Алистер Кроули

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Има 2 вида на сатанисти

1.Тие што веруваат дека сатаната постои и е моќна сила,со принесување на жртви како ..животни и деца,за да го обожаваат и слават неговото дело. И нивните познати Black mass собиранки.

2.личности како Алистер..што мислат дека сатаната не постои ..него дека е персонификација на забранетите човечки желби и апетити...и пробуваат да се вклопат во тој начин на живеење..со задоволства-гревови,лажење,себичност ..

"Do what you will" is the general principle. What is "bad" in the Bible becomes "good"sin!, and Satan will be with you!... they call it "freedom of choice" they believe to get powers to perform magic by doing evil acts.
Се читаш ли што пишуваш?

И ова е сатанизам?

:pop: О Боже...
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.324
Поени од реакции
3.754
Се читаш ли што пишуваш?

И ова е сатанизам?

:pop: О Боже...
Јас се читам ..али тебе ти треба двоглед најверојатно .
Темата како прво не е за сатанизмот ..туку за одредена личност што има поврзаност со сатанизмот како појава и си има свое гледање на работите..
Јас го пренесов тоа што го рекол Алистер .. и ти потруди се да допринесеш малце :helou:
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Во подфорумот Религија имате тема Liber AL vel Legis - Thelema.
Таму ќе прочитате поконкретно за Кроули и неговото учење.

Манга, обично не доаѓам овде кај мистерииве, но случајно ја забележав темава и гледам дека се изнатресе глупости...сатаната нека ти е напомош...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Во подфорумот Религија имате тема Liber AL vel Legis - Thelema.
Таму ќе прочитате поконкретно за Кроули и неговото учење.

Манга, обично не доаѓам овде кај мистерииве, но случајно ја забележав темава и гледам дека се изнатресе глупости...сатаната нека ти е напомош...
Тоа е нешто како христијаните коа викаат Бог нека ти е напомош?
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.707
Поени од реакции
561
Кроули, искрено, е само едно егоцентично и надрогирано створење, ко баш поради тие два моменти подоцна паднало во делузија дека е божество.

И кога не би нанесувал зло ко што прави, би бил за жалење.

Патем, не знам како не ви се крева коса од ОЧИГЛЕДНАТА КОНТРАДИКЦИЈА дека паламуди околу ослободениот човек од стегите на релегијата, бла, бла, а во суштина промовира нешто многу налик на религија, со хиерархиска поставеност, али со него како бог.

Ебати болесникот и глупите пубертетлии (и оние кои тоа веќе не се по години, али се заглавени у тој филм) што уше го следат.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Кроули, искрено, е само едно егоцентично и надрогирано створење, ко баш поради тие два моменти подоцна паднало во делузија дека е божество.

И кога не би нанесувал зло ко што прави, би бил за жалење.

Патем, не знам како не ви се крева коса од ОЧИГЛЕДНАТА КОНТРАДИКЦИЈА дека паламуди околу ослободениот човек од стегите на релегијата, бла, бла, а во суштина промовира нешто многу налик на религија, со хиерархиска поставеност, али со него како бог.

Ебати болесникот и глупите пубертетлии (и оние кои тоа веќе не се по години, али се заглавени у тој филм) што уше го следат.
Ајде ти објасни за какво тоа зло зборуваш?...и патем наведи на кое тоа место Кроули зборува дека треба да биде обожуван како бог?...
 

МургоДШит

Чаршиска џукела
Член од
3 ноември 2008
Мислења
128
Поени од реакции
19
Кроули, искрено, е само едно егоцентично и надрогирано створење, ко баш поради тие два моменти подоцна паднало во делузија дека е божество.

И кога не би нанесувал зло ко што прави, би бил за жалење.

Патем, не знам како не ви се крева коса од ОЧИГЛЕДНАТА КОНТРАДИКЦИЈА дека паламуди околу ослободениот човек од стегите на релегијата, бла, бла, а во суштина промовира нешто многу налик на религија, со хиерархиска поставеност, али со него како бог.

Ебати болесникот и глупите пубертетлии (и оние кои тоа веќе не се по години, али се заглавени у тој филм) што уше го следат.
Како можеш да судиш за Кроули кога не си му преслушала ниту еден албум? :nenene: :music3:
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Тежок окултист обожувач на сатаната читав на странски страници дека баба му на Буш имала афера со него и сега е дискутабилно прашањето дали Џорџ Буш му е внук на Кроули, всушност сиот тој груг на окултни групи и илуминати е строго приврзан и таен зошто во суштина и самите илуминати имаат окултни обреди основата им е заедничка борба против живиот Бог и деградирање на вистина во него . Проста работа за да се занимаваш со алхемија и окултизам мораш да црпиш енергија од демоните, бил масон од 33 степен највисокиот степен во масонеријата, интересно е што и битлси кои црпеле од него инспирација за своите сатанистички текстови го имаат ставено на омотот од нивниот албум се е поврзано, ништо не е случајно. Улогата на антихристовите поданици е да работат тајно и преку знаци.. Кој би забележал од мноштвото луге на сликава дека на врвот стои глава од еден тежок сатанист и окултист?
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Јас се читам ..али тебе ти треба двоглед најверојатно .
Темата како прво не е за сатанизмот ..туку за одредена личност што има поврзаност со сатанизмот како појава и си има свое гледање на работите..
Јас го пренесов тоа што го рекол Алистер .. и ти потруди се да допринесеш малце :helou:
Како може да биде сатанист ако вика дека сатаната не постои,односно не верува у тоа(ти ова го напиша)?

Де објасни ми те молам.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Тежок окултист обожувач на сатаната читав на странски страници дека баба му на Буш имала афера со него и сега е дискутабилно прашањето дали Џорџ Буш му е внук на Кроули, всушност сиот тој груг на окултни групи и илуминати е строго приврзан и таен зошто во суштина и самите илуминати имаат окултни обреди основата им е заедничка борба против живиот Бог и деградирање на вистина во него . Проста работа за да се занимаваш со алхемија и окултизам мораш да црпиш енергија од демоните, бил масон од 33 степен највисокиот степен во масонеријата, интересно е што и битлси кои црпеле од него инспирација за своите сатанистички текстови го имаат ставено на омотот од нивниот албум се е поврзано, ништо не е случајно. Улогата на антихристовите поданици е да работат тајно и преку знаци.. Кој би забележал од мноштвото луге на сликава дека на врвот стои глава од еден тежок сатанист и окултист?
А јас пак читав на еден други странски страници дека дедому на Буш имал врска со една од Кју Клукс Клан, дури имал и дете со неа ама никој не е сигурен дали детето е негово...ако информациите за Кроули ги црпиш само од некои странски сајтови тогаш:pos2:...кажи колку дела од Кроули си прочитала пред да продолжиш да јадеш бурек...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
А јас пак читав на еден други странски страници дека дедому на Буш имал врска со една од Кју Клукс Клан, дури имал и дете со неа ама никој не е сигурен дали детето е негово...ако информациите за Кроули ги црпиш само од некои странски сајтови тогаш:pos2:...кажи колку дела од Кроули си прочитала пред да продолжиш да јадеш бурек...
Чекај. како тоа она не смее да јаде бурек за некој мртов бивш буцо, а ти смееш да му кажеш на некој дека тресе глупости? Ам, некои се the chose ones? Хех, сигурно и ја сум еден од нив, имам стомак доволно голем веќе...
Значи, поентата, Кроули бил мочко и лудак. За разлика од него, верувам дека ти не си луд.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Чекај. како тоа она не смее да јаде бурек за некој мртов бивш буцо, а ти смееш да му кажеш на некој дека тресе глупости? Ам, некои се the chose ones? Хех, сигурно и ја сум еден од нив, имам стомак доволно голем веќе...
Значи, поентата, Кроули бил мочко и лудак. За разлика од него, верувам дека ти не си луд.
Не се возбудувај толку...не реков дека не смее да јаде бурек...само ме интересираше дали има познавања за учењето на Кроули или се што знае е од "рекла казала"...многу е лесно да плукаш по нешто кое воопшто не ти е познато, а имам некое чувство дека и оваа со бурекот а и оној со глупостите се господа копи пасте...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Не се возбудувај толку...не реков дека не смее да јаде бурек...само ме интересираше дали има познавања за учењето на Кроули или се што знае е од "рекла казала"...многу е лесно да плукаш по нешто кое воопшто не ти е познато, а имам некое чувство дека и оваа со бурекот а и оној со глупостите се господа копи пасте...
Па треба стварно да бидам опинок и да не се сложам со ова кое го пишуваш, но во исто време да нападнеш без основа некој кој напаѓа без основа е... па неосновано. :toe: Тоа е како да бидеш дебел и да иссмеваш некој кој е исто толку дебел. :nesum:

А на темава, и покрај последниве CNN муабети за широките народни маси, и првичните фасцинации на луѓето од него, не можам да разберам како не сфаќаат дека е тој само еден обичен Ден Браун на своето време и во својата бранша...
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.324
Поени од реакции
3.754
Како може да биде сатанист ако вика дека сатаната не постои,односно не верува у тоа(ти ова го напиша)?

Де објасни ми те молам.
не ми се верува .. па зарем не е објаснето до сега ..

Ах .без навреда али никој појма нема од тоа шо го пиша тука ..без исклучок на почетокот на темава ...ако ве иде на други теми .не тупете тука ..и читајте да му е.ам матер еднаш за некоја тема ..пред да ѕирнете во википедиа и да изградите мислење...и не се тоа мои мислења ..туку на Алистер има едно 5-16 книги прочитајте нешто ако ве интересира на темата ..и не јадете трици кога не ви е тој домен или имате површно изградено мислење...у пм
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
не ми се верува .. па зарем не е објаснето до сега ..

Ах .без навреда али никој појма нема од тоа шо го пиша тука ..без исклучок на почетокот на темава ...ако ве иде на други теми .не тупете тука ..и читајте да му е.ам матер еднаш за некоја тема ..пред да ѕирнете во википедиа и да изградите мислење...и не се тоа мои мислења ..туку на Алистер има едно 5-16 книги прочитајте нешто ако ве интересира на темата ..и не јадете трици кога не ви е тој домен или имате површно изградено мислење...у пм
Значи прво целиот предходен цитат ти е изваден од контекст .
Чичкото кој јас го нарекувам Алисфер Крофни како прво и прво не ја прифаќа идеата за Сатана и не го прифаќа концептот за стандардизирано зло . Тој порадо тврди дека понекогаш во зависност од околностите одредени акции се оправдани .

“ Нашиот ред го има клучот кој ги отвора сите масонски и херметички тајни, имено тоа е учењето за сексуалната магија, а тоа учење без исклучоци ги објаснува сите тајни на масонеријата и на сите системи на религии."
И пак ке речам секакво размавтување со реченицата :" DO what thou will " без да се каже целито текст околу неа кој го спомнав во предходен пост е голема грешка ... Телемата , О.Т.О дефинирани како практиканти на Љубовна Магика на прво место .
Овај цитат погоре е цитат со кој О.Т.О се за првпат се декларира јавно во 1912 во масонскиот весник Орифлејм во германиа . ВО то време е под водство на Карл Келнер . И и тогаш постоела репликата " DO what thou will " во полниот концеп кој го дадов во предхдниот пост
имено :
„All questions of the Law are to be decided only by appeal to my writings, each for himself.
There is no law beyond Do what thou wilt.
Love is the law, love under will. “.

Краули е прифатен како реформатор на практиките , а не и променувач на истите ...

Фактот дека од кај 40-та па до кај 70 -та Го копираат еден мал милион култови , Вклучително и Антон Шандор Лавеј ( основач на Сатанистичката црква ) , Л. Рон Хабарт ( Основач на сиентологиата ) и слични , само ги вади неговите дела надвор од контекст . Како например ти што докажуваш со тоа што го сметаш за Сатанист .
Или Ада што го смета за надрогиран шарлатан .

А ти G-ca Ljubov , Краули е сатанист исто толку колку што си ти Хинду по религиа . И секакво негово поврзување со антихристот е безсмислица . Ако на некој треба да се посочи прест дека е антихрист тоа е Саул кој ти го знаеш како св. Ап. Павле поради тоа што успеал својата агенда да ја направи поважна од Исусовата . А богме и сите Црковни отци од 6 век наваму се антихристи .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom