Алпинизмот во Македонија

Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Колку сте запознаени со овој спорт? Колку тој ви изгледа забавен?0Ддали можеби вие некогаш би пробале да се искачите на планина со цепини и дерези?? Инаку овој спорт е релативно нов кај нас..првите алпинистички искачувања биле направени 1998 (не сум 100% сигурен)...Првата алпинистичка насока која ја качувале нашите алпинисти била Нина...на неа биле заедно со Надир Мурсели (алпинист) на 18 Јули 1998 година..

п.с. Ако некој сака повеке да се едуцита за овој спорт www.alpinizam.org
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Мон Блан освоен за 24 часа

Група вљубеници на планината од Битола направија несекојдневен спортски подгиг, го освоија Мон Блан висок 4.810, покривот на Европа, само за 24 часа. Стартот беше од местото Шамони, во подножјето на планинскиот масив во 7,30 часот. По 24-часовно искачување на врвот се најдоа другиот ден во 8 часот.

Оваа група на планинари во состав: Драган Ристиќ и неговите два сина Ѓоко (15 години) и Андреј (18), Томе Лозановски и Јоце Смилевски, за овој подвог се одлучија пред една година при една заедничка средба на Пелистер.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Climbing...

Да не знае некој случајно дали во Скопјево наше постои некое место каде што има импровизирано качување по зидови(climbing--Не знам точно као се вика)... Мислам дека ме сфаќате за што прашувам.. Па слободно може и да ги споделите вашите мислења во врска за тоа..
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
да има две вештечки карпи ( така ги викаат :) ) во салата на мсшински факултет, за друга таква незнам дали има негде.




едит:> имало и други :smir:

INDOOR CLIMBING

Climbing walls

Sport Hall in Mechanical faculty Skopje
, settlement Karpos 1
Dimension: 12m high and 9m weight
Working time: Saturday and Sunday from 12.30 until 14.00h.
Entry fee: 900 MKD per month
Contact: 070 506 260, 076 568 608 or shara@mt.net.mk


Sport Hall in Elementary school “Toso Arsov”, Stip
Dimension: 9m high and 2,5m weight
Working time: Tuesday and Thursday from 18.00 until 20.00
Entry fee: n/a
Contact: 075 690 966, Laze and zrkazone@yahoo.com


Sport Hall in High school “Nikola Karev”, Strumica
Dimension: 10m high and 2,5m weight
Entry fee: n/a
Contact: 070 781 685, Kire or xcult.sr@gmail.com


Sport Hall Mladost, Negotino
Dimension: 8m high and 2,5m weight
Entry fee: n/a
Contact: 075 615 931, askkstenae@yahoo.co.uk


Sport Hall in High school “Gorgi Naumov”, Bitola
Dimension: 10m high and 5m weight
Working time: Monday, Wednesday and Friday from 19.00h
Entry fee: n/a
Contact: 070 806 703, Goran or kuze1savage@yahoo.com



повеќе информации тука
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Јас порано бев член на climbing клубот од струмица.спортот е закон се качував по вештачки карпи освоив повеке 4 места и 2-3 пати 5 место. многу адреналински спорт екстремен,возбудлив и опасен.се имам исто така качувано и на природни карпи меѓу 2 тунели кај демир капија каде што навистина е прекрасно.Позз!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom