Аматер боди билдер

Член од
10 февруари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Имам 64 кила и 1.85 сум висок. Денес почнав во теретана, и сакам да знам како да се здебелам без да користам некакви хемии.. Ако можи некој храна или мени да ми напиши:)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
ау баце ти треба да имаш 80 кила, а ти си како што гледам во соодносов на тежината и висината стап за млатење ораси ххх мала шала :)

Вака без суплименти на брз рок нема многу да качиш на маса.

Треба да јадеш т.е да имаш 6-7 оброка дневно ако сакаш да се поправиш, да јадеш повеќе одколку што трошиш, а тоа без суплименти бајаги ќе треба да фрлаш многу многу пари за меса,риби,јајца и сл....

Ако можеш да си овозможиш многу богата храна секој ден,сигурно ке се поправиш, затоа постојат суплиментите како замена за оброк или додаток на исхрана...и ке те кошта можда поефтино...

Увек имај богат доручек и никако да го испушташ.
Па после на 2-3 саата јади ужинка/маредна на пример овошје, сутлиач и сл.
Според мене обавезно треба да јадеш месо стек,свинско,риба,телешко и сл... за ручек..ако сакаш да се поправиш.
па после 2-3 саата пак ужина..
за вечера нешто јајца варени,урда,туна и сл..

плус на сето ова ако конзумираш некој суплимент на пример протеинче некое, гејнер или сл.. ке имаш гарант резултати..

И јас сум ист сакам без како што викаш хемии да се поправам ама тешко ми иде...а и не ми се даваат пари за некој добар протеин од 4-5 кила...
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
И јас сум ист сакам без како што викаш хемии да се поправам ама тешко ми иде...а и не ми се даваат пари за некој добар протеин од 4-5 кила...
Лол уште ли ставате хемии и протеин у иста реченица?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Терминатору во право си кога викаш "без хемии", односно тоа што сакаш да го кажеш ти е точно, само изразот хемии замени го со суплементи, кои како што самиот збор кажува се само додатоци во исхраната, кои нема да ти требаат на почеток. Прво треба основната исхрана да си ја смениш и појачаш, па после да додадеш суплемент доколку имаш потреба или желба.
За да ти каже некој што да јадеш мора прво да напишеш каква ти е моментално исхраната.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Лол уште ли ставате хемии и протеин у иста реченица?
Грешка, сакав хемии у наводници да го стаам, ама сум забораил...затоа пишав " како што викаш"


Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
Кој не пробал, нема да знае. Тоа со сушење мозок и сл. го зборат тие што не ни пробале во животот, и таквите луѓе ми се чинат неизживеани и ограничени. Колку е само полезно ова нешто во спортов, само тој што комбинирал знае :)
Edit: А околу тоа што има толку полезно: спиење, јадење, перформанси во теретана. Плус 0 смртни случаи причинети од тоа.
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Кој не пробал, нема да знае. Тоа со сушење мозок и сл. го зборат тие што не ни пробале во животот, и таквите луѓе ми се чинат неизживеани и ограничени. Колку е само полезно ова нешто во спортов, само тој што комбинирал знае :)
Edit: А околу тоа што има толку полезно: спиење, јадење, перформанси во теретана. Плус 0 смртни случаи причинети од тоа.
Јас не сум пробал ама знам еден што пуши секој ден и дури некад доаѓа напушен у теретана, коска и кожа е, а сака да се здебели...ама како што глеам тешко...


Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Јас не сум пробал ама знам еден што пуши секој ден и дури некад доаѓа напушен у теретана, коска и кожа е, а сака да се здебели...ама како што глеам тешко...
Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
Јас знам и луѓе што јадат дупло повеќе од мене, секој ден, а пак се коска и кожа - и за тоа едноставно нема лек, таков е метаболизмот. Али ако тоа не те излечи, со афтер-ефектот и зголемената желба за апетит, тогаш е подобро да не пробуваш ништо друго, затоа што според мене доколку не се здебелиш/ослабиш по природен пат, тогаш тоа не е во ред.

Што е момак, тешко ти е што времето иде напред? Или сакаш да бидеш роб на фармацевтските компании, мазохисту!? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom