Анализа на крв - толкување резултати

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Дарувај крв, целосно дарување
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Zdravo decki. Malku pomos. Deneska pravev krvna slika(ibaku pravam mnogu cesto) i od parametrite imav prilicbo zgolemeno zelezo 48 a normalno za mazi e negde so 33 dodek hemoglobinot mi bese 16.9( normalno do 16). A krvna slika napraviv poradi glavobolka i omalaksanost vo poslednava nedela. Od nekoi forumi sto citav me fati malku panika bidejki zgolemenoto serumsko zelezo moze da predizvika problemi so crniot drob, impotencija, srceva slabost itn. Drugite parametri mi bea normalni. Dali nekoj dosega imal vakva situacija. Ajde pomos
... во тоа „многу често правење крвна слика“ секогаш имаше вака благо покачено серумско железо и Хб ?
 
Член од
15 јануари 2009
Мислења
92
Поени од реакции
13
Zdravo decki. Malku pomos. Deneska pravev krvna slika(ibaku pravam mnogu cesto) i od parametrite imav prilicbo zgolemeno zelezo 48 a normalno za mazi e negde so 33 dodek hemoglobinot mi bese 16.9( normalno do 16). A krvna slika napraviv poradi glavobolka i omalaksanost vo poslednava nedela. Od nekoi forumi sto citav me fati malku panika bidejki zgolemenoto serumsko zelezo moze da predizvika problemi so crniot drob, impotencija, srceva slabost itn. Drugite parametri mi bea normalni. Dali nekoj dosega imal vakva situacija. Ajde pomos
Дарувај крв, и јас го имав истиот проблем пред да станам крводарител. Сега редовно давам и немам проблеми
 
Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
... во тоа „многу често правење крвна слика“ секогаш имаше вака благо покачено серумско железо и Хб ?
Секогаш сум имал хем 16-17 ама железо првпат ми бега од нормала. Пред 6-7 месеци дарував крв ради хем бидејќи често имав главоболки. Од тогаш бев ок до пред недела дена кога почнав да се осеќам уморен
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Zdravo decki. Malku pomos. Deneska pravev krvna slika(ibaku pravam mnogu cesto) i od parametrite imav prilicbo zgolemeno zelezo 48 a normalno za mazi e negde so 33 dodek hemoglobinot mi bese 16.9( normalno do 16). A krvna slika napraviv poradi glavobolka i omalaksanost vo poslednava nedela. Od nekoi forumi sto citav me fati malku panika bidejki zgolemenoto serumsko zelezo moze da predizvika problemi so crniot drob, impotencija, srceva slabost itn. Drugite parametri mi bea normalni. Dali nekoj dosega imal vakva situacija. Ajde pomos
Намали месо и млечни производи.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Секогаш сум имал хем 16-17 ама железо првпат ми бега од нормала. Пред 6-7 месеци дарував крв ради хем бидејќи често имав главоболки. Од тогаш бев ок до пред недела дена кога почнав да се осеќам уморен
... дали при земање на крв од вена, ти беше малку незгодно земено од лаборантот со појава на ситни црвени точки, хематом - модрица на местото по неколку часа, ден?

 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
[DOUBLEPOST=1518289379][/DOUBLEPOST]
Дарувај крв, и јас го имав истиот проблем пред да станам крводарител. Сега редовно давам и немам проблеми
Што симптоми, потешкотии осеќаше претходно?[DOUBLEPOST=1518289830][/DOUBLEPOST]
... дали при земање на крв од вена, ти беше малку незгодно земено од лаборантот со појава на ситни црвени точки, хематом - модрица на местото по неколку часа, ден?

Немам модрици, обично откако ќе ми земат притискам силно за да не ми се прави модрица. Едино малку повеќе болка спрема другите пато што имаше иначе ништо друго необично
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Што симптоми, потешкотии осеќаше претходно?[Немам модрици, обично откако ќе ми земат притискам силно за да не ми се прави модрица. Едино малку повеќе болка спрема другите пато што имаше иначе ништо друго необично
... при неправилно земање на крв од вена често пати доаѓа до оштетување и распад на крвните клетки т.е. еритроцити, хемоглобин, при што во моментот се ослободува железото во серумот и дава погрешен реултат на покачено серумско железо !
п.с.
тоа што притискаш нема врска, оштетувањето на капиларите преставува модрицата што не можеш да ја спречиш со ништо!
 
Член од
15 јануари 2009
Мислења
92
Поени од реакции
13
[DOUBLEPOST=1518289379][/DOUBLEPOST]
Што симптоми, потешкотии осеќаше претходно?[DOUBLEPOST=1518289830][/DOUBLEPOST]
Немам модрици, обично откако ќе ми земат притискам силно за да не ми се прави модрица. Едино малку повеќе болка спрема другите пато што имаше иначе ништо друго необично
Најчеста беше главоболката, цесто бев малаксан и немав воља за ништо. Сега сум супер си ја знам маката. Во четврток дарував крв, а пред тоа две недели имав страшна главоболка сега го немам тоа
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Најчеста беше главоболката, цесто бев малаксан и немав воља за ништо. Сега сум супер си ја знам маката. Во четврток дарував крв, а пред тоа две недели имав страшна главоболка сега го немам тоа
...а дали воопшто го мерите крвниот притисок кога ги имате тие главоболки? и како тоа ви дозволуваат докторите кои се присутни при давање на крв и одредуваат дали смеете да дадете крв, го одобруваат вашето крводарителството со тоа што имате присутна главоболка, уште полошо...долготрајна? :toe:
 
Член од
15 јануари 2009
Мислења
92
Поени од реакции
13
...а дали воопшто го мерите крвниот притисок кога ги имате тие главоболки? и како тоа ви дозволуваат докторите кои се присутни при давање на крв и одредуваат дали смеете да дадете крв, го одобруваат вашето крводарителството со тоа што имате присутна главоболка, уште полошо...долготрајна? :toe:
Бев на многу испитувања и си рекоа дека поради јака крв да дарувм за да престане главоболката инаку да мерат крвен притисок и секојпат е 120/80
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
...а дали воопшто го мерите крвниот притисок кога ги имате тие главоболки? и како тоа ви дозволуваат докторите кои се присутни при давање на крв и одредуваат дали смеете да дадете крв, го одобруваат вашето крводарителството со тоа што имате присутна главоболка, уште полошо...долготрајна? :toe:
Ти не го прочита или? имал главоболки претходно, не после.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
Ај збор два
резултат реф.вредности единица
Сендиментација 2/4 (10/20) 3.6ks
лимфоцити% 47 24-42% %
MCHC 36.70 31-36.3 g/dl
ph 6 (4.8-7.2)
Glikoza serum 4.45 (3.9-6.4) mmol/l
urea(serum) 3.99 (2.5-8) mmol/l
kreatin(serum) 88.65 (45-109) umol/l
holesterol 3.8 (<5.2) mmol/l
trigliceridi 0.59 (0.8-1.9) mmol/l
AST 18.70 (10-34) U/L
ALT 18.65 (9-43) U/L
 
Последно уредено:

Gorgiiii

Escobar
Член од
19 јули 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
Крвна слика пред месец дена Холестерол 6.89 лдл 3.95 хдл 1.4 триглецериди 6.5 , сега холестеролот ми е 7.1 лдл 3.3 хдл 2.3 триглецериди 0.95 и покрај диетата не толку строга а и смешно е да држам диета а имам 65 кила холестеролот ми е сеуште ист
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Крвна слика пред месец дена Холестерол 6.89 лдл 3.95 хдл 1.4 триглецериди 6.5 , сега холестеролот ми е 7.1 лдл 3.3 хдл 2.3 триглецериди 0.95 и покрај диетата не толку строга а и смешно е да држам диета а имам 65 кила холестеролот ми е сеуште ист
... па нормално е смешки кога лабораториски докажан покачен липиден статус (холестерол, вкупни липиди, ЛДЛ, Триглицериди) е само 15% причина од внес на храна (неправилна ли, обилна ли, прекумерена ли, ) се друго е причината за покачен липиден статус е поради пореметен внатрешен метаболизам што нема никаква врска со исхраната т.е. со телесната тежината, има личности со 180 кг тел.тежина со идеални параметри на липиден статус, и личности анемични, слаби, анорексични со многу високи вредности на параметрите на липидниот статус!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom