Амеби

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Незнаев во кој оддел да ја отворам темава, па мислев тука во општи муабети би се равила дискусија како Егејот кога ткае сина свила на бреговите од Македонија. Се работи за Амеби. Што мислите за нив? Дали ова едноклеточно животинче е потентно како, на пример, еве Арапски Коњ, да или и повеќе.Понапредните форми развиваат флагели и камшичија со кои се движат. Хел је, мега.Еве за споредба потентен пастуф од врстата арапска. Јас навивам за Амебите. Ќе ги биде. Неможи да се толку прозевливи и досадни бе, се движат со флагели. Хало? понапредните облици кои се веќе во јасни кружни елиптични форми веќе оцртани.


 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.060
Поени од реакции
7.134
Една амеба е милијарди пати посложена како механизам од еден коњ ако го набљудуваме на макро ниво. Нивото на софистицираност на клеточно ниво е секаде исто, а тоа што некои групи на клетки се здружиле и решиле да формираат коњ и не е некоја придобивка.
Така да кога ќе му речеш на некој дека е амеба и не е некоја навреда.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.078
Поени од реакции
74.628
Една амеба е милијарди пати посложена како механизам од еден коњ ако го набљудуваме на макро ниво. Нивото на софистицираност на клеточно ниво е секаде исто, а тоа што некои групи на клетки се здружиле и решиле да формираат коњ и не е некоја придобивка.
Така да кога ќе му речеш на некој дека е амеба и не е некоја навреда.
Да, ама зависи од кое ниво набљудуваш. (како што самиот кажа)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.602
Поени од реакции
34.813
Византиецот малце паузираше од возење на Мерцедесот од шефицата па дојде тука да посвети тема за неговите хејтери. Колку скромен човек.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.221
Поени од реакции
32.080
slide_2.jpg
thumb.jpg


... амеба, до денес опстанува тој организам, макар бил и едноклеточен, кој успева на брз начин да се прилагоди на промени, адаптира и да преживее во нови услови кои се фатални за другите посложени организми, амебите се многу отпорни на деконтаминација и се способни да се спротиставуваат на уништувањето од човечки макрофаги, впрочем како бил споредбено и еден од морските божанства од грчка митологија „Протеус“.

erik-nardai-zgrab.jpg


...додека коњот, според мое мислење е најубаво животно во секој смисол на пропорции, складност, интелегенција, сила и елеганција воедно!

79874452-riding-girl-and-her-stallion-in-a-training-of-dressage.jpg
69ebd0553d575bb9c4d8eeac3bfb7bb2.jpg
 

Флеш

Демодератор
Член од
23 март 2009
Мислења
10.164
Поени од реакции
10.319
Прегледај го приврзокот 339124 Прегледај го приврзокот 339125

... амеба, до денес опстанува тој организам, макар бил и едноклеточен, кој успева на брз начин да се прилагоди на промени, адаптира и да преживее во нови услови кои се фатални за другите посложени организми, амебите се многу отпорни на деконтаминација и се способни да се спротиставуваат на уништувањето од човечки макрофаги, впрочем како бил споредбено и еден од морските божанства од грчка митологија „Протеус“.

Прегледај го приврзокот 339126

...додека коњот, според мое мислење е најубаво животно во секој смисол на пропорции, складност, интелегенција, сила и елеганција воедно!

Прегледај го приврзокот 339127 Прегледај го приврзокот 339128
Сенд пикчрс !
 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Византиецот малце паузираше од возење на Мерцедесот од шефицата па дојде тука да посвети тема за неговите хејтери. Колку скромен човек.
what can I say, моето животно мото е make enemies, pick up fans
 

Kajgana Shop

На врв Bottom