Анализа на крв - толкување резултати

Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
ти реков! ;)
... добар дечко треба физичка активност, вози велосипед, пливај, вежбај... батали теретана, ќе одиш во друг правец таму ќе се споредуваш со други кои подолг период вежбаат, па ќе се префорсираш, па ќе имаш други проблеми!
Кој проблеми може да кажеш , пошто јас цело лето возам велосипед и пешачев два месеца пливав сега зимно време од октомври 5 пати неделно по програм во теретана ама не сум направил сега контрола на крвта а правам еднаш годишно, еднаш во 2016 кога вежбав АСТ и АЛТ ми беа зголемени , ама ако не вежбам триглицеридите одат на 2.7-3.1 а ако вежбам на 0.7.
Кажи што би било проблем како информација од префорсирање , јас вежбам по апликација постепено зголемување на тежина, за слабеење и згилемување на мускулна маса и сила.
Ако се стручен да дообјасниш за да имаме во предвид. Благодарам.

Sent from my S8 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
... погрешно ме разбра, членот на кого одговорив со 17 , 18 години ...залежан, без физичка активност, наеднаш да почне во теретана, ќе сака да „надокнади“ како тие што со години идат, вежбаат па се гледаат во огледало, трицепс бицепс ако се надува за време на тренингот... и тој ќе застане под инерција пред огледало, па незадоволен од тоа што гледа наместо една серија со 20 кг, ќе направи три серии со 50 кг... ќе се префорсира наеднаш....итн, во тој смисол, ама тоа не важи за твоја ситуација!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Да ти кажат дека си жолт и на прва крвна слика да имаш толку покачени билирубини... не може да е коинциденција.
Јас би се сомневал во вторава крвна слика.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Да ти кажат дека си жолт и на прва крвна слика да имаш толку покачени билирубини... не може да е коинциденција.Јас би се сомневал во вторава крвна слика.
...покачен билирубин не е болест (освен генетско нарушување) тоа е последица, тоа е симптом од некоја состојба, причина, ако таа причина се острани, дури телото го стори тоа на природен начин, самиот билирубин се враќа во нормала!
...инаку често и некоја сијалица, неонка или жолтеникаво светло над нашето тело може да даде промена на кожа во смисол...леле колку си блед, леле колку си жолт и од мирно седење од самата помисла леле зошто, што ми е веднаш одиме на проверка нели, а ние здрави прави, без болки или други необични симптоми! :)
 
B

Beginner

Гостин
Да ти кажат дека си жолт и на прва крвна слика да имаш толку покачени билирубини... не може да е коинциденција.
Јас би се сомневал во вторава крвна слика.
Па може заради "гладувањето" :D бидејки прочитав дека се зголемуваат ако долго време гладуваш а јас некни последно јадев во 14:00 и ми испаднаа високи вчера јадев во 7-8 вечерта и денес нормални.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
Мислење за овие одстапувања што се ? Прегледот ми е дур во четверток коа ке ми се комплетира и хормонската анализа
83122415_2479022788869363_361915088484958208_n.jpg 82775837_652861055527591_8854507047039795200_n.jpg
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Низок витамин Д треба да биде ~50

Да не зимаш тестостерон или нешто слично?

Каде се липидите? Како си со диета и килажа?
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
Низок витамин Д треба да биде ~50

Да не зимаш тестостерон или нешто слично?

Каде се липидите? Како си со диета и килажа?
63kg 178cm висина , ама како што гледам во границите е ? Да не се некој други вредности овде
А тестостерон не зимам ништо такви работи
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не ми е јасно зошто во различни лаборатории различна е референтната вредност на некои параметри како на пример тромбоцитите...
Гледав и во лаборатории во Србија, горната граница земена како 400, 450, 350, а денес во приватна лаб кај нас горна граница земена 340 и моите тромбоцити со вредност 353 ги напишале во извештај како покачени...
Стварно не ми е јасно која референтна вредност да ја земам како валидна...
И дали воопшто 353 тромбоцити се загрижувачка вредност?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.256
Мислење за овие одстапувања што се ? Прегледот ми е дур во четверток коа ке ми се комплетира и хормонската анализа
Прегледај го приврзокот 229944Прегледај го приврзокот 229945
Не гледаш дека се ти е во нормални граници?
Автоматски споено мислење:

Не ми е јасно зошто во различни лаборатории различна е референтната вредност на некои параметри како на пример тромбоцитите...
Гледав и во лаборатории во Србија, горната граница земена како 400, 450, 350, а денес во приватна лаб кај нас горна граница земена 340 и моите тромбоцити со вредност 353 ги напишале во извештај како покачени...
Стварно не ми е јасно која референтна вредност да ја земам како валидна...
И дали воопшто 353 тромбоцити се загрижувачка вредност?
Тробмоцитите ти се добри и не се замарај, при инфекција или при крварење (кај жени за време на мензис) поради реактивна стимулација на коскената срж може да дојде и до времено зголемување бројот над нормала.
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
Не гледаш дека се ти е во нормални граници?
Автоматски споено мислење:

Гледам , видов неколку само имат разлика со H и L кај што пишува одстраната затоа прашав , не се разбирам баш колку е нормално одстапување затоа прашав
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Холесторол 5.78 3.1 - 5.00 граница
Триглицериди 0.90 <2 граница
Ама тоа од пред 1 месец крвната слика во оваа нема холесторол валда напраено да се види
Холестеролот ти е висок, работи на тоа, LDL ~ 2 mmol (под 1.5 ако дојдеш би било фантастично) ако не 2 е добар таргет. Липопротеин тест (пакет) во Авицена не е лошо да направиш, само концентрација на тотален не кажува доволно.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Покачени леукоцити во мокрача х4.
Може ли да е некоја бактерија? :confused: :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom