Алергија на полен

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
чекај, @bijons треба да изгугла прво
... па искрено ме мрзи да ги отворам книгите да ги набројам сите состојки на етерични масла, зошто не се памтат сите освен тимолол, карвакрол, а кога веќе се напише медицински пост зошто не би било темелен со помош на Нет т.е. гуглирање, м?
сега генерациите ќе учат онлајн, што мислиш од каде ќе црпат знаење?
...ама знаеш што е разликата измеѓу мене и тебе? што јас знам што да оделам и што да напишам, оти некои работи не треба да се погрешат во смисол на хемиски состав или хемиско име кој нели може да се заборави, а ти не знаеш, оти не си го учел тоа, освен да тераш сеир, па и тука на медицински теми, еве повели оди ТИ гуглирај и пренеси тоа што бара членката, јас нема да напишам и ќе се одлогирам од форумов, па повели продолжи! (y)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
@Psyside pocnav da koristam ulje od divo origano, toa mi preporacaa za alergijava koja me maci.
Eve veke dva dena kako go koristam I moram da kazam deka e fenomenalen, lud lek so efektivno dejstvo na cel organizam, eliksir....mi otvori pluka, sinusi...
Nikade ne procitav negativni efekti, pa sakav da te prasam da ne imas ti nekoi soznanija, zosto izgleda mene pritisokot mi go namaluva I imam glavobolka.
Мери го притисокот па после ќе знаеш, не го користи повеќе од 2-3 недели.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Прегледај го приврзокот 266998 Прегледај го приврзокот 266999

...пред да напишам нешто, сакам убаво да ги видиш овие две фотографии и да ми кажеш твое мислење околу нив,
Ајјјјј, кај ме најде сега...на работно место слики да ти гледам...аман бе Бјонс:(
не ми се допаѓаат сликиве, неможам да ти кажам ништо...кучево чека некој а оној баткана како липсан го потпира дрвото.:свиркам:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ајјјјј, кај ме најде сега...на работно место слики да ти гледам...аман бе Бјонс:(
не ми се допаѓаат сликиве, неможам да ти кажам ништо...кучево чека некој а оној баткана како липсан го потпира дрвото.:свиркам:
... иста работа важи и за животните и за човекот на фотките и човекот и кучето уживаат под дрво... но прашање какво дрво, ако се поврзиме со темата и со тие зборови што те цитирав...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
... иста работа важи и за животните и за човекот на фотките и човекот и кучето уживаат под дрво... но прашање какво дрво, ако се поврзиме со темата и со тие зборови што те цитирав...
Даааа..и сега како да го поврзам сето тоа со лековитоста на масло од диво оригано..или штетноста??????
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Даааа..и сега како да го поврзам сето тоа со лековитоста на масло од диво оригано..или штетноста??????
... се жалеше дека „си затната“, синуси, не можеш да дишиш, зашто никогаш не си помислила да поседиш под некој бор, да одмориш извесно време, да видиш како ќе ти се отвори плуќата, без да пиеш масло од диво оригано,
... кучето знае што трева да јаде ако има дигестивен проблем исто знае кога не може да дише да седи под бор, смрека, четинар, поради високата концентрација на есенцијални масла што го има во составот на вакви дрвја, фитонциди, терпентин, пинен, лимонен, еден вид природна аромотерапија, но штом веќе применуваш вакво етерично масло, ќе кажеме и тоа што те интересира дали воопшто има несакано дејство,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... дали некогаш си седела да речеме пола час под бор, елка и да дишиш со цела плуќа токму тогаш кога имаш проблеми како последица од некој алерген кој ти ја даде таа моментална алергична реакција?
...искрено толку е„силен“ воздухот под такви дрвја, посебно ако се концентрирани, помногубројни да речеме иглолисна шума, што лично јас повеќе од еден час не можам да издржам, како да ми се напумпа цел околен кислород во мене, но сепак често применувам „престој“ под бор или елка ако ете имам некој проблем со затнат нос,
...оригано? познат како зачин посебно при приготвување на пици, слично како диво оригано, концентрат од листовите во форма на етерично масло, тоа е всушност што пиеш секој ден,
...eсенцијалното масло од диво оригано содржи високи концентрации на карвакрол и тимол (монотерпени), токму што ги спомнав погоре во состав на тие иглолисни дрвја,
...и сега да се поврзам на твоето конкретно прашање околу другата страна на примена на етерично масло од диво оригано т.е. дали воопшто има несакани дејства, ефекти и некоја ограничена примена?
- па, ДА! има!
Most of the pollens that cause allergic reactions come from trees, weeds and grasses. These plants make small, light and dry pollen grains that travel by the wind.
... but the question is which trees?
јас го спомнав борот, смрека, елката, четинари, а не сите дрвја!
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
... дали некогаш си седела да речеме пола час под бор, елка и да дишиш со цела плуќа токму тогаш кога имаш проблеми како последица од некој алерген кој ти ја даде таа моментална алергична реакција?
...искрено толку е„силен“ воздухот под такви дрвја, посебно ако се концентрирани, помногубројни да речеме иглолисна шума, што лично јас повеќе од еден час не можам да издржам, како да ми се напумпа цел околен кислород во мене, но сепак често применувам „престој“ под бор или елка ако ете имам некој проблем со затнат нос,
...оригано? познат како зачин посебно при приготвување на пици, слично како диво оригано, концентрат од листовите во форма на етерично масло, тоа е всушност што пиеш секој ден,
...eсенцијалното масло од диво оригано содржи високи концентрации на карвакрол и тимол (монотерпени), токму што ги спомнав погоре во состав на тие иглолисни дрвја,
...и сега да се поврзам на твоето конкретно прашање околу другата страна на примена на етерично масло од диво оригано т.е. дали воопшто има несакани дејства, ефекти и некоја ограничена примена?
- па, ДА! има!

... but the question is which trees?
јас го спомнав борот, смрека, елката, четинари, а не сите дрвја!
Premini na nesakani efekti..plizzzz:cuc:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
... дали некогаш си седела да речеме пола час под бор, елка и да дишиш со цела плуќа токму тогаш кога имаш проблеми како последица од некој алерген кој ти ја даде таа моментална алергична реакција?
...искрено толку е„силен“ воздухот под такви дрвја, посебно ако се концентрирани, помногубројни да речеме иглолисна шума, што лично јас повеќе од еден час не можам да издржам, како да ми се напумпа цел околен кислород во мене, но сепак често применувам „престој“ под бор или елка ако ете имам некој проблем со затнат нос,
...оригано? познат како зачин посебно при приготвување на пици, слично како диво оригано, концентрат од листовите во форма на етерично масло, тоа е всушност што пиеш секој ден,
...eсенцијалното масло од диво оригано содржи високи концентрации на карвакрол и тимол (монотерпени), токму што ги спомнав погоре во состав на тие иглолисни дрвја,
...и сега да се поврзам на твоето конкретно прашање околу другата страна на примена на етерично масло од диво оригано т.е. дали воопшто има несакани дејства, ефекти и некоја ограничена примена?
- па, ДА! има!

... but the question is which trees?
јас го спомнав борот, смрека, елката, четинари, а не сите дрвја!
Ако дува ветар низ шумата? Ја мислам тогаш е океј да се шета пошто има промаја
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Несакани ефекти од орална примена на маслото од диво оригано

oregano2-1200x628.jpg ice_screenshot_20200918-173600.png

... eдна од потенцијална несакана реакција од масло од диво оригано конкретно појавено кај тебе е неговиот ефект врз крвниот притисок т.е. може да предизвика низок крвен притисок како и намалување на срцевиот ритам токму поради содржината на карвакрол (carvacrol) и затоа внимателно со примена кај тие што имаат „природно“ низок крвен притисок или пак се под терапија со лекарства против висок крвен притисок, така да не се пие масло од диво оригано туку така на своја рака,

... примена на маслото од диво оригано би било краткорочно до 5 дена (максимум две недели)и секогаш во комбинација со пробиотик, кој се пие уште две недели после прекинување со маслото од диво оригано, зашто?
-затоа што може да даде проблеми со стомакот, пролив, дигестивни проблеми, иритација поради концентрација на тимол, уништување на добрите „стомачни бактери“(затоа се пие пробиотик за тоа време),
...како несакани ефекти од масло од оригано може да вклучуваат симптоми како грип, треска, можна алергиска реакција кај луѓе кои имаат алергија на растенија од семејството на нане (Lamiaceae).
...маслото од диво оригано доколку се зема правилно и кратко време не би требало да има споредни дејства или барем тие би биле слаби и неприметливи, но предозирање со истото може да доведе до токсичност и оштетување на јетрата посебно од повисока конентрација на тимол (tymol), според тоа дозирањето не треба да биде фиксно во упаството за сите, туку треба да се прилагоди според сензитивноста на пациентот затоа што најлековито е тоа оригано (диво, медитеранско) кое содржи најмалку 80% од карвакрол за некои две капки би биле доволно и све над тоа за нив би било преконцентрирано со несакани ефекти, така да поправилно би било првите два дена да се зема најниска доза дозирана во капки, па потоа по потреба да се покачи до терапевтската препорачана доза до пет дена и толку,

eo-brands.jpg Oregano-Essential-Oil-Allergy.png

... маслото од оригано може да ја намали апсорпцијата на железо, па можен е повисок ризик од анемија што се должи на намалувањето на апсорпцијата на железо во маслото, па би било препорачливо суплиментација со железо додека се пие масло од диво оригано, поради пониските нивоа на железо кои можат да доведат до мал број на хемоглобин, а пак тој ќе го намалуи капацитетот за носење кислород предизвикувајќи замор и главоболки.
... маслото од диво оригано делува на нивото на шеќер во крвта особено внимателно кај дијабетичарите што се под терапија, затоа што да знае да направи драстичен пад на инсулинот, така да би требало дијабетичарите да го избегнуваат или барем поретко да го применат маслото до диво оригано.

...и не е секое масло од оригано квалитетно, Origanum vulgar и Thymus capitatus, имаат подобра терапевтска вредност, античките Грци верувале дека кравите кои паселе на полињата со оригано (Origanum Vulgare) произведувале повкусно месо!

П.С.
.. да не би била оф топик според насловот на темата „алергија... на полен“, маслото од оригано (диво, медитеранско) доколку правилно се дозира и краткорочно, истото може да има бенефит при алергија, што на многумина им е веќе преку глава досадна!
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Blagodaram duso za tvojot prekrasen odgovor :backa:
Imam dve koleski koi go pijat maslovo od divo origano I se prezadovolni od negoviiot efekti...velat deka od redovna upotreba, primetile deka I celulitot Im se namalil...
Ajde, ke vidime kako ke bide denovive.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ако дува ветар низ шумата? Ја мислам тогаш е океј да се шета пошто има промаја
...зборуваме за конкретна шума со иглолисни дрвја елка, бор, смрека, не од други дрвја кои можат да бидат една од причина за алергиските реакции,
shinrin-yoku метода на само лечење со шетање низ вакви шуми дишејќи го со цела плуќа воздухот „шумска терапија“, зашто тие испарливи органски соединенија од тие дрвја чуда прават не само на телото, туку и на духот ако ни е паднат, искрено јас бев алергична на шира и како за инат многу ја сакам, си наполнав шише и правец во шума, пиј диши ...чудо, не реагирав како би реагирала на друго место, со уртикарија, чешање и црвенило!

...затоа мислам дека токму тие дрвја што ослободуваат alpha-pinen, D-limonen и те како делува на подобрување на имунолошкиот систем да препознае што е штетно и патогено за организмот, а не да се активира кога не треба и на нештото што не е опасно како полен, трева, влакна, да реагира!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom