Анализа на крв - толкување резултати

Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Покачени леукоцити во мокрача х4.
Може ли да е некоја бактерија? :confused: :(
во секој случај инфекција. Ако немаш проблем (камен, ово, оно) со бубрезите, веројатно ќе ти треба упат за микробиологија. Што ти кажа матичниот?
 
Член од
7 јуни 2020
Мислења
10
Поени од реакции
1
здраво.имам едно прашање. дали железо повисоко од 15 долго време во крвта е токсично.Случајно еден доктор на ртс збореше за железото и кажа дека дури високото ниво на железо е полошо од ниско. Јас веќе долго време имам железо 30 и хемоглобин 16,17.(n)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
здраво.имам едно прашање. дали железо повисоко од 15 долго време во крвта е токсично.Случајно еден доктор на ртс збореше за железото и кажа дека дури високото ниво на железо е полошо од ниско. Јас веќе долго време имам железо 30 и хемоглобин 16,17.(n)
Ти си точно на горната граница за нормална вредност на железо, 30 е токму таа вредност.
Нема страв за паника ако се друго ти е исто така во нормала.
 
Член од
7 јуни 2020
Мислења
10
Поени од реакции
1
Ти си точно на горната граница за нормална вредност на железо, 30 е токму таа вредност.
Нема страв за паника ако се друго ти е исто така во нормала.
и јас истово го мислев ... ама ете матичната ми кажа дека требало да донирам крв бидејќи подолго време ми е така високо железото веќе 10 години
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Бев многу болен да кажам почеток на Март и имав кашлица цел месец..Помина се тоа ама еве кашлицата ми се врати едно 3 недели како да имам нешто во грло па мора мало искашлување да се симне надоле па пак се качува нагоре итн итн да го исчистам грлото.Отидов направив крвна слика и бриз ми земаа од нос и грло и испаднаа негативни на патогени бактерии...Крвната слика ми рече матичната ми била океј само малце холестеролот 0и сум немал инфекција и ми даде лоратадин да не е на некоја алергиска база...Второ мислење ако може :) 20200612_123248-1.jpg
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Бев многу болен да кажам почеток на Март и имав кашлица цел месец..Помина се тоа ама еве кашлицата ми се врати едно 3 недели како да имам нешто во грло па мора мало искашлување да се симне надоле па пак се качува нагоре итн итн да го исчистам грлото.Отидов направив крвна слика и бриз ми земаа од нос и грло и испаднаа негативни на патогени бактерии...Крвната слика ми рече матичната ми била океј само малце холестеролот 0и сум немал инфекција и ми даде лоратадин да не е на некоја алергиска база...Второ мислење ако може :)Прегледај го приврзокот 255148
Добра е. Внимавај малце со мрсна храна, џигерот почнал да се замастува.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Бев многу болен да кажам почеток на Март и имав кашлица цел месец..Помина се тоа ама еве кашлицата ми се врати едно 3 недели како да имам нешто во грло па мора мало искашлување да се симне надоле па пак се качува нагоре итн итн да го исчистам грлото.Отидов направив крвна слика и бриз ми земаа од нос и грло и испаднаа негативни на патогени бактерии...Крвната слика ми рече матичната ми била океј само малце холестеролот 0и сум немал инфекција и ми даде лоратадин да не е на некоја алергиска база...Второ мислење ако може :)Прегледај го приврзокот 255148
Јас нема да се согласам и ќе кажам дека оваа крвна слика НЕ Е добра. Повеќе овошје и зеленчук, скрати на зејтини/пржена храна, сирења, кашкавали, меса и слично. Леб исто намали и благо.

Направи ре-тест за некоја недела, глукозата на гладно ти е во предијабет ниво, ама заради кортисол треба да се провери неколку пати за да се знае, е сега кај тебе има и заместена јетра, која НАЈЧЕСТО но не секогаш оди во комбинација со резистенција/предијабет/почетна фаза, поготово кога има липиди покачени во комбинација со триглицериди е заебана работа. Прашање, колку си тежок, колку години имаш, дали имаш стомак итн.

Исто така холестеролот т.е. LDL треба да се провери, според ова што го гледам не делува ветувачки.....нова крвна слика за 3-4 недели, гладен даде крв така?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Јас нема да се согласам и ќе кажам дека оваа крвна слика НЕ Е добра. Повеќе овошје и зеленчук, скрати на зејтини/пржена храна, сирења, кашкавали, меса и слично. Леб исто намали и благо.

Направи ре-тест за некоја недела, глукозата на гладно ти е во предијабет ниво, ама заради кортисол треба да се провери неколку пати за да се знае, е сега кај тебе има и заместена јетра, која НАЈЧЕСТО но не секогаш оди во комбинација со резистенција/предијабет/почетна фаза, поготово кога има липиди покачени во комбинација со триглицериди е заебана работа. Прашање, колку си тежок, колку години имаш, дали имаш стомак итн.

Исто така холестеролот т.е. LDL треба да се провери, според ова што го гледам не делува ветувачки.....нова крвна слика за 3-4 недели, гладен даде крв така?
Е сега ме уплаши брат :(....Години 35 правам утре....килажа едно 105 крупен дечко сум.Факт е дека сум повеќето по прженото и скарата и слаба тачка ми се наполитанките.
Крв кога давав испадна непласки али дека беше сабајле и не бев јаден отидов да извадам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Е сега ме уплаши брат :(....Години 35 правам утре....килажа едно 105 крупен дечко сум.Факт е дека сум повеќето по прженото и скарата и слаба тачка ми се наполитанките.
Крв кога давав испадна непласки али дека беше сабајле и не бев јаден отидов да извадам.
не го сфаќај за озбилно, за него сите се предијабетичари
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Е сега ме уплаши брат :(....Години 35 правам утре....килажа едно 105 крупен дечко сум.Факт е дека сум повеќето по прженото и скарата и слаба тачка ми се наполитанките.
Крв кога давав испадна непласки али дека беше сабајле и не бев јаден отидов да извадам.
Не е страшно, се средува со диета, само не сакав да те тапшам по рамо, кога резултатот не ти е ок.

Пржено и скара, не може полошо од тоа. Мора да баталиш, прати ги советите од претходниот пост и ако треба помош пиши пп.

Игнорирај релативизирање, за твое добро, ликовиве се за медицина, се додека истата се поклопува со нивниот став, ако не, се против.

Овој горе ги игнорира рефереците за предијабет само за да иде контра, така се имаат убедено дека се им е во главата, нема разговор со нив.
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
Е сега ме уплаши брат :(....Години 35 правам утре....килажа едно 105 крупен дечко сум.Факт е дека сум повеќето по прженото и скарата и слаба тачка ми се наполитанките.
Крв кога давав испадна непласки али дека беше сабајле и не бев јаден отидов да извадам.
Претходниот ден што јадеше?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Претходниот ден што јадеше?
Ауу само ке те излажам не знам.Во среда сабајле ми земаа крв така да не памтам.Ама гарант било нешто печено или пржено зборам за вечера а пред спиење дефинитивно сум јадел нешто слатко...
 
C

CoolIris

Гостин
Ауу само ке те излажам не знам.Во среда сабајле ми земаа крв така да не памтам.Ама гарант било нешто печено или пржено зборам за вечера а пред спиење дефинитивно сум јадел нешто слатко...
Три дена, умерена исхрана, за да се добие идеална слика за вредностите.

Се согласувам со членот погоре, малку диета и ќе се среди. Не е страшно.

Повеќе овошје и зеленчук, физичка активност!
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Ауу само ке те излажам не знам.Во среда сабајле ми земаа крв така да не памтам.Ама гарант било нешто печено или пржено зборам за вечера а пред спиење дефинитивно сум јадел нешто слатко...
Dzam ti e krvnata slika, neka ne te plasat, normalno pazi si se i jadi si ovosje zelencuk i vezbanje umereno.
Pozdrav,
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Dzam ti e krvnata slika, neka ne te plasat, normalno pazi si se i jadi si ovosje zelencuk i vezbanje umereno.
Pozdrav,
+1
Ставен си ми на игнор ради мислењата во корона темата, но си реков ај да видам што имаш тука да кажеш и што да видам, тоа да ти било нешто паметно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom