Амстердам

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Па до 2 навечер е раздвижено ама по 9, 10 најмногу се туристи, Холанѓаните се на работа утредента. Англиски сите знаат, задолжителен им е во основно и во средно како кај нас.
Супер чим е таква работата. А превари нешо при купување, бугарска работа нешо? Лажење, крадење, што да се избегнува нешто шо замараат и слично? :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Супер чим е таква работата. А превари нешо при купување, бугарска работа нешо? Лажење, крадење, што да се избегнува нешто шо замараат и слично? :D
Не, во тој поглед еден од најбезбедните градови е, секако од мое искуство, немам чуено на никој да му снемало нешто.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сакам за Велигден да одам негде подалеку, па гледав и Амстердам.
Гледам дека освен некои музеи (Музејот на Ван Гог, музејот Ријкс) паркот Вонделпарк, нема ништо друго интересно да се види.

Алкохол не пијам, така да ништо и од тие турите за Хајнекен и Амстел.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.378
Самиот град е убав, не е ко Парис да посетуваш објекти или одредени делови на градот. Ден два колку да го осетиш:)
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Самиот град е убав, не е ко Парис да посетуваш објекти или одредени делови на градот. Ден два колку да го осетиш:)
Грешиш дека Париз е убав само во делови од градот и посебни објекти, си има шмек сепак, секое уличе си има свои специфичности по кој ќе го памтиш :)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Бев на тој еден ден, и сум воодушевен. Штета што кратко беше времето и набрзинка прошетавме , али намерно оставив и да посетам нешто летоска (сигурно ќе одам :D ) Прошетавме околу центарот, дур се снајдеме со превоз како што, па јадевме Kapsalon, брза храна ама предобро ми беше. Пробав од тие колачињата ама немаше некој посебен ефект, иако цел ден се маткавме и со "дувањето" , па на крај нешто фати као за заспивање. Првпат ми беше и као демек за почетник послабо , ама па ептен беше слабо, не е ко што го прават сите :D (Добро има некои појаки сигурно, ама не ми е некој мерак хаха ) Прошетавме околу Damm, бевме на Red Light District, интересно е, ама ја мислев поголемо е тоа али нема везе. Јадевме , се прошетавме, испивме по некое пиво и тоа беше тоа. Преубав град и сигурно би идел и повеќе пати, не само уште еднаш. Вреди да се посети и тоа минимум 2-3 дена. Мене толку ми беа можностите, ама летоска ќе имам прилика пак :D
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Srekna nova godina
Naredna nedela na nekolku dena ke odam do Amsterdam.
Ako nekoj bil vo skoro vreme, spodelete iskustva kako ste pominale :X3:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Bev pred mesec dena, najeftina e gandzata, a za prevoz, hrana... Spremaj kesh. Ama ako si samo nekolku denovi ne e strasno.

Niz centar ke najdesh bulldog coffee stoppvite, edni od najpoznatite, ali turisticki atrakcii se poveke, ako znaes da rolas ne kupuvaj prerolled, i baraj malku pozabutani niz ulicite.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ilz
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Булдог имаш на секој чекор топ си е тревата, мене амнезија хејз ми е најубава, а и кафичите им се супер опремени за одмор од шетање. Ако сакаш печурки имаш кај пазарот на лалињата во една продавница ко во подрум, по неколку скалички надоле се симињаш. Не знам дали е легално, ама апла ги продаваат на излог им стојат. Дискотеките ти се така скапички, ако планираш да пиеш начукај се во хотел пошто не е легално на улица/клупи алкохол да се пие.
За шетање мене ептен ми е интересен амстердам само така да си бладам по улиците, насекаде точаци летаат, скоро никаде нема коли да те замараат. Купи си мапа и шибај пешки, сегде се стига за пола сааат одење.
Мене ми е најубав град во Европа, летово сто посто пак ќе одам.

Ако имаш време еден ден пушти се со воз и до Ротердам интересен град е.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ilz
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Оди у некој помалку познат кофишоп, помалце гужва има и поубаво ќе си поминеш. За превоз дневна карта е 7 евра, па ако сакаш убаво да прошеташ или си подалеку од центарот сместен, се исплати и тоа како :D Јадење пиење е малце скапичко но се трпи. Од фаст фуд ти препорачувам во турски фастфуд да пробаш Капсалон (преубаво јадење е :D) За музеи такви ствари не знам многу да ти кажам, бев една ноќ така да и не видов којзнае колку :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ilz
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Барај OG kush и Girl Scout Cookies. Најбоље трева евер.
Обавезно Grey Area Coffeeshop, Easy Times, Abraxas, Булдог ама оној првиот и dampkring.
Моја препорака - не шетај додека си ептен хај, може да се изгубиш. подобро шетај цел ден или неколку саати, па одмори се во некој кофишоп
 

Kajgana Shop

На врв Bottom