Алфи ми се пуштаат секад кога доаѓам у МК - Што е фората?

Член од
4 мај 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
За контекст на муабетот, јас живеам во Австрија. Доаѓам во МК еднаш на 3 месеци и тука седам недела дена - претежно за празници итн.

Моментот кога ќе излезам вечерно (во Скопје), со возилото на сестра ми кое е на МК таблици, алфи ми се пуштаат, само ми проверуваат документи и ме пуштаат иако е 2 мин работа и се културни, по 15ти пат веќе почиња да нервира малце. Буквално ако поминам до алфи, вртатат полукружно и одма се пуштаат. И секогаш се алфи, никогаш обична полиција.

Но кога возам со моето возило (кое е на австриски таблици) никој не ме замара - никогаш.

Бидејќи не живеам во МК и не следам што се дешава тука, може некој да ми објасни што е фората?

Ова се дешава последните 2 години само.
 
Ф

Флеш

Гостин
За контекст на муабетот, јас живеам во Австрија. Доаѓам во МК еднаш на 3 месеци и тука седам недела дена - претежно за празници итн.

Моментот кога ќе излезам вечерно (во Скопје), со возилото на сестра ми кое е на МК таблици, алфи ми се пуштаат, само ми проверуваат документи и ме пуштаат иако е 2 мин работа и се културни, по 15ти пат веќе почиња да нервира малце. Буквално ако поминам до алфи, вртатат полукружно и одма се пуштаат. И секогаш се алфи, никогаш обична полиција.

Но кога возам со моето возило (кое е на австриски таблици) никој не ме замара - никогаш.

Бидејќи не живеам во МК и не следам што се дешава тука, може некој да ми објасни што е фората?

Ова се дешава последните 2 години само.
Чудно .... Алфи се распуштени веќе со години . Не постојат
 
Член од
4 мај 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
Чудно .... Алфи се распуштени веќе со години . Не постојат
Зборам за не-униформирани полицајци, кога живеев у МК, алфи се викаа, сега не знам. Истите возила уште ги возат, така да истите се.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Ваљда интервента полиција.
Вака нешто од прва само на колата ми текнува да не е со затемнети стакла или што знам да оддава некоја сумливост на изглед друго немам поим што може да е.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Во 2010-ма купив возило од лик кој дилал дрога низ многу градови, без да знам. Се дур не ја сменив табличката, ме тресеа во секој град каде што ке ја видеа колата. Свети Николе, Штип, Велес.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.956
Поени од реакции
4.021
Во 2010-ма купив возило од лик кој дилал дрога низ многу градови, без да знам. Се дур не ја сменив табличката, ме тресеа во секој град каде што ке ја видеа колата. Свети Николе, Штип, Велес.
Исто, првите две години од кога ја земав секој викенд ме тресеа алфи. И не беше само проверка на документи, туку убаво проверување цела кола.

Сигурно има таа кола некоја историја чим толку многу му се пуштаат.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.124
Поени од реакции
1.706
Колата е на сестраму што историја може да има?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
Член од
24 август 2015
Мислења
240
Поени од реакции
344
Istoto go osetiv na svoja koza 2 mesec sekoj den me treseja bukvalno sekoj den kaj i da pominev pokraj niv poradi toa sho sum kupil kola od coek sto prodavav droga od kaj kur da znam jas sho rabotel toj taja kola tvoja e belezana vo nekoj si nivni spisok i radi toa non stop te zastanvat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom