУГИТЕ треба да помогнат, пропаѓа во вода, доколку не превземеш нешто ти. Така да, вербата во хуманоста треба да ти се намали. Среќа, пак активистиве ќе бидат тие што ќе и направат куќичка, и ќе ги тргнат малите од бетон, но никој не знае колку ќе успеат да преживеат на ова време. Доколку кучката била стерилизирана, немаше да се случува ова. И доколку не се вдомат малите- тоа ти се 8 нови скитници на улица.
Како може да не е прекршување и да не се коси со законот, колку е дебилно само да се каже НЕ ако сечењето уши и опаши е против законско и ги повредува животните и им нанесува физичка и психичка болка тогаш отсекување на јацата што е ? ХЕЛОООООО мислам ало.
Вадењето на матката што е ?
Туку лицемерие на тон има овде дома исклучиво расни џукци чувате не зимате улични и така сакате да ги сотрете, туку колку да се рече дека правите нешто а само пари се перат.
поголем успех би имало доколку одите по улица и од куче на куче му ставате кондом отколку оваа касапницава што се обидувате да ја организирате.
Хуманост до курца
ја дубоко се извињавам за горе напишаното
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Како може да не е прекршување и да не се коси со законот, колку е дебилно само да се каже НЕ ако сечењето уши и опаши е против законско и ги повредува животните и им нанесува физичка и психичка болка тогаш отсекување на јацата што е ? ХЕЛОООООО мислам ало.
Вадењето на матката што е ?
Туку лицемерие на тон има овде дома исклучиво расни џукци чувате не зимате улични и така сакате да ги сотрете, туку колку да се рече дека правите нешто а само пари се перат.
поголем успех би имало доколку одите по улица и од куче на куче му ставате кондом отколку оваа касапницава што се обидувате да ја организирате.
Хуманост до курца
ја дубоко се извињавам за горе напишаното
Да се види ова што си го напишал! :vozbud::свиркам:
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Да се види ова што си го напишал! :vozbud::свиркам:
Значи конечно да се согласиме во нешто.
Види дека е нехумана кастрација е нехуманан начин болен стресен,али џукац као џукац ќе се навикне да трча без да му се мафтаа мадиња, ќе се угои и баш му чуе дали има кучка или мачка,важно нема да произведува нови тафтабити. Во секој случај подобра варијанта од моето крајно решение за џукците.
Добро е што воопшто на некој му текнало да организира ваква акци барем малку од малку да се стартува од негде, без разлика кој колку пари ќе лапне .
И вие сте љуЃе и ви треба да живите.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Значи конечно да се согласиме во нешто.
Види дека е нехумана кастрација е нехуманан начин болен стресен,али џукац као џукац ќе се навикне да трча без да му се мафтаа мадиња, ќе се угои и баш му чуе дали има кучка или мачка,важно нема да произведува нови тафтабити. Во секој случај подобра варијанта од моето крајно решение за џукците.
Добро е што воопшто на некој му текнало да организира ваква акци барем малку од малку да се стартува од негде, без разлика кој колку пари ќе лапне .
И вие сте љуЃе и ви треба да живите.
Ајде, у твој стил. Ти се простува :vozbud:
Кога ќе се частиме со париве од акцијава?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па право да ти кажам, јас лично мислам дека е похумано да нема такви како тебе кои поддржуваат стерилизација.

И секако дека можеме да ги споредуваме злосторствата на Хитлер со стерилизацијата, бидејќи никој нема право да одлучува за друг, особено не за некој кој не му е ништо ниту по крвна врска, ниту по било каква врска.

Тоа право ексклузивно му припаѓа на Господ и на никој друг - под препоставка дека си верник - во спротивно тоа право не му припаѓа на никого.
Види, јас сум согласна со тебе во суштина.
Не се најголем проблем уличните кои веќе постојат и се множат, затоа што не живеат долго. Уличните услови си го прават своето.
Меѓутоа, ,,дотурот,, на нови улични е поголем проблем. Ми се измоча кучето на тепих, па ќе го оставам на улица.
Тие де, таквите ,,сопственици,, се за линч. Не само заради животното, туку и општо ради сечија безбедност.

Меѓутоа, да бидеме прави, ако кучето може да си одлучи за својата репродуктивност, би требало и кравата да си одлучи што сака да си прави.
Believe me, тоа не би било никаква фарма, и никој овде не би јадел месо.

Мислам дека повеќе треба да се загрижиш околу масакрот на кравите, свињите и овците, него околу репродуктивните органи на кучињата. At least, тие сепак можат среќно и весело да си живеат, од причина што не поседуваат разум да знаат wtf се случило. Ти гарантирам за тоа. Заспиваат тажни и несреќни поради честата неможност да си ја задоволат потребата за парење, се будат малце зашеметени, ама посреќни и повесели оти немаат измачувачка потреба за парење.

Овие другите, добиваат секира, нож и остало во врат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom