Анализа: Тато носи, мама меси, детето лежи – зошто младите бегаат од работата?

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.052
Те спука страв, па се снајде да ме прашаш наводно во склоп на темата?
Без гајле, трошам колку што заработувам, не требају ми твоје доларе.

Во врска со муабетот, се согласувам со Ботко, тука станува збор за статистички податоци, не за потрошувачката кошница на една анти-конзумеристичка поединка.
Каков страв? ја од мечка не се плашам.

Тоа е проблемот, трошиш колку што заработуваш, а не оставаш заштеда. Продуктите за хидратација на кожа се скапи, но се неопходни во иднина бидејќи еластичноста на кожата се намалува и се појавуваат брчки. Не знам од кај ти е идејата дека ти нудев долари, ако беше за долари, ќе ја тагнев @Трајка17.

Статистиката е една од низата на алатки развиени од мажите кои го водат светот од почетокот на цивилизацијата и се заснова на опресивни и ригидни структури и правила. Една тајлер-дарданка како тебе никогаш нема да биде соодветно представена во статистичките фигури и усреднети вредности, што несомнено предизвикува алиенација и состојба на недоверба кон системот. Поради тие причини, мора да се подпреме на твоето изворно искуство, и да разбере дека ти се соочуваш со огромни дополнителни трошоци, од анархистички веш па до органски, локално произведени тампони.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Затоа и ја прашав агда, имам намера информациите да ги интерпретирам низ низа феминистички и квир читања, за да оформам еден мутицентричен и интерсекционален увид во оваа проблематика
Те спука страв, па се снајде да ме прашаш наводно во склоп на темата?
Без гајле, трошам колку што заработувам, не требају ми твоје доларе.

Во врска со муабетот, се согласувам со Ботко, тука станува збор за статистички податоци, не за потрошувачката кошница на една анти-конзумеристичка поединка.
Ко деца некои сте, што се сакаат, но пошто не знаат како да го покажат тоа - се удираат со камења.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.052
Ко деца некои сте, што се сакаат, но пошто не знаат како да го покажат тоа - се удираат со камења.
Ја сум надуван од петокот попладне, што е нејзиното анархистичко оправдување?
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Ја сум надуван од петокот попладне, што е нејзиното анархистичко оправдување?
На 2 C - B е цел викенд, а ти ја удараш на емоции. Треба да ја гушнеш. Така се искажуаат емоции бре Ламјо и.! <3
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.351
На 2 C - B е цел викенд, а ти ја удараш на емоции. Треба да ја гушнеш. Така се искажуаат емоции бре Ламјо и.! <3
Ова му е тактика да ми ја расплаче мајката емотивно за полесно да ме скроти.

Не се давам и не одам јабана со автобус, онаму каде што слободата ја има само на филмовите.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246

Може не е поврзано со темата, ама еве зошто е корисно да работиш како келнер после дипломирање :) И тоа не мора баш како келнер, туку општо, некоја услужна дејност, во која ти се мачиш, а други можат да ти јадат бурек на било каков начин. Едноставно корисно е, ти ја трга главата од облаци, почнуваш да размислуваш како ти да придонесеш за другите и учиш меѓучовечки вештини.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Какви 10 години друже, ако целта ти е само да земеш некое станче тука многу побрзо ќе го заработиш. Еве Хрватов на јутуб баш објаснува за Германија 1800 евра месечно трошоци, ако не се лажам има зборувано дека зимаат околу 4000 месечно со жена му значи 25 илјадарки годишно чисти ако се стегнат без луксузирање





Само од љубов кон работата не се живее, пак на крајот се се сведува на парите кои ти се потребни за отплата на стан, одмор, барем средна класа кола итн
Дечкото од Хрватска се убаво објасни,без праење филмови и снобовски позирања,ќе испадне дека и во Македонија се живее убаво ако имаш пристојна плата,овде мислам на плата од 500 евра нагоре(за 40 часовна работна недела)
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
РАБОТАТ МЛАДИТЕ И ТОА ПОВЕКЕ ОД ВРАБОТЕНИТЕ КАКО СО ГЛАВА НЕЈКЕ ДА ФРЛА ГУБРЕ НА МИНУС И ПЛУС ЗА 14 000 ДА СИ ГО УПРОПАСТИ ЗДРАВЈЕТО КОГА ВО ГЕРМАНИЈА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ ОВАА РАБОТА Е ДАЛЕКУ ПОДИСЦИПЛИНИРАНА И ПЛАТАТА Е 2000 ЕВРА ТАМУ СТО КЕ РАБОТИ ЕДЕН МЕСЕЦ ОВДЕ ЦЕЛА ГОДИНА
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Begam od rabota zasto gledam kolku e saat ili nesto mi smrdi,a isto taka pritisok nemozam da podnesam i ima i eden kup drugi pricini mnogu se da ne nabrojuvam....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom