Аминокиселини (дискусија, препораки, совети)

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ако мислите дека се штетни тие прашкови и апчиња... (сепак не гледај што пиши на амбалажата може да има свашта внатре, секоја компанија не прави исто). Сојата содржи 9 аминокиселини, па најдобро е пред тренинг да јадеш 10 - 15 -20 грама (зависи од тежината и од времето на тренинг) соја (немора готвена има кесенца со мали зрнца). Мене бидејки не ми се допага само соја ја мешам со сончоглед (има излуштен се продава) па размеши 2/3 соја 1/3 сончогоглед и јади.
Инаку аминокиселините го забрзуваат хранењето на мускулите, па затоа треба да пред тренингот задолжително да примате доза протеини (ориз, млеко, јајца...) па за да има резултати... Доколку немате доволно протеини, помали ви се шансите за добар резултат.. ПОзз :pipi:
 
Член од
12 мај 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Гледам прајте долг и широк муабет за аминокиселини... Значи вака имам 120 кг и имам 16 години (премногу е знам) не сум некој спортист онака играм кошарка.. пред 3 дена почнав во теретана и сакам да земам аминокиселини.. Дали можи да ми објасните малку повеќе околу земањето за толкава тежина и дали ќе има некои проблеми со срце или бубрези или црн дроб.. ! Ве молам :) фала
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
хм, протеините се сложени соединенија изградени од аминокиселини есенцијалните се битни бидејќи тие се внесуваат преку храната или додатни суплименти како што ги пиете плус , неесценцијалните аминокислини организамот сам ги синтетизира во хепар воглавно. за дечкото над мене не би ти препорацал никакви суплименти иди трчај малце со таа килажа многу е.:)
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
тренирам атлетика,но за да можам да ги издржам секојдневите тренинзи и побрзо да ми се враќа силата во нозете ми предложија да пијам витамини и амино киселини.
вакви земав http://www.vitabiotics.com/wellman/wellman_formula.aspxпроверив и мислам дека само 2 од овие се аминокиселини,па прашањето ми е: дали има шанси да изгубам на килажа ако ги пијам?
иако трчам маратони успеав да качам 4-5 кила до сеа,но нејќам да ослабеам.
 
B

Black Guard

Гостин
Ќе губиш маса поради Л-карнитинот,ама тоа не е некој проблем ако надохнадуваш.

Продуктот е ОК,има и фолна киселина
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
тренирам атлетика,но за да можам да ги издржам секојдневите тренинзи и побрзо да ми се враќа силата во нозете ми предложија да пијам витамини и амино киселини.
вакви земав http://www.vitabiotics.com/wellman/wellman_formula.aspxпроверив и мислам дека само 2 од овие се аминокиселини,па прашањето ми е: дали има шанси да изгубам на килажа ако ги пијам?
иако трчам маратони успеав да качам 4-5 кила до сеа,но нејќам да ослабеам.
Ќе губиш маса поради Л-карнитинот,ама тоа не е некој проблем ако надохнадуваш.

Продуктот е ОК,има и фолна киселина

Не може да изгуби маса од карнитинот затоа што е во мала количина плус карнитинот физиолошки се синтетизира во организмот од метионинот, лизинот и витамин C внесувал ти или не. :) Така да не бери гајле, постојат ензими кои ја контролираат синтезата и количеството на карнитинот.
 
B

Black Guard

Гостин
30 милиграма беа,и тоа колку за енергија,ама факт е дека ја топи масти.

Јас внесувам витамин Ц преку никотин верувал или не;)
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Фала многу на сите за одговорите,ќе видеме за 1 месец дали ќе имам промена во килажата :)
 
M

Muranyi

Гостин
Se sto e hemija ima vlijanie na podolgo vreme.teloto ima balans na site potrebni materijaliJa pomineti li granicata na podolg period ke vliae vrz teloto.bitno e kolicina*vreme.
Аминокиселините не се хемија,туку се суплемент.И немаат никакво штетно дејство,напротив се корисни за мускулен раст.Се користат обично во фаза на чистење,како најчиста форма за градба на мускулот.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:45 ---
Протеини,аминокиселини,креатин,витамини не се штетни.Е сега препарати како Jack3d,Razor8 кои содржат шизандрол може да предизвикаат последици по здравјето.Јас кога пиев Jack3d се побудалев,не можев да спијам месеципол,бев полн со енергија која не можев никако да ја потрошам,се чувствував како машина но секој ден имав главоболки и бев многу агресивен.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:46 ---
Фала многу на сите за одговорите,ќе видеме за 1 месец дали ќе имам промена во килажата :)
Сакаш да намалиш?Ако мислиш дека аминокиселините топат сало,се лажеш.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:50 ---
Епа другар се зависи од организмот како ќе ти ги поднесе, затоа најубаво е да одиш и да се консултираш со доктор. Немој и ти случајно да се заебеш, искрено тоа на никого не го посакувам. Имам прв братучед што билда 10 години уназад и пред две години од прилика се сјеба и зеде аминокиселини. Значи човеков беше карпа човек, многу здрав и природно силен, карпа бе, страв и трепет. Но откако ги зеде аминокиселините, сето тоа пред неколку месеци му се рефлектира врз неговото здравје. Ден денес не може да го среди крвниот притисок поради тие еб*ни аминокиселини, така му кажа доктор. А за тоа дека од нив доби епилептичен напад не ми се прави муабет, да не беа неговите другари околу него да му вадат јазик ќе беше фатално :S Значи ова не го лупам јас од памет, доктор Чепрганов (мислам така се викаше) така му кажа во невроклиника.

Затоа на сите ви препорачувам, пред да почнете да земете такви работи, не е на одмет да се консултирате со доктор.
Грешка си или докторот може слободно да си ја напика дипломата во гз.Аминокиселините не покачуваат притисок а уште помалку предизвикуваат епилепсија.Со сета почит кон Чепрганов и неговата диплома,но човекот поима нема верувај.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:57 ---
тренирам атлетика,но за да можам да ги издржам секојдневите тренинзи и побрзо да ми се враќа силата во нозете ми предложија да пијам витамини и амино киселини.
вакви земав http://www.vitabiotics.com/wellman/wellman_formula.aspxпроверив и мислам дека само 2 од овие се аминокиселини,па прашањето ми е: дали има шанси да изгубам на килажа ако ги пијам?
иако трчам маратони успеав да качам 4-5 кила до сеа,но нејќам да ослабеам.
Сега прочитав.Дали ќе изгубиш на килажа,зависи само и само од тоа колку калории внесуваш и колку калории трошиш.Многумина сметаат дека аминокиселините топат масти,но тоа е сосема погрешно.Тие обично се користат во фаза на чистење,како најчист извор за градба на мускулот кој најбрзо се апсорбира за разлика од протеинот кој првин се разградува на аминокиселини па потоа го апсорбираат мускулите.Цепај си амино и да не ти чуе.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:58 ---
30 милиграма беа,и тоа колку за енергија,ама факт е дека ја топи масти.

Јас внесувам витамин Ц преку никотин верувал или не;)
Како внесуваш витамин Ц преку никотин?
 
B

Black Guard

Гостин
Како внесуваш витамин Ц преку никотин?
Се зезав,ама во канада веќе има цигари со витамин Ц на книгата кој не влијае на вкусот на цигарата,треба такви и кај нас иако некако ми е сомнителна апсорпцијата на Ц преку белите дробови освен ако има некоја финта.
 
M

Muranyi

Гостин
Се зезав,ама во канада веќе има цигари со витамин Ц на книгата кој не влијае на вкусот на цигарата,треба такви и кај нас иако некако ми е сомнителна апсорпцијата на Ц преку белите дробови освен ако има некоја финта.
:) Тоа им е добра идеја.И така никотинот го уништува витаминот Ц во организмот а што велиш многу сомнително,дури и невозможна е апсорпција преку бели дробови.Но,ќе видиме,нема нешто невозможно за западњациве.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Аминокиселините не се хемија,туку се суплемент.И немаат никакво штетно дејство,напротив се корисни за мускулен раст.Се користат обично во фаза на чистење,како најчиста форма за градба на мускулот.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:45 ---
Протеини,аминокиселини,креатин,витамини не се штетни.Е сега препарати како Jack3d,Razor8 кои содржат шизандрол може да предизвикаат последици по здравјето.Јас кога пиев Jack3d се побудалев,не можев да спијам месеципол,бев полн со енергија која не можев никако да ја потрошам,се чувствував како машина но секој ден имав главоболки и бев многу агресивен.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:46 ---

Сакаш да намалиш?Ако мислиш дека аминокиселините топат сало,се лажеш.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:50 ---

Грешка си или докторот може слободно да си ја напика дипломата во гз.Аминокиселините не покачуваат притисок а уште помалку предизвикуваат епилепсија.Со сета почит кон Чепрганов и неговата диплома,но човекот поима нема верувај.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:57 ---

Сега прочитав.Дали ќе изгубиш на килажа,зависи само и само од тоа колку калории внесуваш и колку калории трошиш.Многумина сметаат дека аминокиселините топат масти,но тоа е сосема погрешно.Тие обично се користат во фаза на чистење,како најчист извор за градба на мускулот кој најбрзо се апсорбира за разлика од протеинот кој првин се разградува на аминокиселини па потоа го апсорбираат мускулите.Цепај си амино и да не ти чуе.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:58 ---

Како внесуваш витамин Ц преку никотин?
Спортивно,сакам да качам :D
Ги пијам за енергија,за маратони се спремам.

едит:си пишал у цитатот подоле,нe видов :)
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Дали се ефикасни аминокиселините?
Ми кажаа дека не се штетни, но не ги користеле за ефикасноста да ми ја кажат.
 
Член од
23 август 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам 16 год висок сум 177 и килажа 65кг имам малку сало сакам да го тргнам со трчање дали би било добро да земам и аминокиселини?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.172
Поени од реакции
3.142
si zemav amino dali e dovolno da pijam 2 tableti pred trening 1 posle trening i edna pred spienje ???
Toj kaj so kupiv bese nepismen ne znaese da zbori :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom