Анастас Лозанчев

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Boce1234, 21 април 2017.

 1. Boce1234

  Boce1234 Adrian Chase

  Член од:
  4 ноември 2016
  Мислења:
  1.189
  Допаѓања:
  582
  Мислам дека нема ваква тема,а ликот и делото на Лозанчев се мошне интересни и има простор за дискусија,како пробувал да го изнесе влијанието во Битолскиот револуционерен округ,дали Даме навистина не го сакал како личност и го избегнувал и зошто итн.Прво за кое го критикувам најмногу е заради тоа што отишол да го прифати востанието без да се консултира со апсолутно никој од округот,јас то го гледам како еден начин доколку востанието успееше тој да се воведи како еден од најзаслужните и дека на еден начин то шо бил избегнуван поради строгиот јазик и кажувал се што мислел го натерале за 'инает' да го прифати востанието.

  Би ви препорачал да ја прочитате книгата од Ванчо Ѓорѓиев за Лозанчев,ја завршив денес навистина супер одбрани материјали и напишани во добар ред.
   
 2. spas72

  spas72 Oficial

  Член од:
  13 мај 2008
  Мислења:
  274
  Допаѓања:
  38
  Анастас Лозанчев
  Роден
  8 април1870, Битола. Македониjа.
  Починал 8 ноември 1945 Софиа. Бугариjа
  Eдин од првите во Битолско кои се вклjyчват во ВМОРО .
  Член на штабот по време на илинденско-преобреженското востание на Битолски рев. окраг заедно со Б.Сарафов и Д.Груев

  Лозанчев има оставени спомени.

  http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spomal.html -(мк)

  http://www.promacedonia.org/rami/a_lozanchev_spomeni.html -(бг)

  "Как се достигна до Илинденското востание и неговото значение"
  http://www.strumski.com/books/Анастас Лозанчев - Илинден.pdf
   
  На Boce1234, AAbrat и RomanistaRIM им се допаѓа ова.
 3. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.689
  Допаѓања:
  4.433
  Блгарофил?
   
 4. RomanistaRIM

  RomanistaRIM ASR1927

  Член од:
  6 октомври 2014
  Мислења:
  1.239
  Допаѓања:
  1.442
  Анастас Лозанчев заедно со Даме Груев и Борис Сарафов е главен организатор на Илинденско-Преображенското востание.
   
 5. bilbili

  bilbili

  Член од:
  7 октомври 2008
  Мислења:
  146
  Допаѓања:
  79
  Кога тогаш историчарите ќе мора да почнат дебата за карактерот на Илинденското востание, кој и како сакал да почне предвремено и .... зошто Гоце и Јане биле против неговото започнување и зошто сметале дека сеуште не е дојдено времето за сеопшто востание?
  Ние мора да бидеме свесни дека во тоа време дел од Македонците се бореле за Независма Македонија, а дел за независма Македонија ама како автономија во Бугарија.
   
 6. Boce1234

  Boce1234 Adrian Chase

  Член од:
  4 ноември 2016
  Мислења:
  1.189
  Допаѓања:
  582
  Сарафов незаслужва да биди дел од овие разговори,иако востанието пропаѓало заминал со знамето во бугарија(намерно со мали го пишам) и живеел како кнез,требало да му се суди на Рилскиот конгрес ама демек да нема кавги го поштедиле и си ја водел политиката како сакал,Гарванов има докази кај шо се мислел секогаш како ''дете на бугарија'',Даме Груев незнам искрено зошто не се противел на востанието иако велел дека неможи ништо да напрај јас вервам дека одвнатре беше за кревање на Илинденското востание во спротивно ќе се бунеше,ова востание уште пред да почни беше напишано на пропаст.
   
  На k0k014 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: