Александар Лукашенко и развојот на Белорусија!

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.344
Лукашенко “диктаторот“ одговара на невините ултра демократски ангели западни новинари.

Евроњуз:
Приведено је на стотине демонстраната, многе од њих је тукла милиција, ухапшена су седморица кандидата на место председника - то је случај без преседана. Не сматрате ли да је реакција полиције на инциденте демностраната била прејака? Зашто тако јака реакција? Шта је у питању, бојите се опозиције?

Лукашенко:
Знате, не бојим се ја никаквих ваших европских структура, ако ћемо већ да говоримо на тај начин. Ја се бојим само једног - ја сам председник на дужности у белоруској држави и имам свој народ. И ја сам дужан да том народу обезбедим мир и безбедност. Све што се јуче десило снимљено је између осталог и од стране страних новинара и „Евроњуза”. Ако сте поштени покажите, молим вас, то што се догодило. Ово су масовни нереди и за то организатори и учесници морају да одговарају. И одговараће за то - не преда мном. Мени то не треба, ја нисам крвожедан. Они ће одговарати пред белоруским народом, по нашим законима. Да се нешто слично догодило у Француској, они би одговарали по француским законима. Али морам да вам кажем, чисто информативно, ми их нисмо као у Француској тровали сузавцем и ових дана пуних мраза нисмо их поливали водом из шмркова. Тако да смо од ваше демократије још далеко.

http://news.tut.by/politics/209019.html

Така се одговара на тоа демек европски демократски новинари кои си ја продале душата на ѓаволот-капиталот.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.029
Поени од реакции
1.451
На протестите од опозицијата досега се уапсени 639 луѓе. Море треба сите до еден да ги уапсат.
САД ЕУ ОБСЕ нема што да им се мешаат во внатрешноста.
Таков лидер како Лукашенко треба да има и кај нас.
Овие ороспии од странство што мислат, истерај олоши цел свет веќе лом го направија. Ќе кажуваат што е во право,а што не е. ПЛЕМЕТО НИВНО ЗАПАДНО.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
На протестите од опозицијата досега се уапсени 639 луѓе. Море треба сите до еден да ги уапсат.
САД ЕУ ОБСЕ нема што да им се мешаат во внатрешноста.
Таков лидер како Лукашенко треба да има и кај нас.
Овие ороспии од странство што мислат, истерај олоши цел свет веќе лом го направија. Ќе кажуваат што е во право,а што не е. ПЛЕМЕТО НИВНО ЗАПАДНО.
Лукашенко е финансиран од тие ороспии што мислиш ти од каде тија 500 доларе просечна плата .
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.029
Поени од реакции
1.451
Лукашенко финансиран од Западот - Вицот на годината што го измисли Лупос.:pos2:
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Лукашенко финансиран од Западот - Вицот на годината што го измисли Лупос.:pos2:
И? мислиш дека тој малечок диктатор би седел на столчето ако не го сакале?!. :)

http://www.data.minsk.by/belarusnews/022010/174.html

Minsk, February 19 (Interfax) - Belarusian President Alexander Lukashenko has invited the Rothschild group to act as a consultant on privatization in Belarus.

"We highly appreciate the operations of your group and it would be very beneficial for us to work with your experts. If you agree in principle, we could choose five to seven projects and work on them seriously," he said at a Friday meeting in Minsk with Arielle de Rothschild, senior executive of the Rothschild group.
A бе ти наивно веруваш дека не е дел од истата елита која владее во западот и светот?! .:)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.029
Поени од реакции
1.451
Од што е Лукашенко многу со Западот затоа Белорусија е многу блиску до ЕУ и НАТО што сигурно влегува на 30 февруари.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.438
И? мислиш дека тој малечок диктатор би седел на столчето ако не го сакале?!. :)

http://www.data.minsk.by/belarusnews/022010/174.htmlA бе ти наивно веруваш дека не е дел од истата елита која владее во западот и светот?! .:)
Еве и од руски извори...

Лукашенко позвал группу Rothschild оценить приватизируемые предпријатија Белоруссии

И од србијански...

БЕЛОРУСИЈА СЕ ПРИПРЕМА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЈУ

Белорусија припрема приватизацију дела државне имовине, а председник те земље Александар Лукашенко је већ затражио да банкарска групација „Ротшилд груп” пружи стручне услуге у припреми тог процеса.
Од некаде познато ми е ова презиме Ротшилд...хмм...не можам да се сетам во моментов...:)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.029
Поени од реакции
1.451
Од некаде познато ми е ова презиме Ротшилд...хмм...не можам да се сетам во моментов...:)
Бре бре бре.
При толкуа проЧитани книги каде што се спомнува името на Ротшилд, СВЕТСКИ ЗАГОВОР НИКОЛА М. НИКОЛОВ, СВЕТСКИ ЗАГОВОР НОВИ ДОКАЗИ И ФАКТИ РАЛФ ЕПЕРСОН, СВЕТСКИТЕ ЗАГОВОРИ ОД ЏИМ МАРС, ХИЕРАРХИЈА НА ЗАГОВОРОТ КОМИТЕТ 300, ПРОТОКОЛИТЕ НА ЦИОНСКИТЕ МУДРЕЦИ и на крај некој да ми држи предавање дека Лукашенко соработува со Ротшилдови... Е БРАВО...
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.344
Значи ако соработува со Ротшилд тогаш ќе го ставиме во иста група со сите продадени души.
До тогаш е од спротивната страна.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.438
Бре бре бре.
При толкуа проЧитани книги каде што се спомнува името на Ротшилд, СВЕТСКИ ЗАГОВОР НИКОЛА М. НИКОЛОВ, СВЕТСКИ ЗАГОВОР НОВИ ДОКАЗИ И ФАКТИ РАЛФ ЕПЕРСОН, СВЕТСКИТЕ ЗАГОВОРИ ОД ЏИМ МАРС, ХИЕРАРХИЈА НА ЗАГОВОРОТ КОМИТЕТ 300, ПРОТОКОЛИТЕ НА ЦИОНСКИТЕ МУДРЕЦИ и на крај некој да ми држи предавање дека Лукашенко соработува со Ротшилдови... Е БРАВО...
Лукашенко позвал группу Rothschild оценить приватизируемые предпријатија Белоруссии

А каде стои во наведените книги дека не соработува со Ротишилдови?
Кога веќе е потврден факт дека пред некој месец ја повикал банкарската куќа Ротшилд да изготви планови за приватизација на белоруската државна економија?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.029
Поени од реакции
1.451
E ajде да видиме колку ќе се оствари тој план за приватизација на Белоруската државна Еконимија???

Ако тоа го направи Лукашенко мислам дека ќе го снајде судбината на Чаушеску или пак на Романови.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.438
Лукашенско,Елцин,Путин,Горбачов,Шевернадзе,Кучма,Јанукович...Џугаш-вили...тоа е дел од една иста школа,ист план,исти извршители разликата е во последиците за обичната раја кои варираат од место до место и од време до време...а за нејзиниот основач малку се знае и никаде не се споменува...

Алекса́ндр Льво́вич Па́рвус

И уште еден мора да се напомене тука.

Robert Maxwell
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.463
Поени од реакции
585
Незнам зошто сакаат приватизација...
белорусија имаат супер инфраструктура, русите можат да сонуваат за тоа... секој километар автопат е нов...
Што им фали на белорусите, сите си одат на работа, имаат добри плати, безбедност, никој не се плаши да не му пропадне фирмата и утре да незнае од кај ке најде за леб...
но притисокот од околните држави го прави своето.. баш ке ми биде жал што ке пропадне и оваа држава..
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
1.551
Јушченко е пред се Украинец кој бараше чаре за Украина. А фактот што Западот ја третираше Укаина како монета за поткусурување, што е голем зрам, дополнително ја потчини Украина на Русија.

Што се однесува до Белорусија, ЕУ признава дека го потценила Лукашенко, односно дека мнозинството ја преферира неговата власт:

“...many in Belarus are happy with the status quo. ...’’

http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,736658,00.html
 
На врв Bottom