Алергија на полен

Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
уназад речиси 50г имам алергија на трева и дрва....после долг период мирни години сега липата ме уби во појам...терапија ми е моментално спреј Фликспназе и Патанол капки... спрејот поретко го користам поради кортикото...
Дали некој знае, има ли кај нас увозник на кортико фрее спрејови ???
Грција има кортико фрее спрејов
, ама не знам дали може да се порача од странство таква работа ????
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Колку ќе помогне ако е кортико фрее? Мислам дека целата поента е во кортико стероиодот. Јас ја имам истава алергија и денес сум најкатастрофа годинава. Фликсоназето ми помагаше последниов период.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Да се приклучам. Исто и јас сум алергичен на полен, уствари на цела листа алергени, вклучувајќи и куќна прашина. Веројатно не сум алергичен само на вода и воздух. Алергијата мене ми се манифестира со црвенило во окото, чешање, суви очни капаци, терминолошки стручно - алергиски конјуктивит. Јас овој проблем до неодамна го решавав со капки за очи Flarex, но скоро разбрав дека ги повлекле од употреба, ги нема во ниту една аптека. Маката мене ми е што не можам да си најдам соодветна алтернатива, не можам да отидам на лекар поради ситуацијава со корона кризава а моментално ми иде да земам виљушка...до толку што ме чешаат. Сувоста околу окото ја контролирам со Макситрол очна маст. Не сакам да ставам се и сешто на моја рака во око од страна на капки, ама со оглед на ситуацијата немам некоја алтернатива...така да ако има некој предлог за ефикасни капки за очи што му помогнале...
Извинение до @Ireal што му ја узурпирам темата со потпрашање.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Имам алергична астма а една од алергиите е и поленот. Во однос на потешкотии со дишење користам таблети и секогаш ми делуваат. Имаш летизен, лоратадин/с, цетризен, цезера и ред други. Треба да увидиш кои највеке тебе ти одговараат, мене лично летизен се најефективни и постојано ги користам, не само за полен туку за сите други алергии.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Да се приклучам. Исто и јас сум алергичен на полен, уствари на цела листа алергени, вклучувајќи и куќна прашина. Веројатно не сум алергичен само на вода и воздух. Алергијата мене ми се манифестира со црвенило во окото, чешање, суви очни капаци, терминолошки стручно - алергиски конјуктивит. Јас овој проблем до неодамна го решавав со капки за очи Flarex, но скоро разбрав дека ги повлекле од употреба, ги нема во ниту една аптека. Маката мене ми е што не можам да си најдам соодветна алтернатива, не можам да отидам на лекар поради ситуацијава со корона кризава а моментално ми иде да земам виљушка...до толку што ме чешаат. Сувоста околу окото ја контролирам со Макситрол очна маст. Не сакам да ставам се и сешто на моја рака во око од страна на капки, ама со оглед на ситуацијата немам некоја алтернатива...така да ако има некој предлог за ефикасни капки за очи што му помогнале...
Извинение до @Ireal што му ја узурпирам темата со потпрашање.
...и јас имам мака со очите...користам Патанол капки, 1 месец има рок шишенцето за очи, јас дури кога ќе го отворам во фриз го држам а може не треба ?; после месец од отварање, ако остане истите за нос ги потрошувам до крај.. идат на Рецепт
Автоматски споено мислење:

Имам алергична астма а една од алергиите е и поленот. Во однос на потешкотии со дишење користам таблети и секогаш ми делуваат. Имаш летизен, лоратадин/с, цетризен, цезера и ред други. Треба да увидиш кои највеке тебе ти одговараат, мене лично летизен се најефективни и постојано ги користам, не само за полен туку за сите други алергии.
јас користев таблети, ама некако ги откажав... не дека спиење што тераат и за возење, туку во јуни имам проблем со комбинација од обична настинка + алергија, бидејќи се уште е нестабилно времето , а апоите мислам ме умртвуваат и повеќе настинувам
Колку ќе помогне ако е кортико фрее? Мислам дека целата поента е во кортико стероиодот. Јас ја имам истава алергија и денес сум најкатастрофа годинава. Фликсоназето ми помагаше последниов период.
на времето, 2000, ме прати еден пријател од воена болница кај др.Цекиќ...тој отиде на операцијаи ми рече да почекам во канцеларија, ми даде да читам за англиските инструменти ( пиштолчиња) за локална операција на синуси... дојде, ја виде КТ снимката на синуси и рече, ти не си за кај мене, ти најдобро си знаеш како да се бориш со хроничните синуси...
А ми препорача Dexarina spray, некој ја носел од Грција, тука немаше..
Јас земав, за 5 дена ми ги крена WBC , мислам на 10000, а почна и крв од нос да ми тече и ја прекинав дексарината ...а исто пред тоа со години земав од оној англискиот најпознат спреј, Beconase, па го прекинав поради крварење... после разбрав за кортико фрее, па еднаш кога бевме во Солун, мислам ~2008 и пробав да купам, 7евра , ама немаше, јагма, па се откажав... после една година на море во септември ми извади фарммацевтот 3-4 врсти кортико фрее, па и цените беа бадијала, ко тука за партиципација што ќе дадеш, ама се беа со краток рок, до нова година...
Значи делува и кортико фрее, ама треба 2х повеќе од тој со кортико да прскаш....
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Имам алергија од 2008 навака, алергичен сум на се освен на сонце, вода и воздух. Алергијата ми трае во период од 25 април до некаде 10 август, сум користел се можно што препишуваат од средства и скоро ништо да не ми помогнало.
Моментално ефикасно користам Риноко спреј (кортико), Аерис таблетики и Исомар спреј (солена вода и алое вера)
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
1592307894050.jpeg kapki za oci, i sprej CALMENTE za vo nos,
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Имам алергија од 2008 навака, алергичен сум на се освен на сонце, вода и воздух. Алергијата ми трае во период од 25 април до некаде 10 август, сум користел се можно што препишуваат од средства и скоро ништо да не ми помогнало.
Моментално ефикасно користам Риноко спреј (кортико), Аерис таблетики и Исомар спреј (солена вода и алое вера)
Терапијата ја користиш без прекин од 25ти април до 10ти август или?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Терапијата ја користиш без прекин од 25ти април до 10ти август или?
Одредени периоди кога ми е ок не користам (Риноко и таблетки). Пример периодов кога интензивно почнува да цвета липата, морам зашто буквално дишам на уста. Исомар спрејот си го користам редовно.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Јас го користам чат-пат Nasonex спреј и Летизен и се е ок ми е,инаку постои и вакцина што ќе трае 40 дена заштита но тоа има спротивен ефект се дебелее и ненаситен апетит
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
И јас сум лом со алергии,мислам дека само на вода и воздух немам алергии.Со кољуктивити со ринити,со гушење у гради со се комплет сум.
Ко мал ми правеа алерго тестови на клиниката у козле и ми најдоа дека сум алергичен на полен,пердуви,домашна прашина,мед,прополис,јагода,банана,трева,сено.
И екстра на тоа алергичен сум на пеницелин,и новокаини и кокаин
Пред еден саат ивав страшна алергиска реакција.Изедов две јаболки,најверојатно набилдани со некој препарати.И почнав да кашлам и кивам силно,почнаа да ме печат силно очите,и да се гушам.Среќа дома имам супростин у ампули ис успеав некако еднај да се убодам во бутина.
Во Скопје кога сум користам Панатол спреј за нос и капки за очи,екстра ми помага.И лоратадин таблетки
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.411
@Psyside pocnav da koristam ulje od divo origano, toa mi preporacaa za alergijava koja me maci.
Eve veke dva dena kako go koristam I moram da kazam deka e fenomenalen, lud lek so efektivno dejstvo na cel organizam, eliksir....mi otvori pluka, sinusi...
Nikade ne procitav negativni efekti, pa sakav da te prasam da ne imas ti nekoi soznanija, zosto izgleda mene pritisokot mi go namaluva I imam glavobolka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom