Анализа: Тато носи, мама меси, детето лежи – зошто младите бегаат од работата?

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Глеам погоре некој пиша дека многу луѓе факултет завршиле и тоа бил проблемот. Повеќе мислам дека е проблем што и ќоро и сакато покуша да стане газда, без грам сенс за бизнис. Ако ја немаш онаа математика од погоре минимум - не малтретирај луѓе и не им го губи времето и здравјето.
Па ко ќе видиш 30 години македонските газди држат монопол на македонските работници и ко ќе прашаш каде сакаат сите да работат ?
Одговорот е на државно или во некоја странска фирма каде се почитува законот.
Самата беда и сиромаштија на македонците не е увезена, во најголема кривица за сиромаштијата се самите газди, газдите плаќаат бедно, а работниците или гледаат чаре (емиграција, државно, криминал) или кукаат и работат. И пошто ние сме малку на број, еве после 30 години газдите почнаа да кукаат како не можат да најдат бедни работници.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
во меѓувреме ако најдеш работа нема да те пријават.
Ова у Уганда не веруем дека постои нешо такво.

Нема никаква логика да имаш казна забрана да те пријави работодавец во авмр оти такво нешто е вон разум.
Има забрана една година да се водиш под аврм као барател на работа шо е сосема друг случај.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Па ко ќе видиш 30 години македонските газди држат монопол на македонските работници и ко ќе прашаш каде сакаат сите да работат ?
Одговорот е на државно или во некоја странска фирма каде се почитува законот.
Самата беда и сиромаштија на македонците не е увезена, во најголема кривица за сиромаштијата се самите газди, газдите плаќаат бедно, а работниците или гледаат чаре (емиграција, државно, криминал) или кукаат и работат. И пошто ние сме малку на број, еве после 30 години газдите почнаа да кукаат како не можат да најдат бедни работници.
Државно мислам дека е повеќе заради сигурноста. Може нема да напредуваш, ама бркање од работа до сега не се случило.
Странска фирма е несигурна работа и често не е баш идеална како сите ја замислуваме. Многу зависи од кој сектор. Земи за пример само шивачката фабрика на холанѓанецот што и е муж на Синоличка Трпкова, големиот "борец" за права и демагог, професор на драмски, факултетот со највисоки плати. Типот збриша буквално од држаава со брдо долгови и неплатени придонеси позади себе, а и ги плаќал кутрите жени ко у Бангладеш.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Универзитетски професор ти е врвно достигнување на лешинарство:
Позиција бетонска од која не може никој да те избрка.
Работни денови во неделата: еден до два, колку да не е без ич.
Лигавење од студенти и студентки и вршење услуги гратис. Угледност у општеството - сите мислат дека коса ти бели од многу мислење.
Многу слободно време за вршење други работи од струката, како „советувања, аналитики“ и слични работи и без кои би постоел светов.
Платите стално им биле у коректни рамки - а на некои факултети и прилично големи.

Као студент, памтам, вршев некои административни работи во деканат и професориве излегоа од салата за состаноци каде имаше избор за нов асистент на една катедра со прилично возрасен професор - најлошите пцовки што сум ги чул во живот се тогаш, од двете спротиставени професорски страни. Примија еден абдал кој немаше ни просек за да конкурира воопшто. Сега кога го среќавам, носот му е меѓу облаци - живее у филм дека голем научник.
За жал ова е многу точно, меѓу професиите со најголем непотизам се професорските. Има некои луѓе кои стварно се посветени и цел живот се асистенти, а од друга страна некои на едвај 30 години стануваат професори. И обично одат син/ќерка од професор и тоа на најдобрите факултети. И јас видов ист пример да ти кажам на мојот факултет, имаше дете со сите 10-ки од прва, со стипендии во Шкотска и све тоа, а и друго дете од професорка, онака просек можда и нешто под. Погоди кој стана асистент.
Овие професорите од УКИМ на поатрактивните факултети(медицина, правен, елеткро итн.) маме колат со земање мита, а и се по секакви комисии, и што уште не. Дали овие ја заслужуваат таа пара? Гледајќи го начинот на кој ги добиваат работните места би рекол категорично НЕ. Грубо кажано, не за секој поединечно, секако дека има и исклучоци.
Ама моментално има милион професори во РМ. Пример имаш околу 60 само правни факултета, така што горенабројаниве не се ни 2%. Останатите работат за нормална плата. Пример на економскиот факултет во Прилеп професорската плата е околу 500-600 евра(бар така ми кажуваше еден тамошен професор кој го запознав на планинарење).
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Берик е у право.
Некој да работи за 1000 евра месечно, 12 саата дневно, секој ден, работа што не ја сака, со милион стресови и ред други срања, за да дојде дома, да му остане време да се исере и да отспите воопшто, па следниот ден истата прича, не се исплати.
Сто пути боље е да работиш за дупло помалце пари, 6 саата дневно и работа што ја сакаш. Сумата на парите е круцијална до цената потребна за нормален и пристоен живот.

За све над таа минималка, сумата на парите не треба да биде главниот приоритет за тоа која работа е најдобра. Туку платата во однос на здравствените ризици, стрес, задоволство и време да се трошат парите што ќе се заработат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Берик е у право.
Некој да работи за 1000 евра месечно, 12 саата дневно, секој ден, работа што не ја сака, со милион стресови и ред други срања, за да дојде дома, да му остане време да се исере и да отспите воопшто, па следниот ден истата прича, не се исплати.
Сто пути боље е да работиш за дупло помалце пари, 6 саата дневно и работа што ја сакаш. Сумата на парите е круцијална до цената потребна за нормален и пристоен живот.

За све над таа минималка, сумата на парите не треба да биде главниот приоритет за тоа која работа е најдобра. Туку платата во однос на здравствените ризици, стрес, задоволство и време да се трошат парите што ќе се заработат.
Има листи на работа по многу параметри...листата на Форбс е најпозната.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Универзитетски професор ти е врвно достигнување на лешинарство:
Позиција бетонска од која не може никој да те избрка.
Работни денови во неделата: еден до два, колку да не е без ич.
Лигавење од студенти и студентки и вршење услуги гратис. Угледност у општеството - сите мислат дека коса ти бели од многу мислење.
хепа, аутономја нели. Коа ги дирна малку претходната власт, одма се ушалтаа меѓу шарените. Ете го квалитетот на образованието па и цел систем кај нас зашто се какви што се, тајфун не ги поместува.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
хепа, аутономја нели. Коа ги дирна малку претходната власт, одма се ушалтаа меѓу шарените. Ете го квалитетот на образованието па и цел систем кај нас зашто се какви што се, тајфун не ги поместува.
Сеа...има и добри. Јас неќам генерализирање, а баш мојот пост имаше таков призвук.
Тоа што го праеше паторот и тоа што покуша да напраи „паралелен“ контра-универзитет не беше коректно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Нормално дека има секакви. Самата тема е генерализирање на лоши неработници, лоши газди, ...
Тоа што го праеше паторот и тоа што покуша да напраи „паралелен“ контра-универзитет не беше коректно.
имаше една споредба каде Словенија, нивните професори имале издадено 12 пати повеќе научни трудови од нивните колеги од Македонија. Македонските професори објавувале во некои не посебно битни локални балкански списанија. Неконкурентни, незаинтересирани...
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Да споделам пример. Во фирмата каде што работам се бараше графички дизајнер, и ме ставија на позиција да правам интервју на кандидатите кои аплицираа. Немаше многу кандидати, но сепак баравме само еден дизајнер, и некаде 6 имаа аплицирано, направив интервју на сите, им пратив тест задача за дизајнирање, да се види квалитетот на секој апликант (самата фирма си го бара тоа), и три апликанти се издвоија како поискусни од кои две женски и едно машко. Платата која што се нудеше беше добра, и имаше загарантирано покачување после 3 месеци ако кандидатот се покаже како добар дизајнер. Помина прво интервју, после тоа второ, и на крај во зависност од тест задачата се бираше кој кандидат да се вработи. Првиот кандидат кој најдобро ја изработи тест задачата (беше женско), и одговорните во фирмата беа одлучени неа да ја вработат, таман да и се јавам да ја известам дека за неа се одлучивме, оппп, ми стига порака од неа каде што пишува - Се мислев за работава, и одлучив дека оваа работа не е за мене. Немам јас време тоа да го работам, си имам друга работа, и не сум заинтересирана за таков дизајн - После се ова сфатив дека како што пиша некој член пред мене, НЕКОИ ЛУЃЕ БАРААТ РАБОТА ЗА ДА НЕ ЈА НАЈДАТ, и то како е точно. А сепак сите услови кои што се нагласија во двете интервјуа, беа пишани на огласот за работа.
Откако се деси ова, му се даде шанса на вториот кандидат со најдобро изработена тест задача, за после две недели да испадне дека на таа не и одговарало работното време, и почна да си работи и да си почнува со работа како што НА НЕА И ОДГОВАРАЛО, баш со тие зборови ми го кажа тоа. И на крај сфатив дека не е само до работодавачот, во многу случаеви самиот менталитет на тие кои што бараат работа им е за никаде.

Мислам дека во темава не треба да се дискутира за ИТ индустријата пошто реално состојбата, таква каква што е, им дозволува на програмерите да се ПРЕПРДАВААТ. :D Сакам тоа и тоа, ако можете да ми го овозможите топ, ако не сигурно има друга компанија која може да ми го овозможи. Ова е единствена индустрија во моментов мислам во која можеш да побараш од пиле млеко и ќе го добиеш.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
698
Мислам дека во темава не треба да се дискутира за ИТ индустријата пошто реално состојбата, таква каква што е, им дозволува на програмерите да се ПРЕПРДАВААТ. :D Сакам тоа и тоа, ако можете да ми го овозможите топ, ако не сигурно има друга компанија која може да ми го овозможи. Ова е единствена индустрија во моментов мислам во која можеш да побараш од пиле млеко и ќе го добиеш.
Во право си, но мислам дека ниедна ИТ компанија нема да ти дозволи на почеток сам да си ги диктираш работните саати и кога да ти почнува работното време.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Некои кандидати ако ги бива за дизјанирање или програмирање не ги бива за преговарање. Овие ја имале таа можност да побараат многу повеќе од тоа што им го нудат ако знаат дека се единствени, а тие веднаш одбивање и наоѓање глуп изговор.



Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Една од најголемите причини за да останеш просек во секој смисол, не викам дека парите не треба да се мотивација (обично се резултат), но пред се треба да го сакаш тоа што го правиш, а не да го правиш пошто мораш. Прво и основно правило е ова.
Дури и жениве веќе не се ебат од љубов не пак работа од љубов.
Види ок е човек да си ја сака професијата и да го работи она што го сака ама ако нема мотивација тогаш љубовта брзо згаснува.[DOUBLEPOST=1539620871][/DOUBLEPOST]
да одиш таму секои 6 месеци или секој месец за да си активен, не е лесно вака на форум да се опише.. Пракса треба во чекање работа и пријавување како невработен. Не е само "некои бенефиции". Ако бараш негде да работиш, а не си евидентиран ти е исто како да ти кажат за 1 недела треба да леташ за Хамбург, а да немаш извадено пасош. не знам сега дали сфати
Таа евиденција не е џабе смислена во нормални земји, само што кај нас се зоупотребуваше во други цели.
колку што гледам зависи од приходите.
Порано, со коефициент на најдобрите 10 години, луѓето земаа нормални пензии. Сега ги сметаат сите години. Колку помалку години, помал е коефициентот. Тој што работел неполн стаж, ќе земе можеби половина до 2/3 од оние првите.И кога ќе пресметаш дека треба да му помогнеш на дете затоа што или работи за 200 евра или не работи, ќе нема ни за леб. Да не се заебаваме, платите се премногу мизерни за уште да те пријавуваат на 2/3.
Башка, само вакви Конго држави збориме дека е поволно макар да се даде и на рака.

За здравственото исто важи. Кој ќе го плаќа ако не вработените?[DOUBLEPOST=1539517548][/DOUBLEPOST]Инаку муабетот беше на народот не му се работело :(
Постарите неретко земаат поголеми пензии неголи вработените плати :sick:
Тешки глупости ти се ова, не мора да бидеш пријавен како не вработен за да може работодавец да те пријави ако најдеш работа.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
Дури и жениве веќе не се ебат од љубов не пак работа од љубов.
Види ок е човек да си ја сака професијата и да го работи она што го сака ама ако нема мотивација тогаш љубовта брзо згаснува.
Секој за себе, веројатно да не го работев ова сега што го работам ќе ми беше хоби. Изгледа ја сум еден од ретките што од љубов (пасија е веројатно правиот збор) продужува да "работи" и после работно време. Не е за пари, ќеиф ми е, ко на некој гејмер што му е ќеиф да седне да игра дота.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Во право си, но мислам дека ниедна ИТ компанија нема да ти дозволи на почеток сам да си ги диктираш работните саати и кога да ти почнува работното време.
На почеток на кариера? Секако нема да ти дозволи. Ама ако си човек со искуство, а сакаш да смениш и имаш на понуда фирма што верува во тебе и ти нуди флексибилност и фирма што те става во шини, зошто побогу би ја избрал таа што те лимитира?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom