Анализа: Тато носи, мама меси, детето лежи – зошто младите бегаат од работата?

Член од
20 јули 2016
Мислења
6.225
Поени од реакции
3.835
Кога газдите немаат почит и за основната работа што ја работиш, зошто да се трудиш ?
Секој што ќе влези првпат на работа има некој елан и самоиницијативност за почеток и оп после прва плата, после прво карање (и тоа со погрдни зборови) сите се откажуваат.
Газдите не го почитуваат законот за работа, а не друго да почитуваат. Не е до работниците, туку до е газдите, а за тоа да се смени треба работниците да имаат избор, странски фирми што ќе вработуваат по 1.000 до 5.000 вработени и работат по закон, па тогаш и локалните газди ќе се сменат.
Во државно ако покренеш иницијатива ќе ти речат најдиректно не замараш и не внесувај измени не се добредојдени. И после влагаш во шема...избегнувај работа, пи кафе и молчи и климај со глава. Барем ќе имаш време друго да си сработиш или да си сурфаш на нет.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.081
Поени од реакции
7.311
Кога газдите немаат почит и за основната работа што ја работиш, зошто да се трудиш ?
Секој што ќе влези првпат на работа има некој елан и самоиницијативност за почеток и оп после прва плата, после прво карање (и тоа со погрдни зборови) сите се откажуваат.
Газдите не го почитуваат законот за работа, а не друго да почитуваат. Не е до работниците, туку до е газдите, а за тоа да се смени треба работниците да имаат избор, странски фирми што ќе вработуваат по 1.000 до 5.000 вработени и работат по закон, па тогаш и локалните газди ќе се сменат.
па полека иде натаму... не од големите странски фирми, туку од помалите.
Реков, проблемот е сеопшт, повеќеслоен и неможе да се сведе на "криви се овие или оние", иако и јас се сложувам дека најголема одговорност за лошата ситуација имаат токму работодавците.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.069
па полека иде натаму... не од големите странски фирми, туку од помалите.
Реков, проблемот е сеопшт, повеќеслоен и неможе да се сведе на "криви се овие или оние", иако и јас се сложувам дека најголема одговорност за лошата ситуација имаат токму работодавците.
Не може исти работници за македонски газди да не се замараат, а кога ќе одат во странство да работат како што треба.
Проблемот не е комплексен, проблемот е што газдите се лакоми, не знаат да ценат и мислат дека ако има фирма што сака ќе прави, а овие проблеми се решаваат само со конкуренција и слобода на избор, што во најмала рака ќе го почитуваат законот т.е конкуренцијата не треба никакви бенефиции овозможува повеќе од што пропишува законот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.225
Поени од реакции
3.835
Не може исти работници за македонски газди да не се замараат, а кога ќе одат во странство да работат како што треба.
Проблемот не е комплексен, проблемот е што газдите се лакоми, не знаат да ценат и мислат дека ако има фирма што сака ќе прави, а овие проблеми се решаваат само со конкуренција и слобода на избор, што во најмала рака ќе го почитуваат законот т.е конкуренцијата не треба никакви бенефиции овозможува повеќе од што пропишува законот.
Конкуренција има ако има профит...без да рипнат профитите никој нема да инвестира. Така функционира системот економски.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.069
Конкуренција има ако има профит...без да рипнат профитите никој нема да инвестира. Така функционира системот економски.
Конкуренција ќе има кога ќе се среди судството и инспекцијата, проблемот е политички, а не економски
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.225
Поени од реакции
3.835
Конкуренција ќе има кога ќе се среди судството и инспекцијата, проблемот е политички, а не економски
Конкуренција има само не целосно рамноправна, конкуренција има секогаш и правилата се исти од Авганистан до Северна Кореја и од Швајцарија до Јужен Судан. Економијата секогаш функционира исто без разлика на други фактори. На приме судство и инспекција се обични трошоци ако е корумпирана и нагризува дел од профитот, ама пак ако има после профит повеќе ќе се вклучат во пазарот. Ако нема профит нема бизнис а што поголем профит тоа повеќе инвеститори.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
473
Поени од реакции
892
Нема некоја линија кога почнува пристоен живот, мора да се гледа тоа произволно, но кој и да е тој стандард, јас не ја споредувам живеачката у Македонија со живеачката на подобри места.

Потребите и стандардите за добра живеачка растат со примачката. Прво ти требаат песто за искачање - за кутија цигари, еден шиптaрски фиљан, пиво - две, така барем за 8 искачања месечно + кирија, јадење и нешто ситно, да покриеш све со 20 000 денари. Ако зимаш 2к евра месечно, ќе сакаш и боље озвучување да си земеш, пеце, кола, колекција од стрипови, по некое виски на искачање и одмор до Монако на неколку дена. Па пак нема да ти стигнат.

Ја само кажуем дека кога некој гледа кај ќе се вработи, треба да земе и други работи предвид, не само пари - кога платата е над некоја произволна сума (која и да е таа) со која ќе можеш да си обезбедиш ок живот. И за тоа дури, секој си прави различна математика - според својот крој и табиет.
Ногу скромен човек си бил ти бе, само за тутун и за ќебап мрсен пари ти требаат.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.069
Конкуренција има само не целосно рамноправна, конкуренција има секогаш и правилата се исти од Авганистан до Северна Кореја и од Швајцарија до Јужен Судан. Економијата секогаш функционира исто без разлика на други фактори. На приме судство и инспекција се обични трошоци ако е корумпирана и нагризува дел од профитот, ама пак ако има после профит повеќе ќе се вклучат во пазарот. Ако нема профит нема бизнис а што поголем профит тоа повеќе инвеститори.
Какви анализи правиш, ова не е испит на економски факултет, па да правиш некои глупи анализи. Се знае кај нас што е проблемот, лакоми газди, уште полаком државен апарат и закони само на хартија.
Ако тие што работат имаат избор да работат каде сакаат низ европа, тогаш ситуацијата кај нас ќе се смени за 2 години, а ние стоиме во место едно 20 години, а пред тоа т.е од осамостујувањето па наваму одевме во надолна линија со работничките права.
Ние немаме економија, ако мислиш дека кафани, текстил, маркети, казина, кладилници се економија си се заебал. Освен ИТ и на прсти што се бројат фирми, се другото работи на принциот дај да заебеме некој, било работници, било муштерии.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.225
Поени од реакции
3.835
Какви анализи правиш, ова не е испит на економски факултет, па да правиш некои глупи анализи. Се знае кај нас што е проблемот, лакоми газди, уште полаком државен апарат и закони само на хартија.
Ако тие што работат имаат избор да работат каде сакаат низ европа, тогаш ситуацијата кај нас ќе се смени за 2 години, а ние стоиме во место едно 20 години, а пред тоа т.е од осамостујувањето па наваму одевме во надолна линија со работничките права.
Ние немаме економија, ако мислиш дека кафани, текстил, маркети, казина, кладилници се економија си се заебал. Освен ИТ и на прсти што се бројат фирми, се другото работи на принциот дај да заебеме некој, било работници, било муштерии.
Tocno kazano, Makedonija ima ekonomija od kameno vreme t.e. od pred 10.000+ godini. A sega e sredno razviena ekonomija od prilika na svetskiot prosek. Ama mislam deka moeto izkazuvanje ne e na prostonarodno nivo i ne se razbirame.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.905
Поени од реакции
58.671
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.422
Поени од реакции
5.209
во мк не е доволно 1000евра за тој "нормален ем пристоен жиот".
Чоек шо нема 1000 еура месечно мисли дека се таман. Чоек шо има поише вика не се. А има и такви шо немаат ни 500 месечно, а серат како иљадарка не задовољава. Него, "доволно пари" е релативна работа синко. На пример, ја да имам 50 милиона долара, ќе живеам само по хотели, ќе раздадам нешо пари по деца и роднини, а вероватно ќе ми покријат и погреб. Значи, еве ја као скромен чоек, со 50 милиона сум топ. Е сеа замисли Бил Гејтс да има само 50 милиона у банка. Ќе го мавне клиничка депресија и ќе се обеси.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
473
Поени од реакции
892
Чоек шо нема 1000 еура месечно мисли дека се таман. Чоек шо има поише вика не се. А има и такви шо немаат ни 500 месечно, а серат како иљадарка не задовољава. Него, "доволно пари" е релативна работа синко. На пример, ја да имам 50 милиона долара, ќе живеам само по хотели, ќе раздадам нешо пари по деца и роднини, а вероватно ќе ми покријат и погреб. Значи, еве ја као скромен чоек, со 50 милиона сум топ. Е сеа замисли Бил Гејтс да има само 50 милиона у банка. Ќе го мавне клиничка депресија и ќе се обеси.
Стрико, ти си пристар и неук занаетџија и дуќанот во Пуста Река не ти гине и со 50 миљони и без. А ја се раководам преку ова што пишале луѓе тука:

For this analysis, Vanamee created a model family: a wealthy couple with two teenage children living in New York City. They have vacation homes in the Caribbean and the Hamptons, send their kids to private schools, own a spacious apartment on Fifth Avenue, donate generously to charity and have acquired a pricey art collection. This couple also has help in the form of a maid, driver and chef.


What would that lavish, fulfilling, having-it-all lifestyle cost? $100 million, says Vanamee.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.115
Поени од реакции
2.682
Стрико, ти си пристар и неук занаетџија и дуќанот во Пуста Река не ти гине и со 50 миљони и без. А ја се раководам преку ова што пишале луѓе тука:

For this analysis, Vanamee created a model family: a wealthy couple with two teenage children living in New York City. They have vacation homes in the Caribbean and the Hamptons, send their kids to private schools, own a spacious apartment on Fifth Avenue, donate generously to charity and have acquired a pricey art collection. This couple also has help in the form of a maid, driver and chef.


What would that lavish, fulfilling, having-it-all lifestyle cost? $100 million, says Vanamee.
Слушај го стрико ти бе ајван еден!
Ти бидна учен човек додека он крпел во Пуста Река, ден за ден. Само што стрико ти видел луѓе во село, прашувал и пред све, слушал - па после многу слушање, станал мудар. А не бива мудрост само со математика и тие симулации што ги правите во град.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.225
Поени од реакции
3.835
За живот не се ни потребни 100 евра...има луѓе што живеат без пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom