Албанија ќе ги озакони хомосексуалните бракови

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.243
www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112062

Не верувам дека ке пројде заради отпорот на потенцијалните гласачи кои се против ова (и Муслимани и Христијани) али интересен потез на Бериша. (Или сака да покаже дека се понапредни од Србите :pos2:. Се зезам)

Во коментарите налетав на нешто што не сум го знаел:
en.wikipedia.org/wiki/Albanian_pederasty

Е сега знам дека Википедиа не е некој извор бидејки секој може да ја менува али изворите се наведени подолу:

  • Erich Bethe, Die dorische Knabenliebe: ihre Ethic und ihre Idee 1907
  • Robert Elsie, A Dictionary of Albanian Religion, Mythology, and Folk Culture
  • J.G. von Hahn, Albanische Studien, 1854, p.166
  • Paul Näcke, Jahrbuch für sexuelle Zwischenstufen, vol. ix, 1908, p. 327
  • Edward Westermarck, "Homosexualität." Translated by L. Katscher
Комунистите ова го укинуваат во 45, али ме интересира колку може да е вистина бидеејки некако впечатокот ми е дека Албанците не би толерирале Педерастија во 19 век.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Сега слушнав на вести и уште неможам да поверувам што слушнав... нека здравата свест ни биде напомош, фриковите од секаде стегаат :S
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Видов на вести за ова а покажаа и за во Грција каде се лапаат педери мамето нивно гејско.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.243
Од друга страна може да се покаже како добро за туризмот. Геј паровите од околните држави ке идат во Албанија да се венчаат и трошат пари.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Кај и дае низ Тирана ќе продефилираат ко од мајка родени.:pos2:Не знам Бериша што сака со ова?
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Сакаме ЕУ, сакаме НАТО, ќе зафрчат и кај нас вакви закони не се секирајте.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
Над два отсто од Албанците се хомосексуалци

Според студиите на Институтот за јавно здравство на Албанија, во земјата повеќе од два отсто од вкупната популација во земјата, околу 3,3 милиони жители, се хомосексуалци.

- Особено загрижува фактот што хомосексуалците на помлада возраст имаат врска со повеќе од еден партнер, што претставува голем ризик за пренос на разни заразни болести - предупредуваат здравствените експерти. Според психолозите, законската иницијатива на премиерот Сали Бериша за легализирање на хомосексуалните бракови е предвремена поради менталитетот и конзервативните сфаќања во Албанија.

Угледниот албански психолог, Едмонд Драготи, вели дека најпрво треба да се елиминира дискриминацијата, а потоа да се дозволат ваквите бракови. Според неофицијални податоци, во Албанија кај повисоките слоеви во општеството има тренд на пораст на бисексуалните односи.На иницијативата за донесување закон за легализирање на хомосексуалните бракови остро реагираа верските заедници во земјата.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=55C0CBFBC0D1EB4784A53AF0D4F3AD63
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Marketinski trik na doktorot. :toe:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Ова мене ми личи на научна фантастика.

Или можда видела жабата коњот се кове и таа ја дигнала ногата.

Смешки.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
абе ќе ги озакони само на хартија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom