Александар Вучиќ - најголемиот диктатор на Балканот по падот на комунизмот?

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Протести против кинеските инвестиции во Србија.
Охохо наскоро ќе почнува шарена амеби револуција заедно со корисни идиоти ,истата шема во МК против Грујо

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Охохо наскоро ќе почнува шарена амеби револуција заедно со корисни идиоти ,истата шема во МК против Грујо

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
Уште да знаеше за што е овој протест, можеби ке испаднеше паметен. Вака испаѓаш тотално глуп...
 
Член од
15 декември 2020
Мислења
93
Поени од реакции
385
Вучиќ ја претвора Србија во кинеска колонија, како африканските земји.
"SRBIJA PRVA KINESKA KOLONIJA U EVROPI" 2011. dug 118 miliona, 2020. 1,1 milijardi evra!
Na kraju 2011. godine Kini smo dugovali samo 118 miliona evra, na kraju 2020. dug je narastao do 1,1 milijardi evra uz dogovorene dodatne kredite vredne 14 milijardi evra. Više je nego očigledno ko ima veću korist od takve saradnje - rekao je Dušan Nikezić, predsednik Resornog odbora za privredu i finansije Stranke slobode i pravde.
https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-ekonomija/333974/srbija-kina-dug-aleksandar-vucic-.html
Прашајте ги земјите како Бурунди, Танзанија, Уганда, Руанда колку е добра кинеската помош и инвестиции.
 
M

Macedon1um

Гостин
Вучиќ ја претвора Србија во кинеска колонија, како африканските земји.
"SRBIJA PRVA KINESKA KOLONIJA U EVROPI" 2011. dug 118 miliona, 2020. 1,1 milijardi evra!
Na kraju 2011. godine Kini smo dugovali samo 118 miliona evra, na kraju 2020. dug je narastao do 1,1 milijardi evra uz dogovorene dodatne kredite vredne 14 milijardi evra. Više je nego očigledno ko ima veću korist od takve saradnje - rekao je Dušan Nikezić, predsednik Resornog odbora za privredu i finansije Stranke slobode i pravde.
https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-ekonomija/333974/srbija-kina-dug-aleksandar-vucic-.html
Прашајте ги земјите како Бурунди, Танзанија, Уганда, Руанда колку е добра кинеската помош и инвестиции.
Абе долг си е долг, дали према Кина го имаш или Западни земји исто ти се фаќа секако е негативна работа. Инаку Вучиќ кога стана премиер долгот им беше 67% од гдп денеска истиот е мислам 58% значи намален скоро за 10% проценти. Додека во истиот период провери кај нас за колку % е качен
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Абе долг си е долг, дали према Кина го имаш или Западни земји исто ти се фаќа секако е негативна работа. Инаку Вучиќ кога стана премиер долгот им беше 67% од гдп денеска истиот е мислам 58% значи намален скоро за 10% проценти. Додека во истиот период провери кај нас за колку % е качен
Javni dug Srbije na kraju februara 2021. bio je 53,5% BDP-a i ima trend daljeg pada. Javni dug je vrhunac dostigao krajem 2015. kada je došao do 75% BDP-a.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Може Вучиќ да не ви се допаѓа, но човекот не е пичка. Ние од 1991 имаме пички на власт кои потклекнуваат под секој меѓународен притисок.

Ова што го бара Хашкиот трибунал од Србија е срамно. Не се сомневам дека ДОСманлиската власт сите барања ќе им ги исполнеше.

Плус Вучиќ покажа вистинско лидерство и во Србија и на Балканот. Фантастично се справува со Ковид пандемијата и најново од мај Србија ќе ја произведува руската вакцина. Не сака да ја прекине економската соработка со Кина и не сака и стави санкции на Русија. Се радувам на неговиот настап во Советот за безбедност.

Само мора да направи чистка во својата партија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Вучиќ ја претвора Србија во кинеска колонија, како африканските земји.
"SRBIJA PRVA KINESKA KOLONIJA U EVROPI" 2011. dug 118 miliona, 2020. 1,1 milijardi evra!
Na kraju 2011. godine Kini smo dugovali samo 118 miliona evra, na kraju 2020. dug je narastao do 1,1 milijardi evra uz dogovorene dodatne kredite vredne 14 milijardi evra. Više je nego očigledno ko ima veću korist od takve saradnje - rekao je Dušan Nikezić, predsednik Resornog odbora za privredu i finansije Stranke slobode i pravde.
https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-ekonomija/333974/srbija-kina-dug-aleksandar-vucic-.html
Прашајте ги земјите како Бурунди, Танзанија, Уганда, Руанда колку е добра кинеската помош и инвестиции.
Тоа што Србија пред десет години и должела 118 милиони, а сега 1+ милијарди на Кина, знаете што значи?

Значи дека целиот проект на независно Косово паѓа у вода, без амин на Србија.
Обединети Нации на свети никад ќе ги видат.

Вучиќ опстанокот на својата бананарама диктатура ја спои со српските национални интереси. Успеа да ги доведе во корелација.

Кина и двете работи му ги гарантира. Грубо кажано.

Што направија Заев, Груевски и другите?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Може Вучиќ да не ви се допаѓа, но човекот не е пичка. Ние од 1991 имаме пички на власт кои потклекнуваат под секој меѓународен притисок.

Ова што го бара Хашкиот трибунал од Србија е срамно. Не се сомневам дека ДОСманлиската власт сите барања ќе им ги исполнеше.

Плус Вучиќ покажа вистинско лидерство и во Србија и на Балканот. Фантастично се справува со Ковид пандемијата и најново од мај Србија ќе ја произведува руската вакцина. Не сака да ја прекине економската соработка со Кина и не сака и стави санкции на Русија. Се радувам на неговиот настап во Советот за безбедност.

Само мора да направи чистка во својата партија.
Изи мен, изи. Се најде у ситуација и истокот и западот да тинтраат. Првите затоа што имаат потреба од партнер на Балканот, другите зошто го доведоа. Пандемијата малку ги подзабави работите кои требаше да ги заврши, ама не се сомнвеам дека ке ја заврши задачата.

A ова е гомнојадење на судијата, не и официјално тражење. Друга работа нормално дека од партијата на лажниот војвода дека нема да ги апси, затоа што овој работи за него. А трето, па ке ги уапси ако му се уздрма столчето, неколку пати покажа дека е пичка.

Тоа дали е херој што плука по Тања Фајон и останати кои му ги подржаа лажните избори, не е другар. А зошто не? Затоа што разноразни коверти се во игра. Знаеш како иде она пара врти, где бургија неќе. ;)

И за крај и тие партнерства некад ке пропаднат, не е се доживотно, само околу пандемијава некои работи да завршат. А и му спремаат свилен гајтан со овие контроверзи што ги избацуваат.

П. С. Да подобар е од оние што ги спомна. Ете луѓе секојдневно убиваат, се појави мафија малце поблага од земунската, најголема стапка на незапосленост од времето на слоба. Ама битно не е пичка. ;)
Автоматски споено мислење:

Тоа што Србија пред десет години и должела 118 милиони, а сега 1+ милијарди на Кина, знаете што значи?

Значи дека целиот проект на независно Косово паѓа у вода, без амин на Србија.
Обединети Нации на свети никад ќе ги видат.

Вучиќ опстанокот на својата бананарама диктатура ја спои со српските национални интереси. Успеа да ги доведе во корелација.

Кина и двете работи му ги гарантира. Грубо кажано.

Што направија Заев, Груевски и другите?
Не другар, значи загадување на Србија и српската земја. Од кога се дојдени во Бор, воздухот и околината е позагадена од било когаш. Истото е и со Линг Лонг гумите фабриката во Инѓија. А знаеш зошто е така? Затоа што во Кина постојат регулативи како еколошки да работат таквите претпријатија, а во Србија све им е дозволено. А овој за волја на вистината има продадено и земја на Арапи и нафтни шкрилци на Русите за да му финансираат еден клуб, а не ме чуди и задникот еден ден да го продаде на Западот, таман да остане уште малку на власт. :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Не е пичка. Секој политичар на помала држава потпаѓа под надворешниот притисок порано или подоцна. Вучиќ не знам дали има предадено било кој на трибуналот од 2014 година. Искрено не се сеќавам. ДОСманлиите ги предадоа сите.

И ова не е прв пат трибуналот (нели јадат гомна) да ја бара Радета. Прв пат кога ја бараа, она беше пратеник. Имаше имунитет. Сега нема и само на Вучиќ е дали ќе ја екстрадира или не.

Вучиќ мора во Советот на безбедност да ги посочи сите глупости на Хашкиот трибунал, поврзаноста со американските амбасадори, дека дел имаат право да излезат на слобода затоа што отслужиле 2/3 од казната, дел да ја дослужат казната во Србија и дел каде самиот процес трае предолго, а притоа нема ни првостепена пресуда! Сета таа вистина мора да им ја лупне во лице. Му беше правен советник на Шешељ, многу добро ги знае повеќето постапки.

Не сум фан на Вучиќ, тоа неколку пати го кажав. Но која е алтернативата во овој момент? Заедно се сложивме дека алтернатива нема. Она педерчето од ЛДП Чедомир, кој лажеше дека ќерката на Милошевиќ пукала во него е најлошата можна опција. Друго е тоа што се маргинална партија. Само социјалистите се некаква алтернатива. Нереформирана партија без волја за прогрес.

Вучиќ одлично се справува со Ковид кризата, барем со набавката на вакцини. Ја користи дипломатијата и блиските врски со Кина и Русија за Србија да има една од највисоките стапки на имунизирано население во Европа.

Повторно мешаш мафија и власт. Мафијата е посилна од власта. Така е во Албанија и така е во Италија. Зошто мислиш дека не е така ни во Србија? Мафијата веќе спакува неколку политичари. :D
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Не е пичка. Секој политичар на помала држава потпаѓа под надворешниот притисок порано или подоцна. Вучиќ не знам дали има предадено било кој на трибуналот од 2014 година. Искрено не се сеќавам. ДОСманлиите ги предадоа сите.

И ова не е прв пат трибуналот (нели јадат гомна) да ја бара Радета. Прв пат кога ја бараа, она беше пратеник. Имаше имунитет. Сега нема и само на Вучиќ е дали ќе ја екстрадира или не.

Вучиќ мора во Советот на безбедност да ги посочи сите глупости на Хашкиот трибунал, поврзаноста со американските амбасадори, дека дел имаат право да излезат на слобода затоа што отслужиле 2/3 од казната, дел да ја дослужат казната во Србија и дел каде самиот процес трае предолго, а притоа нема ни првостепена пресуда! Сета таа вистина мора да им ја лупне во лице. Му беше правен советник на Шешељ, многу добро ги знае повеќето постапки.

Не сум фан на Вучиќ, тоа неколку пати го кажав. Но која е алтернативата во овој момент? Заедно се сложивме дека алтернатива нема. Она педерчето од ЛДП Чедомир, кој лажеше дека ќерката на Милошевиќ пукала во него е најлошата можна опција. Друго е тоа што се маргинална партија. Само социјалистите се некаква алтернатива. Нереформирана партија без волја за прогрес.

Вучиќ одлично се справува со Ковид кризата, барем со набавката на вакцини. Ја користи дипломатијата и блиските врски со Кина и Русија за Србија да има една од највисоките стапки на имунизирано население во Европа.

Повторно мешаш мафија и власт. Мафијата е посилна од власта. Така е во Албанија и така е во Италија. Зошто мислиш дека не е така ни во Србија? Мафијата веќе спакува неколку политичари. :D
Па нема затоа што сите ги предадоа. Ама да бише во позиција да мора, ке предадеше ти гарантирам. Овие ситни риби кои ги маваат се курац на бициклу.

Секој на негово место за Србија е подобра алтернатива. Не лупам без везе дека животот во Србија е лош и дека е далеку од таков каков е. Социјалистите се подгузна мува и така ке си останат. Е сега дали ке биде нешто после овој нов скандал има време да видиме.

За волја на вистината, за тоа признавам дека Србија се снајде со вакцините е тоа што народот не сака да се вакцинира е проблем на власта зашто не ги мотивира. Плус мислам дека не им оди во прилог да апсат антиваксери, иако и ја сум против тие гомна.

Не мешам друже, затоа што во Србија власт=мафија. Прво Цане Суботиќ го доведе вучиќ, друго преку Мило шверцаат на запад исто и преку Турците и косоварите доле. Трето види под Јовањица и да не наведувам уште низа примери. Бос број еден во Србија е александар и андреј вучиќ, а има уште неколку опасни босови околу нив. ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Не другар, значи загадување на Србија и српската земја. Од кога се дојдени во Бор, воздухот и околината е позагадена од било когаш. Истото е и со Линг Лонг гумите фабриката во Инѓија.
Toчно.
и тоа значи
Автоматски споено мислење:

Па нема затоа што сите ги предадоа. Ама да бише во позиција да мора, ке предадеше ти гарантирам. Овие ситни риби кои ги маваат се курац на бициклу.

Секој на негово место за Србија е подобра алтернатива. Не лупам без везе дека животот во Србија е лош и дека е далеку од таков каков е. Социјалистите се подгузна мува и така ке си останат. Е сега дали ке биде нешто после овој нов скандал има време да видиме.

За волја на вистината, за тоа признавам дека Србија се снајде со вакцините е тоа што народот не сака да се вакцинира е проблем на власта зашто не ги мотивира. Плус мислам дека не им оди во прилог да апсат антиваксери, иако и ја сум против тие гомна.

Не мешам друже, затоа што во Србија власт=мафија. Прво Цане Суботиќ го доведе вучиќ, друго преку Мило шверцаат на запад исто и преку Турците и косоварите доле. Трето види под Јовањица и да не наведувам уште низа примери. Бос број еден во Србија е александар и андреј вучиќ, а има уште неколку опасни босови околу нив. ;)
Све е тоа точно. Ја зборам за надворешна политика.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Твоите гаранции не се факти. Ете не предава. А бараат двајца и пред тоа го бараа Шешељ. Друга партија да беше одма ќе ги предадеше. Посебно Чанак и Јовановиќ ако беа на власт.

Не ја следам многу внатрешната состојба во Србија. Но ја следам надворешната политика и баласнирањето на Вучиќ е одлично. Вредеше тоа што тој и Бенџамин ставаа венци кај Путин додека цела Европа им ставаше санкции. Не се седи на два стола, но полека но сигурно се дистанцира од ЕУ.

И да, Законот за истополови заедници не смее да помине.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom