Алфа ТВ

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Еве почна Шпанското првенство во фудбал и Алфа ТВ ги имаат откупено правата за пренос заедно со Алсат. За нас љубителите на фудбал и обичните гледачи во Кавадарци тоа представува проблем, пошто сликата на Алфа е ...... срање.

Сликата наликува на лош stream од интернет со растурање на резолуцијата на сликата на секои 5-6 секунди и постојане е матна, ајде тонот е тапа ама немора толку тоа ке го соџвакаме. Каснеше до скоро синхронизацијата слика/тон ама барем тоа е средено (сега за сега).

Многу е без веза за гледање фудбал - споредено со другите канали Алфа ТВ е КАТАСТРОФА.

Што е проблемот? :toe:

Би сакал вие корисниците од другите градови да напишете еве во оваа тема каков е квалитетот на сликата кај вас, за да добиеме некоја представа за каков проблем станува збор, бидејки нашиот кабелски оператор вината ја префрла на Алфа ТВ поради наводно лош сигнал од таму.

Што ми делува на прв поглед малку нелогично поради тоа што ништо не добива Алфа ТВ со тоа што ке навлече 30000-40000 изреволтирани гледачи од еден град. Ако вече сакаш да те гледаме, пушти добра слика, бидејки вака Алфа ТВ на нашите ТВ екрани во Кавадарци има по бедна слика од приватните телевизии во градот, што е жив срам за една национална телевизија, без разлика чија е вината - дали на кабелскиот оператор или телевизиската куќа, срамот оди кај втората.

Значи кажете од кој град се и каква е сликата кај вас. :)

Поздрав.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Не е до Алфа, тука е во ред.
Ти како го добиваш сигналот, по кабловска? Ако е така, тогаш они лошо го добиваат сигналот пред да ти го достават на тебе...
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Не е до Алфа, тука е во ред.
Ти како го добиваш сигналот, по кабловска? Ако е така, тогаш они лошо го добиваат сигналот пред да ти го достават на тебе...
По кабловска го добивам сигналот.

Од Скопје ли си? Преку кабловска ли ја добиваш ти?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
По кабловска го добивам сигналот.

Од Скопје ли си? Преку кабловска ли ја добиваш ти?
Да, преку кабловска (Телекабел). Нема никаков проблем со сликата, се е во ред.

Кога има проблем со синхронизација (слика-тон), тогаш 99% проблемот е до операторот. Така заебаваа пола од програмите на Кејблтел во Скопје (Влае) на пример. Или има слика нема тон, или само тон слушаш, а нема слика. Или па сликата касни... Среќа се подоправија малце во последно време. Како и да е, наскоро доаѓа и дигиталната телевизија кај нас, па конечно ќе видиме раат.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.769
Еве како изгледа Алфа кај мене...ниту играч се познава ниту топка а за резултат да видам поарно livescore.com да видам :facepalm1:
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Од друга страна, на АлсатМ сликата е џам!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Еве како изгледа Алфа кај мене...ниту играч се познава ниту топка а за резултат да видам поарно livescore.com да видам :facepalm1:
Аман бе, стварно е катастрофа... Во кој град ова? Па дури и на интернет е далеку подобро. Ова би било некаков показател дека не е до телевизијата, туку до тоа како е дистрибуиран сигналот до кабелскиот оператој кој го користите. Е сеа, кој треба да си ги реши проблемите... Појма неам.
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Јас сум на КејблТел во Скопје. Алфа се гледа КРИСТАЛНО.
 
К

кременко

Гостин
и кај нас во Неготино е катастрофа сликата, али опремата на кабловскиот оператор му е од 19век така не ме ни чуди што е таква
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Луѓе пишувајте од кој град сте, за да се знае во кој град каква е сликата. И колку може да се организираме да пробаме да поправиме нешто во врска со ова.
 

iggo_s

.. sangre blanca en mis venas!
Член од
30 јуни 2009
Мислења
1.389
Поени од реакции
1.077
Во Прилеп исто.. За никаде беше.. Можам да кажам прилично исто како сликата шо ја има ставено ALEXSR.
 

merlin

Мадридистика...
Член од
29 јуни 2006
Мислења
543
Поени од реакции
119
Колку толку глеате нешо, во Дебар НИШТО :(
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Тука у Штип сликата и не е баш најсјајна... исто како да гледам стрим на интернет. Дури и некои стримови се подобри. Да се надеваме дека кабловскиот оператор ќе го оправи сигналот, во спротивно ќе си гледам на интернет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom