Александар Вучиќ - најголемиот диктатор на Балканот по падот на комунизмот?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.712
Поени од реакции
18.836
Темава е за Вучиќ, за Македонија кристално ми е јасно се. Не ја подржувам српската опозиција, ама полоши од вучиќ во многу сегменти нема шанса да бидат, а го знам тоа бидејќи често ја пратам политичката сцена во Србија.
Taka de taka. Samo najdobri nameri imate. Samo neznam ova od kaj mi e poznato, kaj go imam procitano :cautious:.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.821
Поени од реакции
6.341
Има луѓе во опозиција кои размислуваат трезвено, Обрадовиќ, Заветници само што неможеш да ги гледаш по медиуми, додека Обрадовиќ го гледаш во медиуми како го оцрнуваат бил фашист, љотиќевац и шта ја знам, инаку јас искрено мислам дека вУЧКо е психопат, такво понашање, таков вокабулар, таа агресивност тоа нормален човек не го прави.
Искрено и јас мислам дека е психопат, со целото негово однесување, посебно кога глуми пред камера. Има луѓе знаат добро да лажат и се, но овој носи се на ново ниво скроз.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.204
Поени од реакции
15.017
Мислиш за ултра бојси, едн од воѓе ги е у соработку сс вУЧКа ама исто уопшт не се однаса сс реакцију и деловање на трибину, људи што га водив навивање су сасвим други ликови.
Иначе:
Брат само овој ви е видео искрено, камо још? Појасте едн пут против весиќа, знам исто, ама против вучиќа само овој. Да биду искрен, кд ке почне стално да се пое тг ке ти га прифату мислење. ;)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.921
Поени од реакции
18.921
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
Кога бев во Белград пред година и пол баш правев муабет за Вучиќ со пријател кој живее и работи таму. Ми вика најинтересно е тоа што со кој и да правиш муабет од Србите, посебно со помладите, дали 1 посто ќе ти кажат нешто добро за Вучиќ. Сите или го пцујат или го исмеваат. А на избори пак победува убедливо. Строго контролираните медиуми и глумењето по телевизии очигледно пали кај просечните (главно повозрасни) Срби.

Во многу работи неговото владеење е копија на тоа на Груевски, па дури и кариерата им се движи по сличен пат. Гласачкото тело што го одржува Вучиќ е многу слично на тоа што го одржуваше Грујо на власт. И едниот и другиот спроведуваа(т) слични проекти и одржуваат некаков божемен национализам да билдаат рејтинзи кај оној дел од народот кој не прати ништо друго освен домашни владини медиуми. Единствена разлика е што Вучко кокетира и со Кина и Русија.

И мене не ми стои дека моментално има некоја појака опозициска фигура. Или барем не доаѓа до израз ради медиумскиот мрак. Ама како и да е, прилично сум сигурен дека работите ќе се движат во тој правец што и Вучиќ ќе заврши како Грујо и бргу ќе се распадне тој култ на личноста што пробува да го створи.
Ама па затоа старите се зашеметени од лудаков. Имам блиски роднини цел живот живеат во Белград, а сега се пензионери, доаѓаат тука преку лето. Образовани, културни луѓе, во управа работеле на времето, не се да речеш некои неписмени селани од Шумадија. За нив психопатов е најдобар владетел после Тито, убедени се толку цврсто во тоа што нема пат а да не спомнат како стварно се трудел човекот за да тргне напред земјата. Поентата ми е, има репресивна медиумска кампања, па затоа секогаш успева да ги придобие сите гласови на одредени таргет групи.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Брат само овој ви е видео искрено, камо још? Појасте едн пут против весиќа, знам исто, ама против вучиќа само овој. Да биду искрен, кд ке почне стално да се пое тг ке ти га прифату мислење. ;)
Брате мрзиме да тражу сга у временски дистанце сс његово деловање и на трибину скандирање, Брнабу не гу спомна исто такој, па ке кажу на гробари вУЧКо ги е најмал проблем, они су поделени још од пред њега и исти проблеми имасва, Делије су за неколко работе едногласни и констатни како што су Српство, Космет, анти нато, анти еу, што наравно директно се коси сс политику на Вучиќа...

во време кога овој заговараше раазграничење


еве нешто и за останатите вУЧКО ви полтрони
 
Последно уредено:
M

Macedon1um

Гостин
Истото бепе и со респираторите кога премиерката не сакаше да го каже бројот демек било државна тајна, па идиотов го кажа бројот и уште кажа дека набавил респиратори по црн пат.
Не само тоа, туку ликов ги лажел Германците за многу помал број на респиратори дека имаат за овие да донирале :facepalm:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
30.561
Поени од реакции
58.967
Koj има време... го убија Вучиќ тука, за перење пари, тендери, за промена во политиката, за Тони Блер, Шредер итн. Ставен е во тешка дилема за признавање на Косово. Ако сака да остане на власт со поддршка на западот, ке мора да го признае. Народот пак никогаш нема да му го прости тоа. Грујо сценарио all over.

Во 2014-та потрошиле 25,000$ за украсување за Нова Година, за во 2018-та таа цифра да биде 3,200,000$. До толку не се потрудиле, што сликите за тендерот биле земени од каталогот на фирмата која го добила тендерот.

 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Koj има време... го убија Вучиќ тука, за перење пари, тендери, за промена во политиката, за Тони Блер, Шредер итн. Ставен е во тешка дилема за признавање на Косово. Ако сака да остане на власт со поддршка на западот, ке мора да го признае. Народот пак никогаш нема да му го прости тоа. Грујо сценарио all over.

Во 2014-та потрошиле 25,000$ за украсување за Нова Година, за во 2018-та таа цифра да биде 3,200,000$. До толку не се потрудиле, што сликите за тендерот биле земени од каталогот на фирмата која го добила тендерот.

Плус на сето тоа Малагурски денар не добива од државата за неговите филмови за Космет, иако мал милион пати аплицирал, кој доста квалитетно работи имаше и во Скопје проекција на неговиот филм за Космет кој на светот му ја прикажува вистината.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.836
Сепак, да не го потценуваме ликот и делото на Милошевиќ С.
Ликот изгуби 4-5 војни, ја доведе Србија под ембарго, стандардот до 10 марки плата, покраде милијарди, а за убивање новинари и политички противници, тоа му беше мех...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.736
Поени од реакции
41.796
Ако е паметен да издејствува поделба на Косово и таа победа да ја продаде пред народодот како нашиот “забетониран идентитет“ , на власт ќе биде уште милион години, сите српски шарени револуционери ќе мораат да се помират со тоа и ќе видите одеднаш како ќе ги снема тие 1 од 5 милиона во ситуација кога ќе биде одоброволен Западот.

Попаметно за Србија е со него на чело да падне предавството вакво како што е, него со некој Српски Заев да преговараат и за Ниш . Бавната смрт и распадот понатака не им гине со ниедна опција , како и на нас.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Сепак, да не го потценуваме ликот и делото на Милошевиќ С.
Ликот изгуби 4-5 војни, ја доведе Србија под ембарго, стандардот до 10 марки плата, покраде милијарди, а за убивање новинари и политички противници, тоа му беше мех...
Друже Слободан Милошевиќ не беше идеален, човекот имаше луда жена тоа е факт, но истиот беше притиснат од сите страни без војна помош од Русија, не ја одбран Крајина, го продаде Сарајево и останати лоши потези, но беше соочен со далеу помоќен противник и се држеше колку што можеше да се држи, знаеше да ги предвиди работите и знаеше што к се случува и се случи се што предвиде.
Еве го неговиот говор кој излезе како точен за жал:

 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.204
Поени од реакции
15.017
Сепак, да не го потценуваме ликот и делото на Милошевиќ С.
Ликот изгуби 4-5 војни, ја доведе Србија под ембарго, стандардот до 10 марки плата, покраде милијарди, а за убивање новинари и политички противници, тоа му беше мех...
Цоба не бепе егоманијак како вучиќ. Инаку за се тоа си во право, само што би додал како Пикса што кажа дека тоа е воглавно дело на Мира Марковиќ.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.511
Поени од реакции
32.804
Заев една интелектуална креатура шо беше, права опозициска конкуренција за секој стабилен владетел. :pos::pos:

Пак ќе кажам, Груевски падна релативно лесно. Недај боже вакво сценарио во Србија, 100тици мртви ќе брои крајот, можда и повеќе. Скоро невозможно дека со фрлање јајца на фасади ќе собориш психопат како Вучич шо има армија обучени криминалци и убијци.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.956
Поени од реакции
17.651
Друже Слободан Милошевиќ не беше идеален, човекот имаше луда жена тоа е факт, но истиот беше притиснат од сите страни без војна помош од Русија, не ја одбран Крајина, го продаде Сарајево и останати лоши потези, но беше соочен со далеу помоќен противник и се држеше колку што можеше да се држи, знаеше да ги предвиди работите и знаеше што к се случува и се случи се што предвиде.
Еве го неговиот говор кој излезе како точен за жал:

Ако беше толку добар во предвидување немаше да ги изгуби сите војни.

Искрено можеби и добро излезе на крај за остантите држави од СФРЈ, што србиве имаа толку неспособен владетел, во многу клучен момент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom