Александар Вучиќ - најголемиот диктатор на Балканот по падот на комунизмот?

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Гледај ја суштината, гледај ги фреските, гледај ги иконите, гледај кој ги изградил...
Автоматски споено мислење:
Суштината е дека секој христијански благородник имал должност да гради храмови и манастири за своите христијански поданици. Нормално е ктиторите да са изографисани во црквите. Во Србија има многу храмови изградени од византиски и бугарски владари. Најстарата црква Света Петка во Пирот од 13 век е изградена од Бугарите, носи име на бугарката "Света Петка Трновска". Мислиш ли дека денес не е српска?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Суштината е дека секој христијански благородник имал должност да гради храмови и манастири за своите христијански поданици. Нормално е ктиторите да са изографисани во црквите. Во Србија има многу храмови изградени од византиски и бугарски владари. Најстарата црква Света Петка во Пирот од 13 век е изградена од Бугарите, носи име на бугарката "Света Петка Трновска". Мислиш ли дека денес не е српска?
Да.
Автоматски споено мислење:

Како е поврзано правото на вероисповест со тоа што една црква не признава друга?
И те како е поврзано кога една држава несака да регистрира верска институција, иако од Европскиот суд и е наложено истото.
Немам проблем поради спорот за црквата и немам слушнато некој да имал проблем. Еве, 10 мислења разменивме, се уште чекам да ми кажеш каде се проблемите за верниците ако МПЦ остане расколничка?
Не ме разбираш очигледно, како и секој спор и овој ке дојде на државно ниво, иако и Србија и Македонија се декларираат за секуларни држави, а секој нерешен спор на државно ниво ке трпат граѓаните дали на една дали на друга страна, како што трпевме 25 години спор со грците ради името и сега со бугарашиве, тоа ти е на државно-институционално ниво.

Како човек, еве ти кажав и претходно... јас како србин од македонија немам право на вероисповест, иако ми е гарантирано со устав и меѓународни конвенции, ти како македонец јас немам никаков проблем да идеш и да се молиш во која сакаш црква, ако сакаш и во џамија се клањај јас со тоа немам проблем, но со нерегистрирањето на ПОА мене ми се прекршени загарантираните уставни права на оваа држава, како и со меѓународни конвенции, а тоа го мисли и Европскиот суд за човекови права...а при тоа пред недела дена да биде регистрирана салафистичка или како и да се вика верска заедница, која пропагира радикален ислам.
Се надевам ме разбра.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Toa e тоа заклучивме дека светот е неправеден и Бугарите во Србија немаат право на нивните манастири, како и Византијците, а Богами и Власите тука имаат нивни цркви(многу повеќе од Србите), што ќе правиме со нив не знам. Турците исто немаат право на Камени мост и касарните иако се ,,нивни", а да не споменувам за Британците колку железници има нивни надвор од УК. Ај сега одјеби со твоите Србомански срања од 19-ти век, гледаш никој од кур не те мава и само создаваш раздор меѓу братски народи или па префрли се на соодветна тема.

ОНТОПИК: https://vocentar.com/obid-za-atentat-vrz-srpski-minister-se-obidoa-da-me-ubijat-pred-dva-dena/?fbclid=IwAR0firjaR9XzzXiuynM_wfM7RJG_VUEW4oZjdcp8Xk1XAEuPNiydJJ5dCHM

Има ден да нема обид за убиство на Вучич и полтроните? :pos:
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Koга сме кај ратко, веднаш штом стана министер му е ова.

1614294412140.png
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Toa e тоа заклучивме дека светот е неправеден и Бугарите во Србија немаат право на нивните манастири, како и Византијците, а Богами и Власите тука имаат нивни цркви(многу повеќе од Србите), што ќе правиме со нив не знам. Турците исто немаат право на Камени мост и касарните иако се ,,нивни", а да не споменувам за Британците колку железници има нивни надвор од УК. Ај сега одјеби со твоите Србомански срања од 19-ти век, гледаш никој од кур не те мава и само создаваш раздор меѓу братски народи или па префрли се на соодветна тема.

ОНТОПИК: https://vocentar.com/obid-za-atentat-vrz-srpski-minister-se-obidoa-da-me-ubijat-pred-dva-dena/?fbclid=IwAR0firjaR9XzzXiuynM_wfM7RJG_VUEW4oZjdcp8Xk1XAEuPNiydJJ5dCHM

Има ден да нема обид за убиство на Вучич и полтроните? :pos:
Во светот постојат некои правила по кои се раковадат повеќемина, дали тоа ке ги викаш закони, обичаи или едноставно правила на однесување...тие постојат и повеќемина ги поштуваат, а тие што не ги поштуваат останатите ги осудуваат дали формално правно, дали со игнорирање, дали со морална осуда, секогаш имаат последица... кај тебе е проблем што вистината не ти одговара и ја искривуваш на начин како одговара на твојота психичка состојба и врз основа на тоа си пишуваш твои конструкции... најако е што ме прозиваш без да ме тагираш, молиш бога да не приметам... куртон паар екселанс.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Во светот постојат некои правила по кои се раковадат повеќемина, дали тоа ке ги викаш закони, обичаи или едноставно правила на однесување...тие постојат и повеќемина ги поштуваат, а тие што не ги поштуваат останатите ги осудуваат дали формално правно, дали со игнорирање, дали со морална осуда, секогаш имаат последица... кај тебе е проблем што вистината не ти одговара и ја искривуваш на начин како одговара на твојота психичка состојба и врз основа на тоа си пишуваш твои конструкции... најако е што ме прозиваш без да ме тагираш, молиш бога да не приметам... куртон паар екселанс.
Епа од тие правила трпиме ние,обичниот народ.Место да се отвори Српска црква во Македонија,и Македонска во Србија,како што има по западните земји.Како може Германија или Шведска,да овозможат наши цркви таму да има,а на Балканот да нема.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Епа од тие правила трпиме ние,обичниот народ.Место да се отвори Српска црква во Македонија,и Македонска во Србија,како што има по западните земји.Како може Германија или Шведска,да овозможат наши цркви таму да има,а на Балканот да нема.
Никаков проблем не би било Македонска црква во Србија, проблем е обратно.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Гледај ја суштината, гледај ги фреските, гледај ги иконите, гледај кој ги изградил...
IMG_20210226_083759.jpg IMG_20210226_083633.jpg IMG_20210226_083546.jpg

Законик на Цар Душан Македонски, автократ на Србија, Бугарија, Унгарија, Влашка,..” (Edith Durham, "High Albania" First published in 1909, page 294. In London Edward Arnold Publishers to the India Office 1909).
Законик на пречесниот и христољубивиот македонски цар Стефан, владетел српски, бугарски, унгарско-влашки, далматиниски, арбанашки, и на многу други региони и земји
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Законик на пречесниот и христољубивиот македонски цар Стефан, владетел српски, бугарски, унгарско-влашки, далматиниски, арбанашки, и на многу други региони и земји
Важи
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Епа од тие правила трпиме ние,обичниот народ.Место да се отвори Српска црква во Македонија,и Македонска во Србија,како што има по западните земји.Како може Германија или Шведска,да овозможат наши цркви таму да има,а на Балканот да нема.
Германија, Шведска..., немаат свои Православни, национални Цркви како ние и било кај да има, тоа е смислата.
Кај нас би било тоа бесмислено и неканонски, бидејќи Црквата е Една.
Автоматски споено мислење:

Никаков проблем не би било Македонска црква во Србија, проблем е обратно.
Не си искрен, а и лаички теологизираш
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Никаков проблем не би било Македонска црква во Србија, проблем е обратно.
За тебе и мене нема никаков проблем.Ама околу тие правила,обичаи во светот што се,има проблем.Има во Војводина побарано да се изгради црква за македонците.И не е дозволено.Исто како тука за Вранишковски,забрането.
Автоматски споено мислење:

Германија, Шведска..., немаат свои Православни, национални Цркви како ние и било кај да има, тоа е смислата.
Кај нас би било тоа бесмислено и неканонски, бидејќи Црквата е Една.
Автоматски споено мислење:


Не си искрен, а и лаички теологизираш
Црквата е една,неканонски,и не преостанува ништо друго,освен да земеме оружје и да се мразиме.Прибидејќи Црквата е една.До Табановце,Деве Баир.Натаму непостои.Офф топик сме.Сите сме Вучиќ само не признаваме.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Да.
Автоматски споено мислење:


И те како е поврзано кога една држава несака да регистрира верска институција, иако од Европскиот суд и е наложено истото.

Не ме разбираш очигледно, како и секој спор и овој ке дојде на државно ниво, иако и Србија и Македонија се декларираат за секуларни држави, а секој нерешен спор на државно ниво ке трпат граѓаните дали на една дали на друга страна, како што трпевме 25 години спор со грците ради името и сега со бугарашиве, тоа ти е на државно-институционално ниво.

Како човек, еве ти кажав и претходно... јас како србин од македонија немам право на вероисповест, иако ми е гарантирано со устав и меѓународни конвенции, ти како македонец јас немам никаков проблем да идеш и да се молиш во која сакаш црква, ако сакаш и во џамија се клањај јас со тоа немам проблем, но со нерегистрирањето на ПОА мене ми се прекршени загарантираните уставни права на оваа држава, како и со меѓународни конвенции, а тоа го мисли и Европскиот суд за човекови права...а при тоа пред недела дена да биде регистрирана салафистичка или како и да се вика верска заедница, која пропагира радикален ислам.
Се надевам ме разбра.
Ама како е ова поврзано со МПЦ и нејзините верници? Значи уште еднаш, каков проблем имаат верниците на МПЦ со тоа што МПЦ не е призната? Што им е ускратено, какви негативности произлегуваат за нив од тоа?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Опиноку нагоричански, немаш појма што тресеш. Јасно е во православните држави дека една црква православна треба да има. Така било и во Византија и потоа во Бугарија, Србија, ЦГ, Русија итн. итн. Од проста причина што во православието државноста се поврзува со црквата. Исто и во Србија иако има православани Власи, Македонци, Бугари и Црногорци имаш една Православна црква-СПЦ. Значи Србите би да кај нив има една црква, а кај нас 2. Тоа со црквите е наследство од СФРЈ, каде што Србите и покрај тоа што се создадоа федеративни републики си продолжија по старо. Затоа и има проблем сега во ЦГ, а се обидоа и во МК(но тука Србите се минорен процент, па беа ишамарани со 3 верници вкупно). Иако во практика, ако државата е суверена тогаш треба да си има своја црква. Ако Србија ја припои ЦГ тогаш може таму СПЦ да делува, а вака е против Црквеното право, воспоставено уште од Византиска доба. И без разлика дали Црногорците се чуствуваат како Срби, повторно тоа се врзува со Црногорската држава, па поради тоа таму треба да делува ЦГПЦ, која беше укината со окупацијата на Србија на ЦГ после ПСВ и губењето на државноста на ЦГ. А претходно си имаше посебна ЦГПЦ.
А тоа со вахабистичките секти не знам како е регулирано во Исламот. Можно е таму да имаат право да регистрираат секти, ИВЗ треба да се произнесе, но во православието така е регулирана работата. Ако имаш МПЦ, не можеш да има друга православна црква на истата територија, зашто црковното право е јасно една држава=една православна црква. Никогаш не можело, ниту ќе може да има раскол помеѓу две цркви. Ова нормално, ако државотворниот народ е православен, во Турција пример или Словенија, Хрватска, па дури и БиХ дозволено е да се отвораат парохии(или како и да се викаат) на СПЦ, МПЦ итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom