Алфа Ромео

_Perdika_

Proud To Be Macedonian!!!
Член од
7 јануари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
11
Сакам да земам 159 jtd, е сеа ако може да ми предложите кој мотор е подобар, 1.9 или 2.4 , како и маните на автомобилот. Благодарам
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Сакам да земам 159 jtd, е сеа ако може да ми предложите кој мотор е подобар, 1.9 или 2.4 , како и маните на автомобилот. Благодарам
Ја го иам 2,4 jtd мотор кој е навистина одличен бар кај мене. Искрено подобро е да земеш со 2,4 а потрошња нема разлика многу искррно, а добиваш многу повеќе...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
1.9 и 2.4 се модуларни мотори, што значи дека делат голем дел од составните делови. Клиповите се исти, како и другите делови, со разлика што во 1.9 се 4 клипови а во 2.4 се 5 и моторот е како механички да е додаден еден комлетен цилиндар плус. Разлика нормално има и кај радилицата, која кај 1.9 е со контра смер поставеност на 2 + 2 клипови. Кај 2.4 аксијално гледано радилицата е како петокрака ѕвезда и ниеден рукавец не е во синхрона позиција со друг рукавец(клипњача)
 
Член од
12 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво, пред 10 дена си купив Алфа Ромео 147 1.6тс 2007 год, и сакам да прашам кои делови се најдобри за сервис ? Сакам да сменам Ребраст каиш со затегачи и водна пумпа филтри за масло полен и воздух и да сменам масло ( Селениа 20 К ). Имам понуда за сите овие од ИНА производство (се освен маслото) за 11500ден . Дали е во ред ценава или да барам од друг производител и кој ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Здраво, пред 10 дена си купив Алфа Ромео 147 1.6тс 2007 год, и сакам да прашам кои делови се најдобри за сервис ? Сакам да сменам Ребраст каиш со затегачи и водна пумпа филтри за масло полен и воздух и да сменам масло ( Селениа 20 К ). Имам понуда за сите овие од ИНА производство (се освен маслото) за 11500ден . Дали е во ред ценава или да барам од друг производител и кој ?
Си прашал во Радишани кај Аце и Ване за цена.
Имам еден пријател кој ми ги одржува колите,работи одлично и ефтино.Деловите му се малку поскапи од магацинските
Ќе ти пишам број во ПП
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Денес мајкаму стара после све сменато од а до ш пред 2 недели,денес ми откажа кумлугот, не сака да влези во брзина, кумплугот се притиска и се враќа ништо не наговестува дека е заебан али не влегува во брзина, на угасната кола ок си е мењачот си менува брзини без проблем....отприлика што би можело горе долу да е? Фала
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Денес мајкаму стара после све сменато од а до ш пред 2 недели,денес ми откажа кумлугот, не сака да влези во брзина, кумплугот се притиска и се враќа ништо не наговестува дека е заебан али не влегува во брзина, на угасната кола ок си е мењачот си менува брзини без проблем....отприлика што би можело горе долу да е? Фала
Pumpa za kumplug,gorna ili dolna zavisi.Glicerin imas?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
114
Поени од реакции
37
Гуми со бандаши за алфа 147 5x98 15ки или 16ки каде би можел да најдам или некој да ми понуди?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
отиде моторот на пасатот
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Ми пукна цревото на Турбото (алфа 147)... немам искуство и не знам од која фирма да земам ново ? Ако некој има искуство.... совет? Благодарам.

 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ми пукна цревото на Турбото (алфа 147)... немам искуство и не знам од која фирма да земам ново ? Ако некој има искуство.... совет? Благодарам.

Ako si od Skopje Iimas vo K.voda i Gorce luge so rasturaat alfi a vo objektot na staroto kino vo Gorce imas novi delovi za alfa,fial,.......
Ako kupuvas od gorce odi so originalnoto crevo eftin e ama malce tersene e covekot zasto ako nesto ne odgovara vika frligo i dojdi kupi drugo.
Ako si od istocna Makedonia baraj vo Stip a za zap Makedonijane ti garantiram bidejki praktikuvaat germanski kanti na 4 trkala

Isto baraj na reklama5 i pazar 3

Druga poeftina varijanta da se izmeri dijametarot na crevoto i od bilo koja prodavnica za avto delovi ke si kupis crev na metro

Baraj i od bravo,stilo punto vo globala 1.9 td ili jtd se isti motori ili moze da ima mali modifikacii
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Ako si od Skopje Iimas vo K.voda i Gorce luge so rasturaat alfi a vo objektot na staroto kino vo Gorce imas novi delovi za alfa,fial,.......
Благодарам за корисните информации друже, од Струмица сум па во технички каде ја носам колата порачаа од нивниот добавувач, се јавија во Скопје некаде... од STC го зедов тој , за исти пари како од Бугарија, 2450 денари го порачавме ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom