Албански неосновани теории и фалсификати врз историјата

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Hip.Hop_MKD, 19 јули 2013.

 1. puno

  puno

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  5.559
  Допаѓања:
  2.056
  Таа национална телевизија најавуваше такви вести, подобро да кажеме небулози, демек овој балкански народ толку проценти е илир, толку проценти македонец......само наивни луѓе веруваа во тоа, меѓу кои и ти, и самиот ти призна.....


  Не само војсководци, те молам, историчари и лингвисти, го знаеш тоа многу добро, а и знаеш дека од *ваша * страна не сте цитирале ниту еден историчар кој го подржува вашето тврдење, и за тоа самиот знаеш......

  Со мојот сонародник се сложуваме дека албанците се автохтони, тоа е главно за мене.
  И тој постираше мислења на странци, не го кажуваше тоа самиот, знаеме и двајцата за тоа дека тој цело време постираше делови од книги пишани од неалбанци......

  Мило ми е што членовите овде имаат критична мисла, и не веруваат во безмисленици, но ако мене не ми веруваат со постирани делови од книги пишувани од историчари тогаш како ќе ви веруваат вам со постирање ваши мислење базирани на расистичка, ксенофобичка, албанофобна подлога?

  Жалам што ме перцепираш за таков, ако те иницира тоа што присуствувам во вакви теми немам коментар.....
  За историја се интересирам само за хоби, мојот мозок има амбиции и капацитет, тоа што сум во вакви теми не верувам дека ме прави помалку пацифист.....
  Иначе не ме интересира што потекло имам, реално тоа ништо не менува во мојот живот, ниту менува нешто во геополитички план.......

  Ти за мене си пацифист, но за жал никој не може а да не подлегнува на ваква силна пропаганда константно практизирана од власта за да ве инфицира со национализам, иако самиот ни нема да приметиш, ни нема да признаеш ако приметиш......
   
 2. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.751
  Допаѓања:
  4.497
  Повеќето јазици на Кавказот спаѓаат во таа група Картвелиан и тие не се ИЕ јазици, инаку тука покрај Грузискиот(Сакартвело) спаѓаат и некои други јазици од тој регион Чеченскиот(Нохчијн), Черкескиот(Адигејски), Абхазискиот, Кабардино-Балкарскиот и др.
  Осетискиот јазик пак е од Персиската(Иранската) група јазици кои се дел од ИЕ јазичната фамилија, Ерменскиот си е посебен јазик но и тој спаѓа во ИЕ група на јазици, Азери јазикот(Азербејџан) си е од Турско-Алтајската група на јазици и е доста сличен со Турскиот јазик но оваа група на јазици не е дел од ИЕ јазичната фамилија !
  Еврејскиот јазик па исто како и Арапскиот спаѓаат во Семитската група на јазици, Грузискиот и Еврејскиот се сосема различни јазици и писма од сосема различни јазични фамилии, е сега многу денешни Израелски Евреи се доселени во Израел во втората половина на 20 век од територијата на Грузија(екс.СССР) и затоа го разбираат и овој јазик, како и многу други од регионот особено Рускиот !
  :)
   
 3. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.751
  Допаѓања:
  4.497
  За резултатите од институтот Igenea имам прочитано на интернетов уште пред некоја година, појма немам дека и на ТВ Сител такво нешто презентирале, ТВ Сител одамна одбегнувам да ја пуштам поради невидениот популизам од нивна страна !
  Инаку да јас сум Пацифист но тоа незначи дека треба целосно 100% да бидам brainwashed и да заборавам дека сум Македонец и дека живеам во Македонија ...
  Пацифист како и Мулти-Културалист значи да ги почитуваш сите останати и различни од тебе без разлика на нација, религија, раса, потекло и.т.н. но не значи и дека треба да бидеш without personal identity !
  Само не ме нарекувај расист и ксенофоб те молам бидејќи јас не сум ниту 5% расист и ксенофоб колку некои поединци што се овде на форумов(знаеме кои т.е. кој) !
   
 4. karan

  karan бивш поет, плукач, вљубеник во слободата

  Член од:
  31 мај 2006
  Мислења:
  3.522
  Допаѓања:
  2.507
  На Кариес и kviki им се допаѓа ова.
 5. KOJ SUM?TOJ SUM!

  KOJ SUM?TOJ SUM!

  Член од:
  3 октомври 2011
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  63
  се е албанско е фалсификат и овие у мк што се декларираат албанци и тие највеке фалсификуваат историја како на пример Питу Гули бил албанец и слично......
   
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vasko.G

  Vasko.G

  Член од:
  26 јули 2013
  Мислења:
  287
  Допаѓања:
  173
  Питу Гули бил Влав во тоа нема сомнеж.(y)
   
  На someonee и PIRATIC им се допаѓа ова.
 7. KOJ SUM?TOJ SUM!

  KOJ SUM?TOJ SUM!

  Член од:
  3 октомври 2011
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  63
  има точно бил Влав но албанија е најмултиетничка држава на балканот и има добар процент на Власи во албанија па ради тоа може они така мислат
   
 8. Vasko.G

  Vasko.G

  Член од:
  26 јули 2013
  Мислења:
  287
  Допаѓања:
  173
  Тезата за илирското потекло на Албанаците, служела за истакнување на природното право за проширување на албанската држава на целата територија на која некогаш живееле Илирите. Оваа теза е изградена само врз база на лингвистичка шпекулација. Имено, Птоломеј на територијата на денешна Круја, на својата прочуена географска карта го обележува градот Албанополис, во чија околина живеее племето Албани. А илјада години подоцна, на таа територија се појавува област Арбана, и народ Арбанаси, т.е. Албанци - се зема здраво за готово дека Птоломеј не ги разликувал „р“ од „л“. Науката би можела да прифати теорија за континуитет на име, но нема никакви докази за континуитет на народ. Без разлика на сè, албанските теоретичари се држеле и сѐ уште се држат до својата лингвистичка теорија. Дури ни неспорно утврдениот факт дека албанскиот јазик нема илирско потекло, туку тракиско, односно дакомезијско, едноставно е - игнориран. Зато што докажува дека Албанците не се староседелци, туку потекнуваат од источниот дел на Балканот.Слично како што словените дошле на и се населиле на територијата на Македонија.
  --- надополнето: 9 август 2013 во 23:45 ---
  Ако гледаме така,можеби сите познати власи се од Албанија(забораваме дека и ние имаме влашко население):)
   
 9. Dardan-ia

  Dardan-ia

  Член од:
  30 ноември 2007
  Мислења:
  5.961
  Допаѓања:
  3.079
  И ајде сега пак за потеклото на албанците
   
  На kviki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kviki

  kviki

  Член од:
  14 јуни 2008
  Мислења:
  1.369
  Допаѓања:
  1.069
  Јасно е како ден. Кавказот.
   
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 11. stiv_milanezot

  stiv_milanezot

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  638
  Допаѓања:
  488
  Во мојата населба кај што живеам пред само 15 години имаше 20% Албанци, денес во населбата има 80% Албанци, дури и поради тоа што се населија многу во населбата, изградија и Џамија (пред 4 години). Македонците заминаа во Аеродром и Лисиче воглавно, а Албанците што дојдоа овде, ги има и такви што се од Косово.
   
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 12. drak

  drak

  Член од:
  14 септември 2018
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  64
  ШОК ЗА КОСОВСКАТА ЈАВНОСТ: Прадедото на Хашим Тачи бил србин?

  Православниот свештеник Радослав Даниловиќ, кој во почетокот на 20-от век преминал во ислам и го променил името Јусуф, е прадедо на премиерот на Косово Хашим Тачи.

  https://www.magazin.mk/шок-за-косовската-јавност-прадедото-н/
   
 13. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.644
  Допаѓања:
  2.135
  Тогаш Рамуш Харадинај што функција има во Косово, ако Тачи е Премиер?
   
 14. drak

  drak

  Член од:
  14 септември 2018
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  64
  Да,тоа е спорно а не фактот што Тачи бил србин?
   

Сподели преку: