Албанија - место за одмор

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Не е тоа балканското, туку законитост на пазарот.
Што повеќе идете таму, станува повеќе гужва и смештајот е поскап.

Ако сте за петпарачки одмор треба на секои две години да откривате ново ефтино место.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Обиколницата околу Валона е скоро готова, но мислам дека малку ќе ја користат, бидејќи поминува низ тесните улички во селото Канине. Таму многу тешко е разминувањето со обична кола, па камоли со автобус или камион. Мора да бараат некое чаре околу ова село....


 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Обиколницата околу Валона е скоро готова, но мислам дека малку ќе ја користат, бидејќи поминува низ тесните улички во селото Канине. Таму многу тешко е разминувањето со обична кола, па камоли со автобус или камион. Мора да бараат некое чаре околу ова село....


Го гледав патов од Валона. За што ќе се користи? Да се оди директно на планината Чика за накај Дерми и Химната?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Да....има исклучување на влезот од Валона, се оди одоколу, и се спојува со магистралата на 4-5 км после Орикум ,негде пред да почнат угорниците во рамното

Сето тоа да би се избегнале гужвите покрај плажите кои некогаш треба 1...до 2 саата да би се поминал патот покрај море
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Едно прашање.

Моментално сме 2 фамилии во Валона.

Кога дојдовме бевме преку Струга, и од таму јас никад више не би одел (ќе објаснам понатаму зошто, да завршам со одморот).
На другата фамилија детето и беше истечен пасошот, но на граница и од наша и од Албанска страна ги пуштија.

Е сега за назад планираме преку Косово да одиме, таму повеќето од патот е автопат, е далеку побезбедно за возење, и мислам нема патарини.

Дали ќе прават проблеми ако одиме преку Косово, бидејки другата фамилија имаат истечен пасош?
Ковид тестови ќе треба ли да се прават ако одиме за Македонија преку Косово?

И слушам во Албанија имало некоја патарина за тунел на автопатот? Колку кошта таа?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Едно прашање.

Моментално сме 2 фамилии во Валона.

Кога дојдовме бевме преку Струга, и од таму јас никад више не би одел (ќе објаснам понатаму зошто, да завршам со одморот).
На другата фамилија детето и беше истечен пасошот, но на граница и од наша и од Албанска страна ги пуштија.

Е сега за назад планираме преку Косово да одиме, таму повеќето од патот е автопат, е далеку побезбедно за возење, и мислам нема патарини.

Дали ќе прават проблеми ако одиме преку Косово, бидејки другата фамилија имаат истечен пасош?
Ковид тестови ќе треба ли да се прават ако одиме за Македонија преку Косово?

И слушам во Албанија имало некоја патарина за тунел на автопатот? Колку кошта таа?
Ковид тестови не се потребни.

Патарината е 5 евра во Албанија.

А за пасошот со детето реално не требале да ве пуштат али може прават исклучок,нели рекоа дека пасошите ке важат до крај на годината али за ова не сум сигурен.Реално не треба да прават проблем чим е за враќање али сепак документ е битен така да може да се погоди некој на смена и да ве замара.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Слушнав од луѓе имало полициски час во Албанија. Стварно е ова? Планирам да поминам низ Албанија за неколку дена, па дали може да се помине ноќе, доколку има полициски час само за нивни граѓани е и до колку часот е?

И доколку некој знае на граница со Косово дали бараат тестови или слободно се минува низ двеве држави?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Слушнав од луѓе имало полициски час во Албанија. Стварно е ова? Планирам да поминам низ Албанија за неколку дена, па дали може да се помине ноќе, доколку има полициски час само за нивни граѓани е и до колку часот е?

И доколку некој знае на граница со Косово дали бараат тестови или слободно се минува низ двеве држави?
да, има полициски час, од 00 до 06 часот. јас тргнав од граница во 06,00 и се зафркнав, бидејќи за странци се прави исклучок , и многу си патуваа и ноќе.

но тоа беше пред 2 недели
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.091
Поени од реакции
4.927
да, има полициски час, од 00 до 06 часот. јас тргнав од граница во 06,00 и се зафркнав, бидејќи за странци се прави исклучок , и многу си патуваа и ноќе.

но тоа беше пред 2 недели
Може ја се вратив вчера преку ноќ, нивни коли стопираа странци не замараа ни у град ни со кола.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
да, има полициски час, од 00 до 06 часот. јас тргнав од граница во 06,00 и се зафркнав, бидејќи за странци се прави исклучок , и многу си патуваа и ноќе.

но тоа беше пред 2 недели
Не зебавај 10 дена бев во Албанија, баш тогаш и не разбрав дека има полициски :pos:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Jas ne ni probav da ostanam vo čaršija posle 23.30...pa taka i neznam dali se pocituvaše policiskiot čas
 
П

Пљампач

Гостин
Планирам нсредна недела да идам до Валона...
Која им е најдобра плажа ? Кај да се иде за пијачка навечер? Има ли некој фенси lounge bar? Како се движат цените за лежалка ?
Пребарував по нет и прочитав дека повеќето фенси плажи и барови им се во Дерми... Ме интересира дали има нешто интерсно и во Валона.

Ако бил некој летово, нека сподели искуства да не пребарувам наназад по темава...

Thanks.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Планирам нсредна недела да идам до Валона...
Која им е најдобра плажа ? Кај да се иде за пијачка навечер? Има ли некој фенси lounge bar? Како се движат цените за лежалка ?
Пребарував по нет и прочитав дека повеќето фенси плажи и барови им се во Дерми... Ме интересира дали има нешто интерсно и во Валона.

Ако бил некој летово, нека сподели искуства да не пребарувам наназад по темава...

Thanks.
фенси кафиќи има многу покрај самата ревиера....све се наредени пицерија, кафиќ, ...воа ноа..еден до друг 3 км

лежалките зависи од плажа и од гужва. најевтини се на градска плажа, 500 леки, а најскапи има со кожи, дињи и лубеници во предсезона беа 2000 леки. сега се повисоки

Дерми е супер, само е скапо и треба планина да креваш
 
Член од
27 декември 2015
Мислења
67
Поени од реакции
42
Нова година во Тирана?
Дали има некоја си новогодишна атмосфера, вреди ли да се оди,сместување некој да предложи, што веќе бил и да има паркинг пред се. Фала ви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom