Амстердам

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
За 24 часа ќе си шеташ низ каналчињата со мутна вода и тесни улични од страните, сето тоа исполнето со малечки ресторантчиња 2 на 2 метра, бутици, кафулиња тип "чичко Стоилко", кофи шопови насекаде и сето тоа со мирисот на марихуана низ улиците, редици по 200 метра од туристи пред музеите, а може и да те лупне некој бициклист кој вози со 60 км на саат ако си многу лабав.
Јас бев во еден либански ресторант, храната беше превкусна и багатела.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
OG KUSH eeejjjjj. OG KUSH! :roker:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па ваљда не смрди толку колку нашава трева маалска, затоа што нашава е ужасна и не се поднесува. Нема да ми смета којзнае колку сигурно, ќе бидам под импресии и онака, на такви пива :D Tapzuid е класична пивница со врсти на пиво и да седнеш да кснеш, или е нешто како музеј?

И уште нешто, колку се отприлика цените, за еден нормален оброк во тие како киосци за скара+пиво, не планирам да седнувам во ресторан, влезниците на поедини ствари ги разгледав, по 10-15 евра се, зависи што. Ме интересира цена на пиво 0.5 во кафич/пивница, и некое интересно сувенирче од таму што го препорачувате да се земе. Тие зелените cupcakes , вреди ли да се пробаат или? Одам во Февруари, така да времето ќе биде како сега или уште малку поладно :D
Хм, нешто како Центар Бар кај нас, паб малце понашминкан, не како американскине типични пабови. Мене ми остави супер впечаток ама како што напоменаа кај и да влезеш ќе си пројдеш убаво и можеш да запознаеш еден куп луѓе, не се мисири како кај нас и мажите и жените. Јас и другаркава памтам бевме кај тркалото и сакав да ја посетам железничката зошто ми кажаа убаво светела навечер и прашав еден пар дечко и девојка, само да ми кажат дали право се цепа зошто мапата вечерта ни остана во хостел, тие и се понудија и да ни прават друштво да не сме се загубеле. :toe:

Точаците не можат да ве соберат ако не им влагате во лентата наменета за нив, затоа се пази каде се движиш. Холанѓаните и туристите од другите земји од ЕУ каде што има ред знаат како иде, истовари Балканци и одма слушаш ѕрн, ѕрн, сегде се движиме ние :D И Џејми добро напомена, плус не се стегаат 3-4 капкејкс одеднаш зошто дејството е тек по ~20 минути некаде.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Имам позитивно искуство со Холанѓаните на одмор во Бугарија, прекул народ ми се не знам, таков впечаток ми оставаат :D Со тие зеленкастите работи немам искуство па ќе внимавам хехе :D
Со цени како е храната,пивото? Ако стварно вреди не жалам ни цент, ама да не ги инвестирам на погрешно место парите па да се избедирам после (требаше ваму да јадеш, требаше ова да пробаш на друго место) :D Како што разбрав тие cupcakes ги има во кофишопови?
@Ilumious тебе требаше да те цитирам ама сум го избришал :)
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Ја пушам почесто и пак од тоа brownie-то се убив :icon_lol: Чекајте го дејството по 1 саат, и нормално со друштво.
Мене тоа хајнекен не ми остави впечаток многу, ама па и не сум голем фан на музеи па поише сакав по паркчињата да си шетам.
За храна ме однесоа на нешто капсалон ( 5 евра ) што се вика, убаво е го има во тие турските донер локали. И помфритот и мајонезот што го продаваат насегде е добар исто :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Имам позитивно искуство со Холанѓаните на одмор во Бугарија, прекул народ ми се не знам, таков впечаток ми оставаат :D Со тие зеленкастите работи немам искуство па ќе внимавам хехе :D
Со цени како е храната,пивото? Ако стварно вреди не жалам ни цент, ама да не ги инвестирам на погрешно место парите па да се избедирам после (требаше ваму да јадеш, требаше ова да пробаш на друго место) :D Како што разбрав тие cupcakes ги има во кофишопови?
Јас и на екскурзија и приватно кога бев добро пројдов со народот, еве и други позитивни реакции така да не може да сме грешка сите :D

Цени за храна, стандард за Европа, очекувај кафе од 2-5 евра, пиво од 3+ евра зависи што пиеш, компирите тие што најадуваат од 2 до 5 евра зависи колку голема доза сакаш, Бургер Кинг, Мекдоналдс исто зависиме што јадеш ама оброците се од 6-7 евра нагоре, ако памети некој подобро нека пише ама отприлика во овие интервали одеа. Браунис капкејкс беа 7 евра едно од Булдог продавниците. Нормално ако сакаш во Хард Рок пример кафе да пиеш поскапо ќе е :D
Како и да е, каде каде поевтино од Виена или Базел. Во Базел чаша мала пиво (0,25) во паб 8 евра беше :pos:

П. С. Амстердам е град со регистрирани 193 различни националности, најдиверзитетен град во целиот свет, така да можеш секаква храна да најдеш по улиците. Од евтини штандови за хот дог, компири, донери до скапиот холандски Ајдамер.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Очекував такви цени, океј е тоа прифатливо, сепак еден ден сум таму, не повеќе. Швајцарија е друга планета со цените, не се здрави таму, ама па стандардот си го прави своето :D Добро, ќе пробам тоа што ќе ми фати око, и обавезно овие капкејкс :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.612
Поени од реакции
34.802
искрено,



по не знам колку години од посетата на Амстердам врежано ми е до ден денеска „Amsterdam Red Light District Guided Walking Tour “



за да се посети таа улица со вкупно 290 стаклени излози би рекла мали бордели, каде се изложени жени (по сечиј вкус и перверзна желба) кои за многу прифатлива цена зависи и од желбата на клиентот т.е. купувачот на секс нудат секаков секс со шампањско! :цицки:



легализирано, нормално што за нас е ненормално и до денес не можам да го оправдам тоа, ма колку била космополитски расположена, ама како доживување возбудливо е скоро слично како посета на Дизниленд :D



како една од најпалавата во туристичката група не успеав да направам фотографии, ниту пак да го снимам со камера доживувањето...



барем тогаш беше строго забрането (еден макро од никаде ми се доближи и за малку и фотоапаратот ќе ми го земеше, за среќа го шармирав и само ми ги избриша фотките :pos: )



повторно го поставувам прашањето како тогаш и сега , зошто жената е дескриминирана?



Зошто да нема такви борделски излози со мажи, па жените од цел свет онака разгледувајќи може ќе избере некој ? :sramezliv:
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Се надевам дека веќе некој бил во Амстердам тука од форумов и би сакал да ми даде некој совет, идеја, што да се посети,проба,види во еден ден (вклучувајќи ја и вечерта). Верувам дека 24 часа (толку имам на располагање) се многу малку за посета на еден таков град, но барем да се осети дел од духот на градот :D Совети за локации (не мора музеи, освен на пивото :D), градби некои интересни, да се возиш со бротче низ каналите, јадење кај да се проба некое типично :D За транспорт гледам лесно е има многу линии поврзани и се доста чести. Секое мислење и искуство е добредојдено :cool:
Абе тргај кај курвите таму,најди некоја црнкиња исплескај ја и иди си..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Зошто да, многу е лесно да договориш секс каков сакаш со која сакаш :icon_lol: Не знам какви муабети ви се пренесувале ама не се ова камењарките позади МТВ.
 
A

Avenger99

Гостин
Изнајми си точак. Јас кога бев, тројца, изнајмивме точак и го завртевме стариот дел на градот за 1 ден. Изнајмивме од еден турчин и ни зема многу ефтино за 5 саати вожња. Бидејќи не пуштам трава, а реално нема врска дека градот смрди на трава, смрди само тамо горе кај шо се кофи шоповите од напалени џанкерчиња( воглавно туристи). Во Хајникен музејот не бев, скапо ми беше а и скоро и да не пијам пиво. Турата покрај каналите е интересна, али не се сеќавам колку пари беше. Ред лајт нормално треба да се види.
Градот е доста скап иначе, многу туристи, дури и нервира тоа, и да, внимавај на велосипедските патеки:D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Има и мажи ама не на излог, оние стриптизерите што се по дискотеките, само ги частиш пијачка и се договораш.

Скапи се овие во Амстердам и некои не се којзнае какви на изглед, ама знаат како да те заведат. За тие пари на друго место добиваш многу повеќе, само што не се на излози, туку се обележани местата каде може да добиеш секс услуги. Како она на аптеката што свети така имаат обележано по куќи, станови и знаеш каде да одиш.

Како ќе ги договориш овие од Амстердам?
Ептен се пријателски настроени, може да си направиш секаков муабет со нив и се ќе направат само за да те внесат внатре, тоа им е работа. Исто како што продавач на бутик со поставена облека на излог или попуст до 70% привлекува муштерии.






Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Да ве прашам, навечер до колку саат е градот раздвижен, овие локаливе ваљда работат до кај 1 саат, ама пак има луѓе или послабо? :D Значи само позитивни искуства од Амстердам, супер :D Луѓето на улица знаат англиски/германски? Останува да испланирам само, и ќе испадне добро, верувам :D Фала на сите, нека стои темава за понатамошни прашања од мене или од некој друг што првпат иде во Амстердам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да ве прашам, навечер до колку саат е градот раздвижен, овие локаливе ваљда работат до кај 1 саат, ама пак има луѓе или послабо? :D Значи само позитивни искуства од Амстердам, супер :D Луѓето на улица знаат англиски/германски? Останува да испланирам само, и ќе испадне добро, верувам :D Фала на сите, нека стои темава за понатамошни прашања од мене или од некој друг што првпат иде во Амстердам.
Па до 2 навечер е раздвижено ама по 9, 10 најмногу се туристи, Холанѓаните се на работа утредента. Англиски сите знаат, задолжителен им е во основно и во средно како кај нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom