Алтер Сцена - емисија за алтернативна музичка сцена во Македонија

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.663
Поени од реакции
4.869
Дани не е алтернатива ама има супер песни, последниот албум и е супер. Јас сум да има мешање на артисти и од комерцијала и од алтернатива . Нека си се дружат и делат искуства меѓусебно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.011
Поени од реакции
11.504
Дани не е алтернатива ама има супер песни, последниот албум и е супер. Јас сум да има мешање на артисти и од комерцијала и од алтернатива . Нека си се дружат и делат искуства меѓусебно.
Дани, она не живее за другитеее
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.663
Поени од реакции
4.869
И оној Пеперминт Горан Пајак ќе биде во емисијава. Сеуште гледам се снимаат епизоди тоа што е на шпицата најавна е сосема малку. А дај боже да има повеќе сезони.

Conquering Lion исто снимале епизода.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.663
Поени од реакции
4.869
Eве ви ја најавната шпица. Од 0:23 минута се кадрите со артистите кој настапувале до сега па видете кој се настапувал.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.663
Поени од реакции
4.869
Втората епизода беше со Дина Јашари и Пеперминт. Наскоро целата и на Јутјуб.[DOUBLEPOST=1561332262][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.370
Убаво што им текнало за ваква музичка емисија (уствари, било каква!)

Баш сега скоро наидов на Funk Shui и на Eye Cue. Заедно со постариве Синтезис и Стринг Форсес мислам се едни од подобрите музички амбасадори кои ги имаме (како и други за кои во моментов не ми текнува).
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.663
Поени од реакции
4.869
Убаво што им текнало за ваква музичка емисија (уствари, било каква!)

Баш сега скоро наидов на Funk Shui и на Eye Cue. Заедно со постариве Синтезис и Стринг Форсес мислам се едни од подобрите музички амбасадори кои ги имаме (како и други за кои во моментов не ми текнува).
Eye Cue се доста и комерцијални беа и на Евровизија. Сепак се супер бенд не се лоши иако на Евровизија кикснаа малку и oтидоа со песна која не е нивниот препознатлив стил.

Funk Shui и String Forces се одлични бендови, String Forces малку и специфични во она што го создаваат, додека пак Synthesis се веќе и комерцијала етно група и тоа супер им оди.

Но сепак јас и предходно пишав тука дека сум да се дава почит на инсто ниво и на алтернативната и на комерцијалната музичка сцена, никако да се одвојуваат тие две во различни термини на емитување на радио и телевизија.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.370
Eye Cue се доста и комерцијални беа и на Евровизија. Сепак се супер бенд не се лоши иако на Евровизија кикснаа малку и oтидоа со песна која не е нивниот препознатлив стил.

Funk Shui и String Forces се одлични бендови, String Forces малку и специфични во она што го создаваат, додека пак Synthesis се веќе и комерцијала етно група и тоа супер им оди.

Но сепак јас и предходно пишав тука дека сум да се дава почит на инсто ниво и на алтернативната и на комерцијалната музичка сцена, никако да се одвојуваат тие две во различни термини на емитување на радио и телевизија.
Не ги делам на комерцијала или ундерграунд изведувачите, ако ми се допаѓа тоа што се твори, ги слушам. Разликата е што пробувам да најдам македонски изведувачи кои ги сметам на исто творечко ниво како многу странски изведувачи кои ги слушам, зошто до сега не сум прател многу локална сцена.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.663
Поени од реакции
4.869
Би било добро да викаат и рапери во емисијава. Добри се овие Zee Bomb, LD Pistolero, Страјк, Foltz, Toni Zen, SAM Курчо, Зад Аголот...
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.370
Би било добро да викаат и рапери во емисијава. Добри се овие Zee Bomb, LD Pistolero, Страјк, Foltz, Toni Zen, SAM Курчо, Зад Аголот...
Имаме здрава рап сцена. Немаме здрава R&B сцена. Не ги рачунам Панчо и ДНК како R&B од повеќе причини. Освен нив другиве не творат многу во таа бранша, повеќе накај поп.
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
9.627
Поени од реакции
20.971
Алтер сцена не се обидува да ја претстави само алтернативната сцена, туку концептот е секоја емисија да гостува еден попознат и еден понепознат бенд/изведувач од нашето поднебје, па оттаму тие комбинации.
Продукциски емисиите се супер скоцкани и мило ми е што некој се нафатил да произведе вакво нешто. (секако, на епизодата со Мирко Попов ѝ направив фаст форвард, да не ме мислите)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.663
Поени од реакции
4.869
Имаме здрава рап сцена. Немаме здрава R&B сцена. Не ги рачунам Панчо и ДНК како R&B од повеќе причини. Освен нив другиве не творат многу во таа бранша, повеќе накај поп.
Не знам ова дали е R&B бидејќи денешно време во музикава се мешаат многу жанрпви ама супер е и девојката пее многу добро.
[DOUBLEPOST=1561915205][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
На врв Bottom