Анализа на крв - толкување резултати

Член од
7 септември 2016
Мислења
11.756
Поени од реакции
19.201
Дека има дисфункција на црн дроб од овие параметри не се гледа.
Оштетување да!
...ако има оштетување на јетрата, потешко ќе се опорави, јас сум сигурна дека високите вредности се поради некоја акутна состојба што кога ќе ја открие и санира ќе се стабилизираат и трансаминазите,
 
Член од
13 април 2021
Мислења
1.010
Поени од реакции
3.368
CRP е високо, но не е толку високо за да оди во прилог на бактериска инфекција, плус нема леукоцитоза, нема гранулоцитоза. Мене повеќе ми оди во прилог на вирусна инфекција.

Трансаминазите се пута 10 над горна граница (така да тука огромна улога игра анамнезата кај пациентот, покрај клиничката слика, што практично е невозможно да се реализира преку форумов), така што и те како мора да се јави на лекар и да се открие. Би требало уште некои параметри да се испитаат и да се направи ехо на абдомен.

Исто така и шеќерот е малку покачен. Може да се направи ОГТТ и ХгбА1ц да се испита.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
160
Поени од реакции
66
CRP е високо, но не е толку високо за да оди во прилог на бактериска инфекција, плус нема леукоцитоза, нема гранулоцитоза. Мене повеќе ми оди во прилог на вирусна инфекција.

Трансаминазите се пута 10 над горна граница (така да тука огромна улога игра анамнезата кај пациентот, покрај клиничката слика, што практично е невозможно да се реализира преку форумов), така што и те како мора да се јави на лекар и да се открие. Би требало уште некои параметри да се испитаат и да се направи ехо на абдомен.

Исто така и шеќерот е малку покачен. Може да се направи ОГТТ и ХгбА1ц да се испита.
Шекерот ми беше покачен и на претходната крвна слика.Инаку последните 5-6 дена имав низок притисок со болки во
главата и вратот.Пред 4 дена качив и температура,која од вчера ја симнав и се чувствувам добро сега.Правев и ПЦР тест,но испадна невалиден.Сега докторот мисли дека е Covid но неможе да ми закажи термин 2 недели пошто веќе сум направил.Ми останува да се тестирам на приватно.
Едит:Претходните денови пиев Парацетамол и Аспирин , а од вчера после крвната слика Силимарин и Амоксиклав.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.394
Поени од реакции
3.879
Шекерот ми беше покачен и на претходната крвна слика.Инаку последните 5-6 дена имав низок притисок со болки во
главата и вратот.Пред 4 дена качив и температура,која од вчера ја симнав и се чувствувам добро сега.Правев и ПЦР тест,но испадна невалиден.Сега докторот мисли дека е Covid но неможе да ми закажи термин 2 недели пошто веќе сум направил.Ми останува да се тестирам на приватно.
Едит:Претходните денови пиев Парацетамол и Аспирин , а од вчера после крвната слика Силимарин и Амоксиклав.
Да не си претерал со парацетамолот?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
1.010
Поени од реакции
3.368
Шекерот ми беше покачен и на претходната крвна слика.Инаку последните 5-6 дена имав низок притисок со болки во
главата и вратот.Пред 4 дена качив и температура,која од вчера ја симнав и се чувствувам добро сега.Правев и ПЦР тест,но испадна невалиден.Сега докторот мисли дека е Covid но неможе да ми закажи термин 2 недели пошто веќе сум направил.Ми останува да се тестирам на приватно.
Едит:Претходните денови пиев Парацетамол и Аспирин , а од вчера после крвната слика Силимарин и Амоксиклав.
Па добро си направил тест, не мислам дека е ковид. И парацетамолот знае да даде покачување на трансаминази, ама не сум сигурна дека може да даде волку високи. Освен ако не си претерал со истиот. Па и аспиринот.

Добра ти е терапијата сега, ама разговарај си со докторот и следите ситуација.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.394
Поени од реакции
3.879
Па добро си направил тест, не мислам дека е ковид. И парацетамолот знае да даде покачување на трансаминази, ама не сум сигурна дека може да даде волку високи. Освен ако не си претерал со истиот. Па и аспиринот.

Добра ти е терапијата сега, ама разговарај си со докторот и следите ситуација.
Првото што доаѓа на ум кај овие трансаминази е вирусен хепатитис.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.592
Поени од реакции
5.788
Толкување молам ? Матичен слабо знае да ми каже.. за специјалист препорача каде се чека многу и тешко се закажува периодов.. у меѓувреме некој ако сака да ми каже.. прележано жолтица како мал инаку... хроничен хепатит као.. инаку се два лаб теста , првиот е државен со повеќе вредности кој немам појма шо се, и вториот е приватен лаб тест со само две вредности , кој прво матичен кога го погледна кажа као се исчистил вирусот исчезнал.. со вториот тест со повеќе вредности се збуни и незнае шо да каже.. молам за толкување два три збора , благодарам.

rrrrrrr.jpg
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.394
Поени од реакции
3.879
Толкување молам ? Матичен слабо знае да ми каже.. за специјалист препорача каде се чека многу и тешко се закажува периодов.. у меѓувреме некој ако сака да ми каже.. прележано жолтица како мал инаку... хроничен хепатит као.. инаку се два лаб теста , првиот е државен со повеќе вредности кој немам појма шо се, и вториот е приватен лаб тест со само две вредности , кој прво матичен кога го погледна кажа као се исчистил вирусот исчезнал.. со вториот тест со повеќе вредности се збуни и незнае шо да каже.. молам за толкување два три збора , благодарам.

Прегледај го приврзокот 314527
Си имал акутен хепатит Б во 2018.

Овој другиот резултат од 2021 вели дека немаш акутна инфекција.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.399
Поени од реакции
6.198
Си имал акутен хепатит Б во 2018.

Овој другиот резултат од 2021 вели дека немаш акутна инфекција.
Значи вирусот го има, но дали е опасен за други луѓе, може ли да го пренесе вирусот преку крв или секс.однос!?
Дај бе Кадаифчо душо некое поопширно објаснување.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.394
Поени од реакции
3.879
Значи вирусот го има, но дали е опасен за други луѓе, може ли да го пренесе вирусот преку крв или секс.однос!?
Дај бе Кадаифчо душо некое поопширно објаснување.
А ти како медицинцка сестра не си вакцинирана против хепатитис А и Б???


Ааааауууи, лошо.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.399
Поени од реакции
6.198
82кг со 180цм,22 години. Како мислиш лошо, покачените ензими или нешто друго? Инаку овие денови ќе правам нова крвна слика.
Крвната слика подобра не може да ти биде.
@Psyside што лошо виде кога се му е во нормални вредности!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom