Алтер Сцена - емисија за алтернативна музичка сцена во Македонија

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.780
Поени од реакции
7.517
Дани не е алтернатива ама има супер песни, последниот албум и е супер. Јас сум да има мешање на артисти и од комерцијала и од алтернатива . Нека си се дружат и делат искуства меѓусебно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.352
Дани не е алтернатива ама има супер песни, последниот албум и е супер. Јас сум да има мешање на артисти и од комерцијала и од алтернатива . Нека си се дружат и делат искуства меѓусебно.
Дани, она не живее за другитеее
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.780
Поени од реакции
7.517
И оној Пеперминт Горан Пајак ќе биде во емисијава. Сеуште гледам се снимаат епизоди тоа што е на шпицата најавна е сосема малку. А дај боже да има повеќе сезони.

Conquering Lion исто снимале епизода.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.780
Поени од реакции
7.517
Eве ви ја најавната шпица. Од 0:23 минута се кадрите со артистите кој настапувале до сега па видете кој се настапувал.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.780
Поени од реакции
7.517
Втората епизода беше со Дина Јашари и Пеперминт. Наскоро целата и на Јутјуб.[DOUBLEPOST=1561332262][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Убаво што им текнало за ваква музичка емисија (уствари, било каква!)

Баш сега скоро наидов на Funk Shui и на Eye Cue. Заедно со постариве Синтезис и Стринг Форсес мислам се едни од подобрите музички амбасадори кои ги имаме (како и други за кои во моментов не ми текнува).
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.780
Поени од реакции
7.517
Убаво што им текнало за ваква музичка емисија (уствари, било каква!)

Баш сега скоро наидов на Funk Shui и на Eye Cue. Заедно со постариве Синтезис и Стринг Форсес мислам се едни од подобрите музички амбасадори кои ги имаме (како и други за кои во моментов не ми текнува).
Eye Cue се доста и комерцијални беа и на Евровизија. Сепак се супер бенд не се лоши иако на Евровизија кикснаа малку и oтидоа со песна која не е нивниот препознатлив стил.

Funk Shui и String Forces се одлични бендови, String Forces малку и специфични во она што го создаваат, додека пак Synthesis се веќе и комерцијала етно група и тоа супер им оди.

Но сепак јас и предходно пишав тука дека сум да се дава почит на инсто ниво и на алтернативната и на комерцијалната музичка сцена, никако да се одвојуваат тие две во различни термини на емитување на радио и телевизија.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Eye Cue се доста и комерцијални беа и на Евровизија. Сепак се супер бенд не се лоши иако на Евровизија кикснаа малку и oтидоа со песна која не е нивниот препознатлив стил.

Funk Shui и String Forces се одлични бендови, String Forces малку и специфични во она што го создаваат, додека пак Synthesis се веќе и комерцијала етно група и тоа супер им оди.

Но сепак јас и предходно пишав тука дека сум да се дава почит на инсто ниво и на алтернативната и на комерцијалната музичка сцена, никако да се одвојуваат тие две во различни термини на емитување на радио и телевизија.
Не ги делам на комерцијала или ундерграунд изведувачите, ако ми се допаѓа тоа што се твори, ги слушам. Разликата е што пробувам да најдам македонски изведувачи кои ги сметам на исто творечко ниво како многу странски изведувачи кои ги слушам, зошто до сега не сум прател многу локална сцена.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.780
Поени од реакции
7.517
Би било добро да викаат и рапери во емисијава. Добри се овие Zee Bomb, LD Pistolero, Страјк, Foltz, Toni Zen, SAM Курчо, Зад Аголот...
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Би било добро да викаат и рапери во емисијава. Добри се овие Zee Bomb, LD Pistolero, Страјк, Foltz, Toni Zen, SAM Курчо, Зад Аголот...
Имаме здрава рап сцена. Немаме здрава R&B сцена. Не ги рачунам Панчо и ДНК како R&B од повеќе причини. Освен нив другиве не творат многу во таа бранша, повеќе накај поп.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.350
Поени од реакции
25.009
Алтер сцена не се обидува да ја претстави само алтернативната сцена, туку концептот е секоја емисија да гостува еден попознат и еден понепознат бенд/изведувач од нашето поднебје, па оттаму тие комбинации.
Продукциски емисиите се супер скоцкани и мило ми е што некој се нафатил да произведе вакво нешто. (секако, на епизодата со Мирко Попов ѝ направив фаст форвард, да не ме мислите)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.780
Поени од реакции
7.517
Имаме здрава рап сцена. Немаме здрава R&B сцена. Не ги рачунам Панчо и ДНК како R&B од повеќе причини. Освен нив другиве не творат многу во таа бранша, повеќе накај поп.
Не знам ова дали е R&B бидејќи денешно време во музикава се мешаат многу жанрпви ама супер е и девојката пее многу добро.
[DOUBLEPOST=1561915205][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom