Анархија

W

wicked_1

Гостин
Не баш. Во принцип казнените постапки се "чистење" на нередот после делото и спречување на истото да се повтори. Око за око ти еден од полошите начини да се оствари тоа. Ама знаеш шо викаат, стравот го чува лозјето.
Казнените постапки(казнувањата) од тој начин се принципи на примитивистички општества, го знаеш ова. Анархијата каква и да е не треба да се наклонува на тоа, око за око ретрибуцијата е стагнирање на секаков интелектуален напредок а сржта на системов е луѓето да имаат висок интелект за да опстојат у една таква заедница. Казнената практика секогаш треба да биде остварувана преку средства кои ќе овозможат реинтеграција на прекршителите у тоа општество. Око за око практиката покренува ретрибутивни ланци и го ремети стандардниот систем на вредности кај индивидуата.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Баш вака.Јас ќе те казнам, брат ти мене ќе ме казни, вујко ми брат ти и попапала маца. Поентата ми беше, казната ќе го стигне оној што се огрешил и тоа на начин кој е доста ефективен. Начин кој не признава ни средства, ни последици, ништо, ама ете. Во принцип MAD. Ама тоа ќе важи само за нас, остатокот од општеството можеби ќе функционира. Можеби другите ќе бидат доволно свесни и ќе останат надвор од нашиот конфликт, може ќе продолжат да го бараат тепихот.
Нема да останат вон конфликт. Не мора да биде нашиот, луѓето евентуално ќе се групираат за да надјачаат други групи. Ви природа ни е да се групираме за да надјачуваме опасности. Тоа е една од причините зошто постои социјален договор меѓу граѓаните и власта. Власта да прекрати пред да бидат казнети илјадници наместо еден.

Сега ја опишуваш анархијата на ист начин како што е опишана во учебниците, а не како состојбата која дошла поради причините што ги спомнавме погоре и не како што во принцип треба да биде, ред без контрола.
Не опишував анархија јас. Опишував серија на одмазди, ти наложи дека во анархистичко општество би му се одмаздила на тој што те силувал. :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.730
Поени од реакции
24.327
За да се одржи ред, неопходна е контрола. Ако ја нема "процесот" ќе си тера по инерција. Веројатно постои некоја форма на самоконтрола и во анархистчкото општество?
Нормално дека треба да постои. Без неа ќе настане хаотична состојба, а тоа не е е она што го сакаме. Ако сакаш да бидеш слободен има да дадеш сѐ од себе за да бидеш подобра личност!

Да ускратиме, воедно и да реплицирам на постирачите над мене... Прашувате за проблеми кои се присутни денес, во денешното болно и авторитарно општество. Јас сум сигурна дека ако дојде до анархија, нештата ќе бидат многу поинакви, како и самите луѓе. Овие појави можеби нема да исчезнат потполно, но затоа ќе бидат во значително помал број. Можеби на слободните територии има мал број на луѓе, т.е. не се на глобално ниво, но овие проблеми за кои прашувате и дискутираме се сведени на минимум, скоро и ги нема.

Гледајте го филмот Либертариас, видете кој ги силува и масакрира анархистите и анархистките на крајот.
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Во нај
голема мера ефикасноста на специјализацијата во одредена сфера и психолошката околност - "Човечка состојба"(Бива вака да ја наречеме, баш фенси ми изгледа :oops:).Онаа цела група нерационални чувства од типот желби,надеж,завист,алчност.Сѐ она што ни го храни егото и не бутка полека во некој правец.



Иде лицето шо си го силувал, те прави двоцевка дур ти дремеш.Буквално. Не она преносното значење на двоцевка. Или некој "близок" на лицето. Како начин, ова е далеку поефективен од она шо го имаме денес.
Заради ова анархијата нема иднина односно никогаш немало и ќе нема анархистичко уредување на едно опшество.Примерот што го даде ти во правото може да се нарече хипотеза на диспозиција,како ти знаеш дека јас жртвтата ќе ја оставам жива после тој чин ? како ВООПШТО ќе се дознае дека јас сум го извршил тоа дело кога нема државата органи(власт и органи на прогонот кои треба да ја спроведат санкцијата кон мене за делото) ? и како ти толку си сигурен дека мене заради делото може некој ''двоцевка'' да ме направи како што рече ти ? случајно да не испадне обратно,не си се запрашал ?

@Agda Beata се извинувам за мојата директност прееска кон тебе.Беше само пример,ништо лично.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Еднаквоста мора да биде исфорсирана врз народот, односно врз повисоката класа, дали преку војна како Граѓанската во САД или на некој трет, поблаг начин небитно.
Тоа е задача на радикалните анархисти. Не сум по било што радикално, но знам да препознаам потреба од истото во дадена ситуација, а на начинот на кој што се движи светот денес и во која насока, радикалниот пристап и би го оправдал тоталка. Поентата е што, за да биде успешен истиот, потребна е критична бројка, а во моментов општо кај анархистите нема критична бројка, не па кај радикалните елементи од анархизмот.

Во контекст на еднаквоста, слободата, и критична бројка уште еден коментар, кога имаш критична бројка на луѓе со доволно еволуирана свест, не би требало да има толкав степен на фрикции и несогласувања, особено на поле дефинирање на еднаквост, слобода, волонтеризам што е. You do it because you know its the right thing to do and the most beneficial for your community. Денес со луѓе кои имаат и грешна претстава што е анархизам во најсурива суштина на терминот, не се гради иднина, не па детали да разглабаме како ќе функционира такво општество. Не зборам за овде, зборам општо по народов, ван-форумски простор.

Кога збориме за еднаквост, да бидеме јасни, дека буквална еднаквост никогаш нема да постои меѓу луѓето. Постои баланс кој може да се постигне каде едно општество може да функционира без глупостите кои денес ги има на големо на тема еднаквост (полова, сексуална, религиозна, социјална и тако даље). Површното смета.

Да поедноставам,нормално дека Шкорпион овде глуми анархистички Че Гевара кога него сон му е таквиот живот,да не го судат за неговата изопаченост,и луѓето со слични профили,но среќа па,постои правото кое учи дека авторитетите постоеле од секогаш И ЌЕ ПОСТОЈАТ,како и нормите.
99% од друштвото ми се стрејт. 95% ми се про-сегашен систем. Јас? 100% прифатен и како хомосексуалец, и како анархист. Оди сега поврати во некој ќош. Олесни се.

За да се одржи ред, неопходна е контрола. Ако ја нема "процесот" ќе си тера по инерција. Веројатно постои некоја форма на самоконтрола и во анархистчкото општество?
Единствената контрола која и треба да постои. Природна. И која трга од себе.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Тоа е задача на радикалните анархисти. Не сум по било што радикално, но знам да препознаам потреба од истото во дадена ситуација, а на начинот на кој што се движи светот денес и во која насока, радикалниот пристап и би го оправдал тоталка. Поентата е што, за да биде успешен истиот, потребна е критична бројка, а во моментов општо кај анархистите нема критична бројка, не па кај радикалните елементи од анархизмот.

Во контекст на еднаквоста, слободата, и критична бројка уште еден коментар, кога имаш критична бројка на луѓе со доволно еволуирана свест, не би требало да има толкав степен на фрикции и несогласувања, особено на поле дефинирање на еднаквост, слобода, волонтеризам што е. You do it because you know its the right thing to do and the most beneficial for your community. Денес со луѓе кои имаат и грешна претстава што е анархизам во најсурива суштина на терминот, не се гради иднина, не па детали да разглабаме како ќе функционира такво општество. Не зборам за овде, зборам општо по народов, ван-форумски простор.

Кога збориме за еднаквост, да бидеме јасни, дека буквална еднаквост никогаш нема да постои меѓу луѓето. Постои баланс кој може да се постигне каде едно општество може да функционира без глупостите кои денес ги има на големо на тема еднаквост (полова, сексуална, религиозна, социјална и тако даље). Површното смета.
Не е задача на ниеден анархист. По дефиниција анархизмот на своите идеолози не им налага такви задачи, односно да бидам попрецизен, не им дава задачи кои тангираат други луѓе, нели апропо теоријата на самоконтрола. Се друго ја потхранува популарната слика за анархизмот, онаа со хаос, безредие и мутави панкери.
Методот преку кој се наложува да на сила стапи анархија е нереален. Такво симултано, спонтално, глобално освестување е пандан на денешниве жимимајка спонтани протести од спонтани револтирани граѓани. А всушност ги организирал некојси Шљапе Шљапев шо е фактор ко РКП на КЗЦ при УРДЧА на УСМ на Кисела Вода, нормално под капа на нашиот добар, милозлив лидер.
Во тој поглед, анархистите никад не можат глобално да бидат критична бројка, нема кој да ги подгурне и секогаш ќе се губат во пуфежите на естаблишментот.
Тоа го спомнав прееска, такви свестни еволуции и дееволуции, подеми и падови на кретенизмот во светот постојано се случуваат. После втора светска војна,
зготвивме декларација за човекови права, сите се сакавме, се молевме фашизмот да не се повтори.
И денес шо? Види ја Грција, види ја Германија, види ја САД. Замисли сеа шо ќе ни донесе малце порадикална и вооружана пегида?
Муабетот на Маркс дека некогаш, во некоја далечна иднина човекот ќе биде способен да се воведе себеси во општеството без притоа да биде регулиран од надворешен орган, не ваља.
Колку пати се десило луѓе да направат кривично дело поради неможност да си ги контролираат емоциите? Нема везе тоа со свест. Ако некој има генетски предиспозиции да е насилен, ќе биде насилен.
Ако имаш технологија која еве, хипотетички ќе го направи ненасилен, тогаш кај му е него слободата? Он де факто не е виновен поради неговата генетска структура.
Да, се надминува - не секогаш.

Денес уставот на скоро секоја нормална држава ти гарантира права како екстензија на декларацијата за човекови права и тие права се еднакви за сите граѓани.
Уставот е тој што ја форсира таа еднаквост меѓу граѓани на републиката. Исфрли ја декларацијата од игра и белиот хетеросексуален маж ќе биде господар со црнците, жените, лгбт и така натаму. Како и всушност било во поголемиот дел од историјата.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
@Шкорпион каква црна врска има твоето друштво со мојата општа констатација за профилот на луѓе како тебе !?!?!? јас реков дека ти имаш клан на анархисти па дека на вашето здружение му одговара анархија !? :facepalm: :facepalm::facepalm::facepalm:иди земи јуже ослободи се..
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
654
Поени од реакции
557
Анархијата е да го наречам систем, во кој први ќе го јадат поборниците за анархија.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
@Agda Beata мислам дека чукна часот. Убеди ме зошто треба да го прифатам анархизмот, I challenge you. Остај што зборат за мене, ја сум отворен на секакви размислувања, не гледам црно-бело туку секогаш го воочувам позитивното и негативното во ситуацијата, а тие што викаат дека сум бил тврдоглав едноставно со глупи аргументи се служат и ја не им чинам после. Ако имаш време сеа или другпат, повели, да продискутираме. Али имај на ум дека и јас имам цврсти ставови и ќе треба да се помачиш. Како и да е, сакам да ги чујам аргументите :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.730
Поени од реакции
24.327
@Agda Beata мислам дека чукна часот. Убеди ме зошто треба да го прифатам анархизмот, I challenge you. Остај што зборат за мене, ја сум отворен на секакви размислувања, не гледам црно-бело туку секогаш го воочувам позитивното и негативното во ситуацијата, а тие што викаат дека сум бил тврдоглав едноставно со глупи аргументи се служат и ја не им чинам после. Ако имаш време сеа или другпат, повели, да продискутираме. Али имај на ум дека и јас имам цврсти ставови и ќе треба да се помачиш. Како и да е, сакам да ги чујам аргументите :)
Рики, мислиш ли дека сам си одлучил да се препуштиш на туѓи раце и друг да управува и да донесува одлуки наместо тебе, или несвесно ти наметнале потреба за авторитет? Ако станува збор за првото, не можам и не сакам да те убедувам, затоа што веќе си донел одлука за себе.

Малатеста еднаш рекол: Ние анархистите не сакаме да ги еманципираме луѓето, сакаме луѓето сами да се еманципираат.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Незнам дали некогаш во историјата на цело човештво постоела анархија.

Ние како луѓе сме програмирани да живееме во заедница, група, а во секоја група мора да има лидер за да не се лута лево десно.
Ако си го прифатил "лидерот" незнали дека тој те управува, ако не ти одговара неговата филозофија на водење слободен си да си создадеш своја заедница во која ти ќе бидеш лидерот.

А ако несакаш воопшто да се мешаш со луѓе, имаш милион планини.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.077
Поени од реакции
15.895
Командир Шамил повикува на револуција во Хрватска. Погледнете го видеото:


Идиотите го осудија на вршење општокорисна работа и обврзувачка посета на психијатар, за влакно се спаси од затвор.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Рики, мислиш ли дека сам си одлучил да се препуштиш на туѓи раце и друг да управува и да донесува одлуки наместо тебе, или несвесно ти наметнале потреба за авторитет? Ако станува збор за првото, не можам и не сакам да те убедувам, затоа што веќе си донел одлука за себе.

Малатеста еднаш рекол: Ние анархистите не сакаме да ги еманципираме луѓето, сакаме луѓето сами да се еманципираат.
Луѓето не се способни себе да се еманципираат. Барем не засега. The way I see it, има два начини на размислување. Анархизам сега и анархизам во иднина. Не ми се допаѓаат двата.

Првото се однесува на воведување анархизам при моменталниот ментален склоп на човекот, што би било катастрофално. Како вид на општество, никој не е спремен да го прифати ова бидејќи секој ќе посегне кон нешто повеќе и ќе се наруши балансот кој се пробува да се воведе, понатака нема потреба ни да се дискутира, би требало тоа да му е јасно на секој.

Римјаните еднаш рекле: „Државата е премногу сериозна работа за да му се препушти на народот“.

Вториот начин е анархизмот во иднината, што е многу покомплексен и не толку катастрофален, но мене субјективно не ми се допаѓа, иако немам ништо против тоа на некој друг да му се допаѓа. Тоа според мене повеќе е како вкусови за музика, за филм, работи кои не може да се кажат дека едното е подобро од другото бидејќи зависи од сопственото мислење. Како и да е, анархизмот во иднина се смета дека ќе се случи кога луѓето нели, ќе се еманципираат, ќе бидат свесни за својата еднаквост, ќе го достигнат тоа интелекутално ниво кое ќе им го овозможи мислењето дека најубаво е секој да придонесува кон општеството, да не биде себичен, да не посегнува кон туѓото и слични размислувања, да не наведувам понатака, you get the picture. Мојот проблем со таквата ситуација е тоа што доколку се случат тие работи, ќе се убие, ќе се елиминира не само лошата разлика меѓу луѓето, туку и добрата. Зборам за тоа дека преку ваквите настани ќе се елиминира се што е убаво, културните разлики, различните јазици, различните луѓе низ нашава планета (како кога си фасциниран од животот на монасите во Тибет на пример, амазонски народи и сл.) односно сакам да кажам дека се ќе се фузира во едно и би живееле во еден склоп на се што постои. Не би имал желба да идеш во било кое место за да пробаш некое национално јадење пошто истото ќе ти биде пружено во продавничката на 20 метра од тебе, што според мене ја убива желбата, копнежнот по нешто ново, ретко и недоволно достапно, а тоа повлекува и други работи за кои на пример патуваме низ други земји. Се губи искуството кое го стекнуваш, она што го викаш „леле бев на Хаваи, колку е убаво таму, луѓето какви се, јадењето, воздухот и тн“. Дури и самите луѓе ќе стануваат се послични и ќе се изгубат квалитетите на индивидуите, личните карактеристики, евентуално секој трет ќе ти одговара да ти биде најбољи пријател, па секој втор, и на крај ќе сфатиш дека сите сте исти, ама буквално исти. А тоа не ми се допаѓа. Не сакам сите да сме исти, бидејќи со тоа стануваме клонови со исти размислувања. Мислам, нема да имаш ни потреба од форум за да го дискутираме ова, ни потреба од запознавање нови луѓе. Замисли го тоа бе, нема да имаш ни потреба да го/ја најдеш „the one“, бидејќи исто ќе ти биде дали е некоја што живее во Перу, или Станка, комшиката од први кат, па ќе имаш обичен settling без никакво чувство, животот ќе ти поминува како да си машина која само чека да и пројде рокот, без да се издвоиш на никаков начин.

Не може да се знае дали ќе биде вака или не, меѓутоа мое верување е дека доколку се цели кон анархично општество, ова ќе бидат последиците, последици кои јас не сакам ни да ги замислам, камоли да живеам во нив.

Што се работи до првиот "low blow" што ми го даде за тоа како некој управува со мене, не. Мислам, двете работи што ги кажа се исти. Ако мене некој несвесно ми наметнал потреба за авторитет, значи дека и сум се препуштил нели? Бидејќи тогаш не сум се замислил дали некој ми наметнува нешто. Но јас не ја гледам „власта“ (во било која држава) како нешто недостижно, виша сила која ме контролира мене како немоќен индивидуалец, бидејќи во денешното општество (кое не го „прифаќам“ како совршено бидејќи не е) секој може да се направи корисен и да придонесува на најразлични начини, а притоа да му помогне на некој друг во животот. Не кај нас, но во здрава демократија каде луѓето се свесни дека само со меѓусебно помагање можеш да си помогнеш на себе, и те како може. Јас не сум ориентиран кон ниедно државно уредување, но сметам дека чекориме кон наоѓање на солиден систем, блиску до демократијата (пак ќе речам блиску до вистинска демократија, не феудализмот во Македонија). Сепак не се согласувам со демократијата. Мала историска лекција која дури можеш да ја искористиш и за проанархистички ставови ако ја извртиш како што треба: Атињатите ја створиле демократијата како привиден начин на еднаквост, кога всушност од 120.000 луѓе колку што отприлика броела Атина, кога ќе ги одземеш робовите, жените кои немале граѓанско право, селаните кои живеат далеку и не можат да си дозволат да одат до Атина за да дискутираат политики колку и да сакаат, па ќе ги одземеш и сите сиромашки кои живеат во самата Атина, од 120.000 души ти остануваат 3000, што значи дека пак власта е во рацете на најмоќните, исто срање друго паковање. Така и денес, со еден плус што денес имаме и поусовршен (но не совршен) систем на гласање, али сепак има некој што ти кажува „ти можеш да се кандидираш за претседател бе, имаш право на тоа“. Епа „можеш“ и „имаш право“ не е иста работа, само ретко кој го гледа тоа. Од овие причини сметам дека демократијата не е совршена. Ова го кажав пошто веројатно мислиш дека ако сум против анархизмот дека сметам дека све е супер сега. Не.

Ај да не должам да заклучам. Моето мислење за авторитетот е дека има потреба од него, мора да има, секогаш ќе има. Секогаш ќе мора да се има контрола врз тоа кој што прави, бидејќи некогаш дури и да имаш најдобри, најчесни намери и да си најправедниот човек, едноставно преовладуваат чувствата врз разумот и фали еден мал момент за да бидеш одговорен за нанесување штета врз друг човек, а тоа би те вовлекло во обид да се извадиш некако, при што пак ќе нанесеш малце поголема штета и така во never-ending loop, како што денес често има такви случаи. Она што „треба“ да се прави е да се чекори кон општество кое ќе го задржи авторитетот и хиерархијата (наместо да се уништи како што е целта на анархизмот нели), но ќе го подобри, ќе го направи квалитетен, да не може да биде злоупотребен, да се постигне вистинска еднаквост кон можноста секој се да може да постигне доколку сака, чесно да се избори за позиција и да ја користи позицијата за да помага кон општеството, а не да биде роден во општество кое му нуди таква привилегија (буквално муабет: Битен е патот, не е битна целта). А возможно е, се наоѓаат примери. Сигурно имаш слушнато за Уругвајскиот претседател на пример. И не зборам само за политичари, зборам за пружање можност за издвојување на баш секое поле, ценење на трудот кој го вршиш преку чесна и вредна работа, а не стекнување најразлични позиции со врски, местенки, мито и корупции.

Sorry for the long post, се надевам ќе го прочиташ и ќе дадеш мислење пошто сакам да дебатирам за вакви ствари :)

Незнам дали некогаш во историјата на цело човештво постоела анархија.
Анархија често се случува во еден краток, пост-воен период. Пример знам за случка во војната во Југославија, кај некои од војниците се појавила жена на еден од соработниците на Тито, носела некои скапи чизми, а војнициве гладни и изнемоштени. Ја виделе и преовладувало тоа мислење: „како може ние тука едвај да преживуваме, а оваа со такви чизми се шета, стрелај ја!“. И ја стрелале. Тоа е „моќта“ на денешниот анархизам според мене.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
[DOUBLEPOST=1424097393][/DOUBLEPOST]
Луѓето не се способни себе да се еманципираат. Барем не засега. The way I see it, има два начини на размислување. Анархизам сега и анархизам во иднина. Не ми се допаѓаат двата....
Интересни идеи имаш, размислуваш гледајќи од различен агол, ми се свиѓа.
Твоево според мене е некоја си организирана анархија, опкружување во кое секоја индивидуа е свесна за своето потекло, за својата вредност и со тоа придонесува за доброто на сите.


Никогаш не сум размислувал за оваа работа поради тоа што стојам на тоа дека луѓето се слаби и имаат потреба од лидер.
Едноставно некои се родени да водат а некои(поголемиот дел) да бидат водени, ако ги анализираш сите лидери ќе видиш дека се премногу слични, како да ги ваѓаат од калапи.
Под лидер не мислам само на политички, нив ги има и во маало, додека играат малите деца секогаш има едно што ја води играта, ги има и во невладините организации, и на работното место, секогаш има некој кој знае и сака да биде водач.
Другите околу него прават све за да бидат прифатени и од него и од групата околу него, тие што се различни за мене се анархисти, тие се оние кои не го следат никој, и си одат по својот пат, и не се замараат што ќе речат тие околу нив.


Уште немам изградено конечен став околу ова, сакам да читам различни мислења во врска и со ова и со све друго.

Според мене таа анархија е примитивно и ова што го имаме сега е едноставно резултат на потребите на луѓето, и од овде само ќе се развива по пат кој неможам да го замислам.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Според мене таа анархија е примитивно и ова што го имаме сега е едноставно резултат на потребите на луѓето, и од овде само ќе се развива по пат кој неможам да го замислам.
Е ова. Баш ова да си го памтиш цел живот и да се водиш по тоа. Јас како (иден) социолог на минатото ( :D ) сум учен дека секоја нова појава или движење се раѓа од човекова потреба која го поткрепува процесот на развој. Е сеа тоа е лесно да се утврди за минатото, што зошто и како се случило, но проблемот настанува кога размислуваме како треба да се прилагодиме на потребите од сега кон иднината, затоа и всушност настануваат овие толкувања кои ги дискутираме :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom