Американски фудбал - NFL лига

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Ovaa utakmica Tajtans ja gubat radi Vrable? Prvo - konzervativen play call koga gleda deka cel fokus e na Henry i vtoro, koj ti e ovoj PUNT?!?!
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.988
Немам ептен доверба у Тенеси дека би ги запреле Рејвенс сега. Ама ..еве game is on the line

Ovaa utakmica Tajtans ja gubat radi Vrable? Prvo - konzervativen play call koga gleda deka cel fokus e na Henry i vtoro, koj ti e ovoj PUNT?!?!
Нц, нема ништо грешно тука.
Паметен playcalling имаат денеска, стандард Тенеси е ова.
Ризик е одење на 4 обиди.
Не е глупо да одиш, а и да не одиш:
Вака барем ги залепуваш со пантот и имаш шанса за одбрана.

Нема ништо грешно тука од тој аспект кај Тенеси.
Автоматски споено мислење:

Дури јас ако се прашувам премногу неконзервативно.

Хенри трча за 8

..следните два обида се пас
Автоматски споено мислење:

Стресен напад у ПМ ќе биде ова

Ај да видиме дали ќе можат нешто Тенеси тука...

Мора Хенри еднаш да се избаци со огромно трчање...
Автоматски споено мислење:

Хот тејк..не треба да одат на 4...
Автоматски споено мислење:

хаха, јеј им успеа

сеа тоа е тоа одиме до крај

wooo

возбуда!
Автоматски споено мислење:

Хаха
то е

Со Танехил..толку
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.988
Танехил ги реши :/

Многу глуп пас беше она на крај

Тоа е, топ КБ е Ламар, Танехил заеба работа и толку беше работата

Реков, оној тркачки ТД на Ламар ја реши текмата иако беше втора четвртина, очигледно беше

Мислам дека Рејвенс може да ги тепаат и Чифс
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Од Рејвенс искрено очекував победа и сега да се напалат дека се ултимејт јаки за да чоукнат во следното коло.

Но утакмицава беше конзервативен плејколнинг вс. модерен плејколинг и по којзане кој пат победи модерниот. И тоа само и само затоа што Харбоу (неочекувано за мене) го стави во еден момент тркачкиот белег на својот тим и да заигра со некои кратки додавања. Потег на мечот според мене, со кој Харбоу ја прекрши утакмицата беше внесувањето на оној дебелиот со број 42, кој буквално им донесе тачдаун во тој драјв во 3. четвртина со кој ја земаа утакмицава во нивни раце.

Врејбел на другат страна, не само со ужасниот пант, беше ужаасен во текот на целиот меч освен у прва четвртина. Тргнаа одлично но беа цела текма монотони без НИТУ ЕДЕН ОБИД за модифицирање на тактиката. Танехил е супер квотер бек, не е бомбаш ама може комотно да фура кратки додавања кои ќе ги движеа низ терен, тоа се виде и на стартот. Но Врејбел реши да игра 1st и 2nd down трчање па после барај од Танехил нешто што го нема. И тоа трчањата беа ужасни, кон средина каде што го читаа Хенри мораше да му даде повеќе акции блиску до сајдлајн. Не очекував ваков супер конзервативен стил од Врејббел искрено пошто колку што паметам лани против Рејвенс и Петс во плејофот имаше некои хазардски потези кои му донесоа победа...
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.988
Различна утакмица сме гледале изгледа :toe:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
@dragonsky Прво, под конзервативен плеј-кол на Врејбл мислев - немаше план Б. Целата одбрана се собра на Хенри, исто како што Тајтанс го затворија read-option-от на Ламар, па после Рејвенс почнаа "quick option" да играат и малце ги раширија лајнбекерите на Тајтанс и имаше повеќе простор за Ламар и ран игра. Тајтанс немаа план Б во напад - не дека Танехил е лош QB па нема опција.

Друго, воопшто не се сложувам за пантот - таму мора да се оди на 4 за 2, едноставно мора. Имаш посед на 40 јарди, во најдобар случај со пант добиваш околу 30 (што е смешно), а доколку конвертираш 4 за 2, ти ја диктираш играта со ран гејм. Овака, испадна кукавица. Еве еден твит во врска со тоа: https://twitter.com/surrender_index/status/1348364466606530562
Плус, ти не можеш да се надеваш дека ќе ги задржиш Рејвенс на 3&out, причина повеќе да идеш на тој 4ти. Да беше во прва четвртина, можам и да разберам (иако пак мислам дека треба да се иде), ама во таква ситуација нема поента.

Танехил не е лош QB, ама имаше неколку лоши подавања - пас на страна каде оди сејфтито и неговиот WR е во double coverage, наместо да ја бира страната каде неговиот WR има 1v1. Плус, имаа пех да се лизне WR при пресечената топка.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.988
Titans: 26 pass/22 rush attempts

Ravens: 24 pass/35 rush attempts

Не зезајте, повеќе подаваа Тенеси од Рејвенс, уопште не беше тактиката "podaj mu na Henry"

Ламар има само 14 јарди повеќе со подвање од Танехил, не е дека Танехил не е користен.
Ве сфаќам што сакате да кажете, ама нема врска ова, едноставно подобрата екипа победи.
Танехил на крај со избрзан пас заеба работа, нема врска со тактика, мали беа нијансите.

Рејвенс ја има топката 34 минути, Рејвенс 27

А Тенеси supposedly биле екипата што трошела време.

Тенеси си одиграа нормална партија, ништо лошо ништо добро, не можеш исти игри да правиш за Танехил и Ламар, да бидеме реални.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Titans: 26 pass/22 rush attempts

Ravens: 24 pass/35 rush attempts

Не зезајте, повеќе подаваа Тенеси од Рејвенс, уопште не беше тактиката "podaj mu na Henry"

Ламар има само 14 јарди повеќе со подвање од Танехил, не е дека Танехил не е користен.
Ве сфаќам што сакате да кажете, ама нема врска ова, едноставно подобрата екипа победи.
Танехил на крај со избрзан пас заеба работа, нема врска со тактика, мали беа нијансите.

Рејвенс ја има топката 34 минути, Рејвенс 27

А Тенеси supposedly биле екипата што трошела време.

Тенеси си одиграа нормална партија, ништо лошо ништо добро, не можеш исти игри да правиш за Танехил и Ламар, да бидеме реални.
Не можеш, ама ако си добар head coach (и добар офанзивен/дефанзивен координатор) - мора да имаш план Б.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Танехил ги реши :/

Многу глуп пас беше она на крај

Тоа е, топ КБ е Ламар, Танехил заеба работа и толку беше работата

Реков, оној тркачки ТД на Ламар ја реши текмата иако беше втора четвртина, очигледно беше

Мислам дека Рејвенс може да ги тепаат и Чифс
Танехил не направи ништо индивидуално за да ја победи сам утакмицата, но знаеме дека не е квотербек што во плејоф ќе може да го направи тоа сам.

Но, Танехил не направи ни нешто лошо за он да ја загуби утакмицата.

Не заебавај за последнот пас, не требаше ни да дојдат во ситуација тоа да биде пресудно.

Танехил не чоукна во ниеден момент, чоукна Врабел со идењето со глава у ѕид (во случајов Хенри у ѕид) и необидот да му даде на Танехил повеќе важност.

Всушност, тоа што го направи вчера Пит Керол до некаде, немаше доберба во својот квотербек.

За разлика од него Харбоу и покрај интерсепшон во првата четвртина му даде прилика на Џексон да фрла и испанда успешно.

Она со пантот беше веќе... не знам, лузерски потег пар екселанс.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Уште една ствар змејски @dragonsky - со одењето на пант ти се лишуваш себеси да ја играш својата игра (главно преку Хенри) со која си играл цела сезона поради тоа што немаш време.

Што очекуваме од следниот меч? Мислам дека ако има еден blow out во оваа рунда, тоа ќе биде ова.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.988
@dragonsky Прво, под конзервативен плеј-кол на Врејбл мислев - немаше план Б. Целата одбрана се собра на Хенри, исто како што Тајтанс го затворија read-option-от на Ламар, па после Рејвенс почнаа "quick option" да играат и малце ги раширија лајнбекерите на Тајтанс и имаше повеќе простор за Ламар и ран игра. Тајтанс немаа план Б во напад - не дека Танехил е лош QB па нема опција.

Друго, воопшто не се сложувам за пантот - таму мора да се оди на 4 за 2, едноставно мора. Имаш посед на 40 јарди, во најдобар случај со пант добиваш околу 30 (што е смешно), а доколку конвертираш 4 за 2, ти ја диктираш играта со ран гејм. Овака, испадна кукавица. Еве еден твит во врска со тоа: https://twitter.com/surrender_index/status/1348364466606530562
Плус, ти не можеш да се надеваш дека ќе ги задржиш Рејвенс на 3&out, причина повеќе да идеш на тој 4ти. Да беше во прва четвртина, можам и да разберам (иако пак мислам дека треба да се иде), ама во таква ситуација нема поента.

Танехил не е лош QB, ама имаше неколку лоши подавања - пас на страна каде оди сејфтито и неговиот WR е во double coverage, наместо да ја бира страната каде неговиот WR има 1v1. Плус, имаа пех да се лизне WR при пресечената топка.
А бе те сфаќам што сакаш да кажеш, јасно ми е и мене тоа, ама таква е екипата, тоа им е идентитетот

Затоа реков јас и во прво, ич не се маркетибилни.

Исто како и Денвер што немаат план Б освен "Јокиќ и Мареј" :D

Спомнав ова и јас во прво знам.

Пантот си беше паметен.

7 разлика беше ако не се лажам тогаш?

Два јарди не се малце.


Што ако ги запреа?

Лесно е вака armchair coaching сите што правиме, ама тука ептен паметно беше.

Ако ги зпареа и пробаа пас "eee ovoj pa sea najde da izmisluva, daj mu na henry dzabe li go koristis.."

Ако ги запреа и пробаа трачње 'bree epten ocigledno beshe deka ke trcaat se znaese.."

Ако не им успееше 99% мечот беше готов.

Значи СЕ ставаш на една игра.

Ретардирано.

Се од една игра да зависи???

Во спротива..го ставаш противникот во:

Мора да помине 10 јарди во три обиди
Мора да помине 10 јарди во три обиди.
Мора да стигне во филд гол позиција.
Мора да погоди филд гол.

Имаш 10+ обиди да спречиш завршен меч.

И што се случи?

Токму тоа.

Ја добија топката и имаа напад за реми.

Да не им успееше четвртиот обид...толку. Готов меч и сите ќе го пцуеја зошот [insert ова погоре]

Ама..ШТО АКО ИМ УСПЕЕШЕ?
Добро прашање

Ќе имаа нови 4 за 10.


И ...

ШТО АКО СТИГНЕА ДО НОВИ 4 ЗА 10?

Супер прашање!

Ќе имаа нови 4 за 10.

И што после тоа?

А) Или ќе имаа нови 4 за 10

Б) Немаше да успеат да дадат ТД и ќе беше ГЕЈМ ОВЕР

Ц) Ќе дадеа ТД..........и ќе имаа противник со 2 минути и 3 тајмаути

Come on
Автоматски споено мислење:

Но, Танехил не направи ни нешто лошо за он да ја загуби утакмицата.
Да бе, јасно, не го обвинувам него ахах.

Реков, нема кривица кај никого, подобрата екипа победи, како и да завршеше немаше нешто посебно да биде како причина за победата.

Она со пантот беше веќе... не знам, лузерски потег пар екселанс.
Read my post above :D

Стварно ви е глупа логикава жими се :D
Автоматски споено мислење:

Што очекуваме од следниот меч? Мислам дека ако има еден blow out во оваа рунда, тоа ќе биде ова.
Сејнтс-Берс?

Слично ко Пакерс-Берс, иако потајно се надевам на израмнета текма до крај.

Во моментов не гледам како Берс би тепале, ама..да се надеваме :D
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Танехил ги реши :/

Многу глуп пас беше она на крај

Тоа е, топ КБ е Ламар, Танехил заеба работа и толку беше работата

Реков, оној тркачки ТД на Ламар ја реши текмата иако беше втора четвртина, очигледно беше

Мислам дека Рејвенс може да ги тепаат и Чифс
10 od 10 ke izgubat Rejvens od Chiefs
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
@dragonsky Ако не успееш, Рејвенс зимаат посед на свои 40 јарди и одиш на тоа да дадат максимум три поени (тоа е напад што дал 17 поени до тој момент, така што одбраната била релативно успешна). Во таков случај ќе имаш и повеќе време за твојот последен напад.

Во време на напредна статистика, баш ме зачуди потегов на Врејбл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom