Анегдоти, анегдоти и анегдоти за познати фаци

Член од
1 јули 2008
Мислења
165
Поени од реакции
18
Знам дека има ваква слична тема, која се однесува само на музичарите. Ево оставам на вас да постирате некоја интересна анегдота на познатите личности. Па повелете, да не доживее темава фијаско.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
На една изложба на Пикасно дошол некој нацистички генерал, кој многу му се восхитувал на неговото дело "Бомбардирањето на Гранада" и го запрашал на Пикасо:
-Господине вие ли го направивте тоа?
И Пикасо одговорил:
-Не, туку вие нацистите:pipi:
 
V

Viktorijabt

Гостин
Не e сликата "Бомбардирањето на Герника"?:toe:

Anyway, еден зимски ден, Наполеон се шетал и здогледал две групи на деца како се тепаат со снежни топки. Во едната група забележал дека имало едно дете кое било многу прецизно и секогаш погодувало кога фрлало. Им се приближил на децата и им рекол:
- Зарем не е подобро вие сите да му правите топки на вашиот другар, а тој да фрла?
Децата го послушале човечето и победиле во борбата.
***
Добро оваа е повеќе поучна отколку смешна, еве уште една со Наполеон.
***
Наполеон бил во својата библиотека и сакал да достигне една книга од повисоката полица, но бидејќи бил низок по раст, природно не можел. Еден од неговите придружници се понудил да помогне, велејќи му:

- Дозволете, јас сум поголем.

Наполеон го изгледал одоздола и му рекол:

- Мислите, повисок.


Французите и нивниот комплекс на височина. :icon_lol:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Albert Einstein dodeka svirel, posho bil za nigde, negoviot uchitel po muzika vo eden moment mu izvikal: "ALBERTE! DETE! NAUCHI DA BROISH!"
xD

I, bidejki Albert bil chlen na parlamentot, a nikogash nishto ne zborel, samo kjutel.
Vo eden zhustar moment dodeka site se karale, Albert pobaral zbor..
Site zakjutele..se smirile..chekaat da vidat shto kje kazhe poznatiot fizichar..
-Ve molam, zatvorete go prozorecot, ima promaja...


[Nesho u ovoj stil, stvarno odamna ja chitav knigata, zaborav kako e tocno,ali ne e daleku od vistinata :)]
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
При потпишување на книгата „Sex, Money, KISS“ на Џин Симонс, инаку член на рок групата KISS, еден од присутните при примањето на потпишана книга на Симонс, рекол: Јас сум ваш голем фан, многу го ценам вашето дело и на музички и на литературен план.

На тоа Симонс одвратил: И јас сум ваш голем фан, и многу ги ценам сите што ме ценат мене.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
При потпишување на книгата „Sex, Money, KISS“ на Џин Симонс, инаку член на рок групата KISS, еден од присутните при примањето на потпишана книга на Симонс, рекол: Јас сум ваш голем фан, многу го ценам вашето дело и на музички и на литературен план.

На тоа Симонс одвратил: И јас сум ваш голем фан, и многу ги ценам сите што ме ценат мене.
Nisho posebno..:smir:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Не.


Пораката е прекратка. Ве молиме зголемете ја пораката на 4 карактери (букви).

Ја зголемив.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
И двете анегдоти погоре беа добри.
он топик: При една изложба во Париз еден посетител го прашува уметникот:
- Зошто вашто дело е толку високо закачено??
На тоа уметникот одговорил:
-Не се секирајте , и така критичарите ќе се обидат да го симнат.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Преписка помеѓу Бернард Шо, писателот и Черчил.
Прво покана стигнала од Черчил,кој го поканил Шо да присуствува на неговата прва режирана престава. Черчил одговорил "Мил пријателе ви испраќам две влезници по повов премиерата на мојата престава. Ве поканувам да присуствувате заедно со некој ваш близок пријател, се разбира ако го имате!"
На ова Шо одговорил "драг пријателе, ве известувам дека нема да бидам во можност да присуствувам на премиерата на вашата престава поради болест. Но се надевам дека ќе присуствувам на некоја од репризите во театарот. се разбира,ако вашата престава воопшто доживее реприза"...Нискооо!!! Закон.:wink:
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Волтер и Кралот се возеле со чамец по некое езеро. И од еднаш почнало да пушта вода чамецот , и Волтер целиот исплашен скокнал, На тоа Кралот одговорил:
-Зарем се плашиш од смртта?
и Волтер му одговорил:
-Кралеви има многу, но Волтер е еден
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Черчил си ја гледа сликата во канцеларијата и и вели:
-Ех....Што ќе се случи со тебе кога ќе ме сменат од власт??
А на тоа сликата одговара:
-Хехехе.....Мене ќе ме симнат,ама тебе ќе те обесат....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom