Аматер боди билдер

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Не, другар.После тоа правев тестови на крв во Систина. Самите доктори кажаа дека суплементите го качуваат нивото на билирубин во крвта. Имам одличен метаболизам,додека вежбав вода пиев по 3 литри дневно, а алокохол воопшто и не пиев. Можеш ти да си инатиш колку сакаш и да го вртиш муабетот како до мене да е, ама знам и повеќе случаеви како мојот. И 300 книги да прочиташ за суплементи нема да го смени фактот дека прекумерна употреба = штетни последици.
Све во свое време, подобро дупло време во теретана без суплементи отколку пократко време со суплементи за ист резултат.
Медицинар сум по струка и нема што самиот да се убедувам дали се штетни ниту пак сакам тебе да те убедам дека не се, имам доволно знаење за себе, а и ти имаш право да веруваш во што сакаш.
Инаку точно е тоа дека ќе најдеш иљада доктори што може да ти кажат дека протеините се штетни.но самото твдрење ти нема логика, ај да ти рекле дека качуваат уреа или креатинин во ред ама билирубини?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Прекорачуваше ли ти од дозите препорачани ?
јок, ама две години бев нон стоп од суплемент на суплемент
Медицинар сум по струка и нема што самиот да се убедувам дали се штетни ниту пак сакам тебе да те убедам дека не се, имам доволно знаење за себе, а и ти имаш право да веруваш во што сакаш.
Инаку точно е тоа дека ќе најдеш иљада доктори што може да ти кажат дека протеините се штетни.но самото твдрење ти нема логика, ај да ти рекле дека качуваат уреа или креатинин во ред ама билирубини?
ја верувам во доктор :icon_lol:
пред 4 години беше инаку ќе најдев белешките и резултатите од крвта и че ги постирав....
Како и да е, еве ти си или ќе бидеш доктор, дали стварно мислиш дека суплементите целосно можат да ја заменат здравата протеинска исхрана (или да бидат додаток во истата) без никакви последици? Ако човек ги употребува суплементите ќе има иста здраствена слика како и некој што не ги употребува?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
јок, ама две години бев нон стоп од суплемент на суплемент

ја верувам во доктор :icon_lol:
пред 4 години беше инаку ќе најдев белешките и резултатите од крвта и че ги постирав....
Како и да е, еве ти си или ќе бидеш доктор, дали стварно мислиш дека суплементите целосно можат да ја заменат здравата протеинска исхрана (или да бидат додаток во истата) без никакви последици? Ако човек ги употребува суплементите ќе има иста здраствена слика како и некој што не ги употребува?
Целосно неможат да заменат затоа и се викаат додатоци во исхрана треба да се комбинираат со веќе средена исхрана и среден животен стил, а без последици и те како може под два услови, прв ако ги користиш правилно и втор ако немаш вроден проблем (бубрежна слабост, прележан хепатит, аневризми, срцеви мани и сл) најубаво на спортска еден целосен преглед.

Еве јас од лично искуство ќе ти кажам дека минатото лето земав Prostar whey (протеин од сурутка), BCAA 5050 (амино), МuscleCore (preworkout) Creapure (креатин) цинк, магнезиум и мултивитамин сите заедно 2 месеци, а креатин само конкретно го земам без престан 12 месеци, крвната слика пред некој месец кога правев ми беше одлична и се е во граници на нормала како црно-дробна така и бубрежна функција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom