Амстердам

Член од
12 декември 2007
Мислења
3.781
Поени од реакции
5.395
Би го препорачал Prix d'Ami. Страшно добар кофишоп со одличен ентериер, локација, вентилација, мени, млади луѓе па дури и компјутери со борд игри како нелути се човече и остало. Право место за кулирање. Штета што го дознавме последниот ден.
Да се надоврзам на препораката, овој мене ми е омилен, задолжителен дел од секоја посета на Амстердам. Мислам дека е најголем кофишоп на свет, малку гужва за викенд ама се наоѓа слободни маси.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.323
Овој пост е правиот за Амстердам.
Особено делот да не шеташ додека си хај.
Значи до толку не сум се изгубил во ниту еден град.
Рим го шетав без мапа и интернет и успеав да најдам се што ќе посакам. Амстердам со едно центарче на големина на скопски центар,ја незнаев гзот каде ми е. Шеташ 5 минути екстра, си се загледал по тоа црвенине прозори, оп, километар одалечен од каде што треба да си.

Иначе за тревата дефинитивно OG Kush и Lemon Haze од Rick's Coffeeshop.

За кофишоповите ќе се сложам дека Dampkring е доста супер место и згодна хрватица работи. Можеш да си купиш и гриндер за само 2 евра на машината а и атмосферата е супер внатре и близу е до многу продавници.
Булдог не ме импресионираше премногу.
Би го препорачал Prix d'Ami. Страшно добар кофишоп со одличен ентериер, локација, вентилација, мени, млади луѓе па дури и компјутери со борд игри како нелути се човече и остало. Право место за кулирање. Штета што го дознавме последниот ден.

Ноќниот живот не ни се погоди баш.
Слетавме во саботата, не успеавме таа вечер да излеземе зашто бевме здробени и рековме ајде, ова е Амстердам, недела е сигурно добар ден за излагање.
Прц, мизерија.
Бевме во онаа Escape дискотека затоа што AIR беше затворена, ама внатре само 30-40 луѓе од кои 3-4 дунди и 10 дилери.
Замараат да ти продаат нешто тоа копилињата арапски.

Храната не ме импресионираше премногу.
Цените во ресторан се ОК,но храната потпросечна. Она донерите беа пет пати подобри.
Истотака мора да се биде претпазлив кога се купува било што без назначена цена.
Поштуваат арапите да ти лупнат некоја цена од ракав.
Препорака е да не се влегува во тие слаткари/продавници каде работите немаат цена за да избегнете одерување како на пример 6 € порција помфрит препржен сто пути.

Спремете и кеш за тоалетите, за 4 дена отидоа некаде 5-6 € само за да мочаме. Дури и во оние фастфудовине мораш да платиш 50 центи за ВеЦе.

П.С. Ако планирате на излазак и дрогсање со други работи, без гајле, во правиот град сте.
На секој ќош каде што се баровите има по еден арап или црнец кој ти свирка.
Или пред хотелот каде си сместен, секако доколку тоа не е хотел од 4-5 ѕвезди.

vo tie so 4 ili 5 zvezdi ne ti treba crnec ili arap, prasaj si na recepcija :D

amsterdam ima zurki cetvrtok, petok i sabota... drugite denovi se uglavno tapa ako sakas diskoteka/klub...

za orientacija ne e samo toa sto si naduvan nego i centarot e malku nevoobicaen, polukrugovi, kanali, mostovi, prozori :gjavol: sve e napraveno za da se zbunis... zatoa sedi i uzivaj, pa odi, sedi i uzivaj i taka...

the bulldog si e legendarno mestence ali zivee na stara slava. rockshop i bulldog energy mene mi se ok mada najveke radi lokacijata lol
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.936
Поени од реакции
6.660
Се заебав у пичку матер, резервиравме смештај у Ајндховен и изнајмивме кола за до Амстердам (а јас ќе сум шоферот).
Да ризикувам казна под дејство? :icon_lol: :icon_lol:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.696
Поени од реакции
2.143
Се заебав у пичку матер, резервиравме смештај у Ајндховен и изнајмивме кола за до Амстердам (а јас ќе сум шоферот).
Да ризикувам казна под дејство? :icon_lol: :icon_lol:
Не.
Не ни изнајмувај кола.
Колку сте и колку плативте (доколку веќе сте изрентале) за еден ден рента?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
17.294
Поени од реакции
19.647
Се заебав у пичку матер, резервиравме смештај у Ајндховен и изнајмивме кола за до Амстердам (а јас ќе сум шоферот).
Да ризикувам казна под дејство? :icon_lol: :icon_lol:
Казна под дејство ти е единствениот проблем? Не дека можеш некое поголемо срање да направиш?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.936
Поени од реакции
6.660
Не.
Не ни изнајмувај кола.
Колку сте и колку плативте (доколку веќе сте изрентале) за еден ден рента?
Четворица, околу 135 евра за 2 дена.
Автоматски споено мислење:

Казна под дејство ти е единствениот проблем? Не дека можеш некое поголемо срање да направиш?
Да, пошто "под дејство" мислам еден џоинт да го лигавиме 3-4 луѓе.. и дали ќе го довршиме. Не сум стален пушач, само во Амстердам :ROFLMAO:
Плус сигурно ќе седнам да возам 3-4 саати после пушењето.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.696
Поени од реакции
2.143
Четворица, околу 135 евра за 2 дена.
Тотално неисплатливо.
Бензин ќе потрошите уште 30-40 ЕУР, и паркинг уште толку, ако не и повеќе и ќе ви испадне жив зијан.
Земете си воз (23-24), иде директно до Амстердам Централ, кофишоповите се близу,а има и до покасно возови.
Мислам дека накај 1:30 е последниот.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.936
Поени од реакции
6.660
Тотално неисплатливо.
Бензин ќе потрошите уште 30-40 ЕУР, и паркинг уште толку, ако не и повеќе и ќе ви испадне жив зијан.
Земете си воз (23-24), иде директно до Амстердам Централ, кофишоповите се близу,а има и до покасно возови.
Мислам дека накај 1:30 е последниот.
Прати линк ако имаш да разгледам цени, него не е проблем колата, може да се откаже бесплатно.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.696
Поени од реакции
2.143
Прати линк ако имаш да разгледам цени, него не е проблем колата, може да се откаже бесплатно.

https://www.trainline.nl/ - Воз


Меѓутоа има и поефтина варијанта, ама тоа зависи кога би сакале да идете и да се вратите.


Тука автобус до Амстердам чини 12-15 €* но мораш да ја имаш апликацијата и да ги купиш картите со картичка затоа што ако сакаш да ги купиш кај возачот ќе испадне исто како со воз.

Временски гледано со воз и автобус е исто.

Би ти препорачал уште еднаш да не ренташ кола затоа што каде се кофишоповите во центарот е речиси невозможно да паркираш, а и да паркираш близу центар, ќе се утепаш одејќи.

Сепак мислам си направил грешка што си одбрал Ајндховен (освен ако не ти е целта таму да разгледуваш).
Сигурен сум дека за слична цена си можел и хостел во Амстердам.
Градот е супер поврзан со превоз, и има до ноќни часови.

Екстра екстра.
Ако ти се трошкаат малце екстра парички а сакате комфорт. Ајндховен-Амстердам таксистите возат за 30* еур од човек (5 плус од воз) ма да, мислам дека можеш да се исценкаш на 25*.

*еден правец
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.323
Четворица, околу 135 евра за 2 дена.
Автоматски споено мислење:


Да, пошто "под дејство" мислам еден џоинт да го лигавиме 3-4 луѓе.. и дали ќе го довршиме. Не сум стален пушач, само во Амстердам :ROFLMAO:
Плус сигурно ќе седнам да возам 3-4 саати после пушењето.

si bil u amsterdam, uzivaj go eindhoven... zirni gi legendarnite high times i pink ako ti e veke za duvanje
 
На врв Bottom