Анализа на крв - толкување резултати

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.604
Поени од реакции
17.554
Мислење за резултативе? Поточно ме интересира кај RDW под границите е, на што се однесува тоа?
Тоа се однесува во разликите на големината на црвените крвни зрнца.
Кога е малку под нормалата како во случајов, ништо не ти е.
Да ти беше значајно покачено ќе требаше да се разгледува анемија и слични состојби.
Вака, немаш гајле.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
363
Поени од реакции
118
Па земаш терапија и очигледно делува, што проблем гледаш сега? Со оглед на новите гајдлајни лдл треба да биде кај коронарна атеросклероза околу 2,6 . Резултатот ти е супер. Ако сакаш да го качиш онда земаш 500 грама чварки ударна доза :)
Автоматски споено мислење:


Еритроцити дека не ти биле у ред ти нае бијонс па сеа ти види.
Што значи MCH и RDW да бидат намалени?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.711
Поени од реакции
2.624
Што значи MCH и RDW да бидат намалени?
Тоа не е ниту риба, а не е ни месо. Сами по себе не даваат дигноза. Потребно е да се види клиничката слика и у констелација со лабораторијата да се види дали станува збор за апаратна варијација на тие лабораториски показатели или пак е потребно да се направи подетална диагностика.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.272
Поени од реакции
880
Што се овие Bili t и Bili D и од што може да ми се високи дали можеби од хемороидите или па од друго нешто се?


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.604
Поени од реакции
17.554
Што се овие Bili t и Bili D и од што може да ми се високи дали можеби од хемороидите или па од друго нешто се?


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Жолтица, анемија, проблеми со црниот дроб... оди кај матичен ќе одлучи он според други симптоми што треба да правиш следно.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.272
Поени од реакции
880
Жолтица, анемија, проблеми со црниот дроб... оди кај матичен ќе одлучи он според други симптоми што треба да правиш следно.
Од што прогуглав најмногу се надевам да биде Gilbert syndrome секако утре ќе одам за детално да проверам ама ме интересираше дали хемороидите што ми поминаа дали имат врска со ова но нема.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.321
Поени од реакции
7.131
Што се овие Bili t и Bili D и од што може да ми се високи дали можеби од хемороидите или па од друго нешто се?


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
... можеби некое камче во жолчно ќесе?
Од што прогуглав најмногу се надевам да биде Gilbert syndrome секако утре ќе одам за детално да проверам ама ме интересираше дали хемороидите што ми поминаа дали имат врска со ова но нема.
:neetaka: .............. Gilbert syndrome :neetaka:
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.272
Поени од реакции
880
... можеби некое камче во жолчно ќесе?

:neetaka: .............. Gilbert syndrome :neetaka:
Зошто мислиш дека неможе да биде Gilbert Syndrome кога прочитав за него на интернет сиптомите ми се баш за него сега не сум 100% сигурен може и нешто полошо да биде ама како што реков се надевам ова да е ми делува нај безопасно.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.321
Поени од реакции
7.131
Зошто мислиш дека неможе да биде Gilbert Syndrome кога прочитав за него на интернет сиптомите ми се баш за него сега не сум 100% сигурен може и нешто полошо да биде ама како што реков се надевам ова да е ми делува нај безопасно.
...Gilbert Syndrome, тоа е генетско нарушување што сигурна сум дека би го знаел тоа од порано, а не сега и дополнително треба да си „жолт“ па и тоа би го приметил од порано, а не сега!
...слично и Crigler-Najjar syndrome кое е исто генетско нарушување кое се карактеризира со покачено ниво на билирубин во крвта (хипербилирубинемија), па слично и Dubin-Johnson syndrome, како и да е при сите овие состојби би требало да имаш видливо жолтило на кожата, белките на очите што ти тоа не го спомнуваш!
...среди ги триглицеридите, помалку алкохол (доколку го конзумираш), избегавај еден период месо и месни производи и малку повеќе треба физичка активност- вежбање!
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.272
Поени од реакции
880
...Gilbert Syndrome, тоа е генетско нарушување што сигурна сум дека би го знаел тоа од порано, а не сега и дополнително треба да си „жолт“ па и тоа би го приметил од порано, а не сега!
...слично и Crigler-Najjar syndrome кое е исто генетско нарушување кое се карактеризира со покачено ниво на билирубин во крвта (хипербилирубинемија), па слично и Dubin-Johnson syndrome, како и да е при сите овие состојби би требало да имаш видливо жолтило на кожата, белките на очите што ти тоа не го спомнуваш!
...среди ги триглицеридите, помалку алкохол (доколку го конзумираш), избегавај еден период месо и месни производи и малку повеќе треба физичка активност- вежбање!
Се ок ова бидејки последниве 2-3 месеца не сум физички активен. И причината зошто си проверив утрово крв е баш тоа дека кожата ми е жолта и тоа уште пред 3-4 дена моите дома и роднините кога ме видоа одма многу си жолт да не ми било нешто. Јас правев инает не ништо не ми е. И да не беа они упорни денес немаше ни да проверам крв...
Како што реков само да е ова па одма ќе почнам теретана и од храна ќе внимавам што ќе јадам.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.321
Поени од реакции
7.131
Се ок ова бидејки последниве 2-3 месеца не сум физички активен. И причината зошто си проверив утрово крв е баш тоа дека кожата ми е жолта и тоа уште пред 3-4 дена моите дома и роднините кога ме видоа одма многу си жолт да не ми било нешто. Јас правев инает не ништо не ми е. И да не беа они упорни денес немаше ни да проверам крв...
Како што реков само да е ова па одма ќе почнам теретана и од храна ќе внимавам што ќе јадам.
... нешто температура имаш?
1577218665629.png 1577218692393.png

и вакви очи ?
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.272
Поени од реакции
880
Не очите ми се нормални и температура немам до сега немам осетено никакво гадење, или па да повраќам ниту измореност или некаква болка. Затоа и се зачудив денес кога на резултатите ми испадна покачени билирубините ама нмвз што и да е утре најверојатно ќе знам што е вака можам само да си погодувам од тоа што прочитав на гугл :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.321
Поени од реакции
7.131
Не очите ми се нормални и температура немам до сега немам осетено никакво гадење, или па да повраќам ниту измореност или некаква болка. Затоа и се зачудив денес кога на резултатите ми испадна покачени билирубините ама нмвз што и да е утре најверојатно ќе знам што е вака можам само да си погодувам од тоа што прочитав на гугл :D
... повтори ги анализите после недела дена мислам дека ќе ти бидат ОК ако внимаваш погоре што кажав, инаку гледај и да облечеш нешто црвено на тебе, чорапи, блуза... било што од облека директно допирно со кожата! (y)
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.272
Поени од реакции
880
Од денес што ми земаа крв билирубините најнормални и се друго најнормално дури докторот ми вика можеш и крводарител да бидеш :D И ми вика бел си. Испадна само филмови си направиле моите и роднините дека сум "жолт" На крај исхраната е најбитна да не сум внимавал до сега и + физичка неактивност е тогаш веќе немаше да ме чуди и стварно да имав нешто. Затоа од денес ќе си почнам со теретана доста е серии.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.321
Поени од реакции
7.131
Од денес што ми земаа крв билирубините најнормални и се друго најнормално дури докторот ми вика можеш и крводарител да бидеш :D И ми вика бел си. Испадна само филмови си направиле моите и роднините дека сум "жолт" На крај исхраната е најбитна да не сум внимавал до сега и + физичка неактивност е тогаш веќе немаше да ме чуди и стварно да имав нешто. Затоа од денес ќе си почнам со теретана доста е серии.
ти реков! ;)
... добар дечко треба физичка активност, вози велосипед, пливај, вежбај... батали теретана, ќе одиш во друг правец таму ќе се споредуваш со други кои подолг период вежбаат, па ќе се префорсираш, па ќе имаш други проблеми!
 
На врв Bottom