Алгоритам

Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
Ми треба некој обичен алгоритам за работа на кафемат ако може некој да ми каже како да го направам....
Фала
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Убаво што ти треба алгоритамот, ама не ти треба нова тема за ова. Имаш тема за помош со кратки програми, имаш тема за скоро секој програмски јазик.... Пиши некаде таму. Ова модератор нека го носи во канта одма! :kluc:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Ти фали еден чекор, каде е “додај урина во кафето“.
Понекогаш кафематското кафе ме подсеќа на урина, па си велам тој главен чекор да не го заборавиш.
шега на страна, ама најважна работа за функционална програма е функционален Алгоритам..
се сеќавам уште поодамна, кога службата за сметки на дистрибуција беше под Кале, рекламирав сметка зошто ми опнале средна тарифа.. Ми кажува така е компјутерски, ако ти е НУЛА скапа струја за тој месец оди средна тарифа, Уклопниот Часовник е Заглавен ... му објаснувам ДЕКА ПРОГРАМОТ не им чини, ТРЕБА да ги земе СИТЕ струјомери на тој Уклопен часовник и ако кој сите се нула тогаш... Збесна како, може Програмата да не чини ...
Т.Е. кај мене имало предходно претплата, па скапата струја останала нула... ја корегирав сметката, но овакви глупости сега има уште ПОВЕЌЕ оти знаат да не читаат струјомери... Имаше Скоро за Групи на Потрошувачи и казнени тарифи, а сите тие работи се хохштаплерски ако нема редовно читање на Струјомер !!...
Ај овие нашиве тури им пепел, туку околу Алгоритам имав интересно допишување со една германска фирма за професионален технички софтвер... имаа прво ФРЕЕ програм, професионално напраен, ама приметив дека праи ГРЕШКА во еден екстремен Ранг... т.е. , имав јас мои програмско аматерски програми што ги користев на работа за истата работа, а имав и еден часопис уште постар, од времето на програмабилни дигитрони, еден труд од Хрват на Тексас програмабилен дигитрон, вредноста за екстремниот РАНГ на варијаблата од часописот и на моите програми се софпаѓаше, а на швабото немаше врска... Грешката е во тоа какви математички формули се користат, тој употребил формула која за екстремен ранг на варијаблата праи УТКА... Прво шизнаа, како може аматер да им наоѓа грешка итн, ама видоа после што е утката и ми пратија по пошта бесплатно и ЦДиња и проспекти, а не дека ни јас ни фирмата купуваше...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom