Аматер боди билдер

Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дали мислиш дека таа иста марихуана што се препорачува од доктор,во Америка во некои земји,во Холандија и слично,е со ист квалитет и исто одгледувана како оваа тука што се продава за 100 денари ?
Тоа веќе е друг разговор али ај ке ти одговорам како мислам дека е според мене.
Се разбира дека не е, секое растение марихуана си е посебна приказна.Да на улициве наши може да се најде свашта од мара прскана,мочана шкарт али у просториве развиен е бизнисот и ако си познавач верувам дека би се нашло и добро туфче без многу хемикалии,Него поентата ми беше и можда не е поврзана со постов и темава али ја среќавам често,дај престанете вие што пушите да ја промовирате марата како да е "храна на боговите"и тие што не пушат да серат и да гледат на пушачите на ова растение како кон наркомани и убијци.Мада у секој случај е подобро од пиење алхокол.Малце забегав од темава али нема везе.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Тоа веќе е друг разговор али ај ке ти одговорам како мислам дека е според мене.
Се разбира дека не е, секое растение марихуана си е посебна приказна.Да на улициве наши може да се најде свашта од мара прскана,мочана шкарт али у просториве развиен е бизнисот и ако си познавач верувам дека би се нашло и добро туфче без многу хемикалии,Него поентата ми беше и можда не е поврзана со постов и темава али ја среќавам често,дај престанете вие што пушите да ја промовирате марата како да е "храна на боговите"и тие што не пушат да серат и да гледат на пушачите на ова растение како кон наркомани и убијци.Мада у секој случај е подобро од пиење алхокол.Малце забегав од темава али нема везе.
Сумљам дека некој би и посветил толку внимание,како оние медицински лица во земјите каде што е дозволена,легално.Јас сите што ги познавам,пафкаат за 100чке едно туфче,така да не верувам дека некој се замара колку е чиста,за тие пари.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Сумљам дека некој би и посветил толку внимание,како оние медицински лица во земјите каде што е дозволена,легално.Јас сите што ги познавам,пафкаат за 100чке едно туфче,така да не верувам дека некој се замара колку е чиста,за тие пари.
Добро тука станува веке збор вајда за тинејџерчиња што им е филм да пушат зошто скоро сите нивни врсници пушат.Али некој што има прошетано и пробано "светско" срање не верувал дека би земал за 100че.Туку би си нашол проверено место од кај би зимал тоа важи и за секој со малце повеќе интелегенција.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
ова и бурек во 2 сато навечер три пати неделно, има за една недела да се поправи. Само што ќе наклава маснотии во телото. Јас накачив 7 - 8 кила за 2 месеци.
Он топик
Травата си е супер, ама ако прашањето ти е како да се поправиш квалитетно и да имаш убаво тело со 75 кила, травата не е решение.

Дефинитивно нема брз начин за накачување на мускулна маса без хемикалии(ајде суплементи во исхраната). Али најдобро ти е да си фатиш постепено и без хемикалии ќе успееш да се накачиш само ќе ти треба време, сеа незнам колку време одиш теретана и твојата посветеност, али си велам околу 1 година ќе ти бидат доволни за да имаш убо тело со повеќе килограми.

Како и да е немој да се форсираш многу со хемикалии(суплементи) оти како и да е тие се хемиски направени производи - протеин, гејнер, амино киселини, креатин и многу многу други. Зголемена или нагла употреба на истите ќе доведе до преоптоварување на бубрегот, а уште посериозно може да доведе до проблеми со црниот дроб. Е оттаму нема враќање. Океј е после 5 месец да земиш паковање протеин, па потоа пауза па повторно суплемент. Ако скокаш од една хемикалија во друга, а уште посериозно да ги пијаш истовремено само ќе си направиш непоправлива штета на себе.
Имам 64 кила и 1.85 сум висок. Денес почнав во теретана, и сакам да знам како да се здебелам без да користам некакви хемии.. Ако можи некој храна или мени да ми напиши:)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
ова и бурек во 2 сато навечер три пати неделно, има за една недела да се поправи. Само што ќе наклава маснотии во телото. Јас накачив 7 - 8 кила за 2 месеци.
Он топик
Травата си е супер, ама ако прашањето ти е како да се поправиш квалитетно и да имаш убаво тело со 75 кила, травата не е решение.

Дефинитивно нема брз начин за накачување на мускулна маса без хемикалии(ајде суплементи во исхраната). Али најдобро ти е да си фатиш постепено и без хемикалии ќе успееш да се накачиш само ќе ти треба време, сеа незнам колку време одиш теретана и твојата посветеност, али си велам околу 1 година ќе ти бидат доволни за да имаш убо тело со повеќе килограми.

Како и да е немој да се форсираш многу со хемикалии(суплементи) оти како и да е тие се хемиски направени производи - протеин, гејнер, амино киселини, креатин и многу многу други. Зголемена или нагла употреба на истите ќе доведе до преоптоварување на бубрегот, а уште посериозно може да доведе до проблеми со црниот дроб. Е оттаму нема враќање. Океј е после 5 месец да земиш паковање протеин, па потоа пауза па повторно суплемент. Ако скокаш од една хемикалија во друга, а уште посериозно да ги пијаш истовремено само ќе си направиш непоправлива штета на себе.
Колку време ти идеш во теретана,колку си посветен ? по што го донесе тоа"си велам" заклучок дека за 1 година ќе си има топ телце ?

Дали ова непоправлива штета на себе го имаш почуствувано,или некој твој близок го почуствувал ?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Колку време ти идеш во теретана,колку си посветен ? по што го донесе тоа"си велам" заклучок дека за 1 година ќе си има топ телце ?

Дали ова непоправлива штета на себе го имаш почуствувано,или некој твој близок го почуствувал ?
одев 4 години, сеа пауза прам веќе 4 години, заради работата и факултетот немам време за теретана само онака рекреативно дома со тегчиња, инаку бев ептен посветен дури одев.

Инаку во врска со суплементите да. Јас имав непријатно искуство ептен... Првите 2 години беше океј. Потоа почнав со суплементи прво гејнер па протеин креатин амино. После 2 година користење имав дупло зголемено количество на билирубин во крвта, болки во бубрезите. Среќа аплицирав за на воена академија и таму ме вратија заради билирубинот инаку никогаш немаше да се посомневам. 2 години неможев да го вратам билирубинот во нормала. Сега е се во ред. Билирубинот најчесто се поврзува со болести со црниот дроб.

Како и да е за дечково, мислам дека за 1 година доколку сварно се посвети ќе покажи резултати секако под посветеност се мисли правилна исхрана, вода, правилни вежби и без алкохол.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Добро, али ја мислам дека mainstream е да се каже дека треба да бидеш у сурплус со калории и да земеш протеин/креатин... И добога бе, не му кажал да се фрли од 10 кат! Таков совет ретко се дава, подобронамерен не може да биде...зошто од таа страна не гледаш, а не да полемизираш само ;)
Во право си, се повлекувам.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
одев 4 години, сеа пауза прам веќе 4 години, заради работата и факултетот немам време за теретана само онака рекреативно дома со тегчиња, инаку бев ептен посветен дури одев.

Инаку во врска со суплементите да. Јас имав непријатно искуство ептен... Првите 2 години беше океј. Потоа почнав со суплементи прво гејнер па протеин креатин амино. После 2 година користење имав дупло зголемено количество на билирубин во крвта, болки во бубрезите. Среќа аплицирав за на воена академија и таму ме вратија заради билирубинот инаку никогаш немаше да се посомневам. 2 години неможев да го вратам билирубинот во нормала. Сега е се во ред. Билирубинот најчесто се поврзува со болести со црниот дроб.

Како и да е за дечково, мислам дека за 1 година доколку сварно се посвети ќе покажи резултати секако под посветеност се мисли правилна исхрана, вода, правилни вежби и без алкохол.
Кујзнае од што ти било тоа,може не си пиел доволно вода ко што треба,или некоја друга е причината...а не викам не,можда и од суплементите ти е.

Али сепак,кога би требал да бирам помеѓу алкохол,цигари,марихуана,екстаза,и помеѓу протеин,гејнер,креатин,јас би одел на второво секогаш.[DOUBLEPOST=1403736917][/DOUBLEPOST]
Во право си, се повлекувам.
Попаметниот попушта ? :D
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Svashta...samo maloumen moze da predlozi treva za zgolemuvanje tezina kao nus pojava i toa.
Aj sea neka se javi nekoj debel i predlozete mu heroin...garantirano ke oslabe tipot i toa brzo....Svashta znaci eej!!!
Aj narkomanskive muabeti terajte gi u drugi temi...si imate tamu za toa se otvoreni
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
А каква пушиш ти бе,хит момче ? дај кажи жити се каква ти пушиш ? ај појасни ми што е тоа што јас не знам ?

И да,тоа гомно што го пушите,е далеку од по здраво од канта протеин.ДАЛЕКУ.Нај чист доказ-донеси ми еден константен пушач на ганџа,да се пробаме во која сакаш дисциплина на спорт-трчање,слкекови,стомачни,спаринг,дигање тегови,вратило,да видиме кој ќе испадне по спремен,дали тие таквите ко тебе што пушат,или некој што спортува и пие "не здрави" канти протеин.
Ти бе читаш ли воопшто? Ти пишав дека авторот на мислењето, кој што сум јас - не е пушач, или никаде не потврди дека пуши мархиуана. Во трето лице зборев за мене. Не мора воопшто да се расправаш тука со мене, затоа што за неколку години ќе ставиш прст на глава и ќе се прашуваш како си бил толку слеп. Ете ги гледаме во Уругвај, во Колорадо и во Холандија, сите се нездрави, сите не вежбаат и се дебели, итн. А нај малоумна работа е да кажеш дека протеините што ги пиете се поздрави од марихуаната, што во многу случаеви лекува болести што никое друго апче или лек не може воопшто да ги допре. Сериозно, прашај се самиот што пишуваш. И направи малку истражување, многу ми е преку глава од луѓе што мислат дека доколку нешто не е легално според законот, значи дека не е добро. Има причина за секоја забрана, а особено за оваа. Како и да е, читни си:

http://www.hightimes.com/read/toke-tone
http://www.hightimes.com/read/strain-solution-muscle-spasms-restless-leg-syndrome
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
одев 4 години, сеа пауза прам веќе 4 години, заради работата и факултетот немам време за теретана само онака рекреативно дома со тегчиња, инаку бев ептен посветен дури одев.

Инаку во врска со суплементите да. Јас имав непријатно искуство ептен... Првите 2 години беше океј. Потоа почнав со суплементи прво гејнер па протеин креатин амино. После 2 година користење имав дупло зголемено количество на билирубин во крвта, болки во бубрезите. Среќа аплицирав за на воена академија и таму ме вратија заради билирубинот инаку никогаш немаше да се посомневам. 2 години неможев да го вратам билирубинот во нормала. Сега е се во ред. Билирубинот најчесто се поврзува со болести со црниот дроб.

Како и да е за дечково, мислам дека за 1 година доколку сварно се посвети ќе покажи резултати секако под посветеност се мисли правилна исхрана, вода, правилни вежби и без алкохол.
Те испитаа убаво од што ти беше качен билирубинот? АСТ, АЛТ ти беа покачени? Како ти го симнаа билирубинот? Неверојатно е дека тоа ти се има случено од обични суплементи, или тоа што си го пиел не е тоа што требало да биде внатре или имаш некоја вродена слабост на метаболизмот/функција на органите. Да кажеш дека амино и протеин ти го имаат дигнато билирубинот е како да кажеш дека си почнал повеќе да јадеш и од тоа си качил билирубин. Жално е што луѓето често било што ако им се случи за време на пиење на суплементи го препишуваат на истите, затоа што уште во старт на нив гледаат како на нешто штетно.[DOUBLEPOST=1403739902][/DOUBLEPOST]
А нај малоумна работа е да кажеш дека протеините што ги пиете се поздрави од марихуаната, што во многу случаеви лекува болести што никое друго апче или лек не може воопшто да ги допре.
Протеините и аминокиселини се користат мнооогу често во третман на болести, почесто него што можеш да си замислиш.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Ајде, како и да е - ќе се придржиме на по традиционални одговори. Толку од мене на темава :D
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Те испитаа убаво од што ти беше качен билирубинот? АСТ, АЛТ ти беа покачени? Како ти го симнаа билирубинот? Неверојатно е дека тоа ти се има случено од обични суплементи, или тоа што си го пиел не е тоа што требало да биде внатре или имаш некоја вродена слабост на метаболизмот/функција на органите. Да кажеш дека амино и протеин ти го имаат дигнато билирубинот е како да кажеш дека си почнал повеќе да јадеш и од тоа си качил билирубин. Жално е што луѓето често било што ако им се случи за време на пиење на суплементи го препишуваат на истите, затоа што уште во старт на нив гледаат како на нешто штетно.
Не, другар.После тоа правев тестови на крв во Систина. Самите доктори кажаа дека суплементите го качуваат нивото на билирубин во крвта. Имам одличен метаболизам,додека вежбав вода пиев по 3 литри дневно, а алокохол воопшто и не пиев. Можеш ти да си инатиш колку сакаш и да го вртиш муабетот како до мене да е, ама знам и повеќе случаеви како мојот. И 300 книги да прочиташ за суплементи нема да го смени фактот дека прекумерна употреба = штетни последици.
Све во свое време, подобро дупло време во теретана без суплементи отколку пократко време со суплементи за ист резултат.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ти бе читаш ли воопшто? Ти пишав дека авторот на мислењето, кој што сум јас - не е пушач, или никаде не потврди дека пуши мархиуана. Во трето лице зборев за мене. Не мора воопшто да се расправаш тука со мене, затоа што за неколку години ќе ставиш прст на глава и ќе се прашуваш како си бил толку слеп. Ете ги гледаме во Уругвај, во Колорадо и во Холандија, сите се нездрави, сите не вежбаат и се дебели, итн. А нај малоумна работа е да кажеш дека протеините што ги пиете се поздрави од марихуаната, што во многу случаеви лекува болести што никое друго апче или лек не може воопшто да ги допре. Сериозно, прашај се самиот што пишуваш. И направи малку истражување, многу ми е преку глава од луѓе што мислат дека доколку нешто не е легално според законот, значи дека не е добро. Има причина за секоја забрана, а особено за оваа. Како и да е, читни си:

http://www.hightimes.com/read/toke-tone
http://www.hightimes.com/read/strain-solution-muscle-spasms-restless-leg-syndrome
Многу добро знам дека се користи за болести,ама не таа марихуана што ја пушиш ти и останатите тука,кај нас.И никаде не потврдил авторот,ама чим се расправаш тука и даваш таков совет,ваљда не си толку глуп и малоумен па да делиш совеети за нешто што не си пробал на себе.И прво,во тие земји се води евиденција кој/каква/како треба да се одгледува тоа растение,по строги принципи.И да,таму е здраво да пушиш,и споредбата за дека они се нездрави,ете ти ја едната причина зошто они се здрави а овие тука што се постојани конзуматори(секој ден) пропаѓаат(ги гледам у маало не ме негирај во ова).И втората работа,ако е дозволено да дуваат,дали тоа значи дека цела нација им дува во Холандија,на пример ? споредбата ко демек таму ете ги здрави,не ти држи вода поради овие 2 причини.

И не,не мислам дека е лошо само ради тоа што е против законско.Туку кога ќе видам кој продава,кога ќе видам кој дома си праи лабаратории од 2 вентилатори и цревциња вода,и кога ќе ја слушнам цената,тоа ми кажува дека НЕ е здраво.

Дрвите муда сите за како се користела за лек,а не се запрашувате дали ако им ја однесете таа марихуана што ја пушите вие у некоја болница за лек,дали ќе ја земат да ја дадат на пациент?[DOUBLEPOST=1403742648][/DOUBLEPOST]
Не, другар.После тоа правев тестови на крв во Систина. Самите доктори кажаа дека суплементите го качуваат нивото на билирубин во крвта. Имам одличен метаболизам,додека вежбав вода пиев по 3 литри дневно, а алокохол воопшто и не пиев. Можеш ти да си инатиш колку сакаш и да го вртиш муабетот како до мене да е, ама знам и повеќе случаеви како мојот. И 300 книги да прочиташ за суплементи нема да го смени фактот дека прекумерна употреба = штетни последици.
Све во свое време, подобро дупло време во теретана без суплементи отколку пократко време со суплементи за ист резултат.
Прекорачуваше ли ти од дозите препорачани ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom