Англиски и германски јазик

Член од
15 јануари 2019
Мислења
14
Поени од реакции
4
Па вака англискиот со години го учам но, сепак потежок ми е од германскиот. Германскиот јазик многу го учам од школото и дома малку ама побрзо го сваќам од англискиот.Како да ги научам уште повеќе двата јазици да го памтам некој збор побрзо и да не го забравам?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.566
Поени од реакции
13.601
Па вака англискиот со години го учам но, сепак потежок ми е од германскиот. Германскиот јазик многу го учам од школото и дома малку ама побрзо го сваќам од англискиот.Како да ги научам уште повеќе двата јазици да го памтам некој збор побрзо и да не го забравам?
Колку години го учиш? Сигурно си тинејџер чим за Сити навиваш :P:P
Лично јас најдобро научив преку секојдневно посетување на англиски веб страни, читање артикли на англиски, а можда и највеќе преку гледање филмови/серии со превод на англиски. Кога некој збор не ти е јасен, пушти си гугл тренслејт и преведи го. Со секој преведен збор ти си го зголемуваш вокабуларот. Е сега некои зборови нема да ги запеметиш од прва, но на втор-трет превод веќе ќе ги знаеш.

За германски би ти препорачал истото да го правиш.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.070
Поени од реакции
2.846
Германскиот и англискиот јазик имаат еден куп слични зборови (некои и дури исти/слични на изговор) па можеш и по некоја логика да ги поврзуваш (има и исклучоци ама ретко). Најубаво ти е да гледаш филмови англиски/амерички/германски со англиски/германски превод доле, и така тоа што го слушаш ќе го прочиташ, и веќе ќе знаеш шо сака да каже и ќе го запамтиш. Исто и со песни, можеш да читаш текстови дур ја слушаш и така ем ќе ја научиш песната, а и текстот/зборовите, ако има смисла текстот.

Памтењето на зборови е лична дарба, и не е секој подеднакво спремен да запамти ист број на зборови. Јас граматика сум тапа, ама вокабулар (поготово германски) сум солиден. Нешто што кај другите од групата/класот беше обратно. Граматика можеа солидно да научат, превод на зборови беа катастрофа :) Инаку поприродно ми доаѓа некој збор на германски да го кажам, отколку на англиски.

Или вадење на непознати зборови во тетратка (НЕ НА КОМПЈУТЕР!) и преведување на истите. По 20-30 нови збора на ден во просек, за некое време ќе знаеш многу зборови (Ако знаеш многу веќе од јазикот, ако си почетник, барем по 40-60 зборови,зависи и колку време имаш) Зошто не на компјутер? Според мене, кога пишуваш нешто со рака повеќе му се посветуваш и повеќе шанси има да го запамтиш, отколку машинско куцање на тастатура. Ова мене лично ми е подобро, не мора да значи дека и на другите. Твое е да пробаш :)
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.723
Поени од реакции
6.296
Мене на пример за да научам најмногу ми помогна гледањето на филмови со синхронизација. Филмови кои што си ги гледала повеќе пати и знаем за што се работи или знаем делови од репликите. Со филмовите супер се учи изговорот и незнам.. мене ми делува така што почнувам да размислувам на јазикот што го слушам.Па и општо гледањето на тв емисии исто така помага.
За пишувањето најдобро е читање на книги или стручни текстови со тематика која што те интресира. Потоа можеш некако да ги прераскажуваш тестовите на англиски или германски.

Добра апликација и страна е https://www.duolingo.com/. можеш да си наставиш англиско- германски и ќе си ги поминеш осноните работи за двата јазици.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom