Албанија - место за одмор

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Може да се оди преку Косово без тест за Ковид?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Може да се оди преку Косово без тест за Ковид?
Еве сега прочитав дека требало негативен тест, така да отпаѓа можноста да се патува преку Косово, бар за мене.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Како се стига најкомотно до Драч? Дали патиштата се ок?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Како се стига најкомотно до Драч? Дали патиштата се ок?
Струга-ќафасан- и ,,дреит ,, све до автопатот кај Рогожине. Успат го поминуваш Елбасан. Тука пази на раскрниците, но има патокази
На автопатот вртиш десно према Драч(лево се оди за Валона)

Асфалтот е помазен него кај нас...нема дупки кои удираат на колата. Има доста кривини од ќафасан до Либражд..но адсфалтот е мазен
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Така и гледав на гугл мапи , и фала за додатните информсции и напомени
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
У сред корона вие што идете у Албанија, баш после Курбан, свака ви част
храбро

(храбро, или мождда глупо, е и без корона да им идеш таму, али тоа е друга прича)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
У сред корона вие што идете у Албанија, баш после Курбан, свака ви част
храбро

(храбро, или мождда глупо, е и без корона да им идеш таму, али тоа е друга прича)
Не игра улога многу Бајрам во Албанија со оглед дека многу многу исламот таму не е раширен и имаш доста Албанци католици.

А иначе милион пати подобро да си таму сега него во Охрид и Струга со оглед која гужва е кај нас и лимитираните плажи.Милион плажи имаш во Албанија каде што жива душа нема.Пред две години бев во Спиле село со излез на плажа крај на јули и на 8км распространета плажа место колку сакаш живо пиле немаше.Во Охрид и Струга немаш игла кај да ставиш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
Не игра улога многу Бајрам во Албанија со оглед дека многу многу исламот таму не е раширен и имаш доста Албанци католици.

А иначе милион пати подобро да си таму сега него во Охрид и Струга со оглед која гужва е кај нас и лимитираните плажи.Милион плажи имаш во Албанија каде што жива душа нема.Пред две години бев во Спиле село со излез на плажа крај на јули и на 8км распространета плажа место колку сакаш живо пиле немаше.Во Охрид и Струга немаш игла кај да ставиш.
Анимозитетот на муслиманите кон христијаните не ми дава да одам во муслимански доминантни земји. Во Албанија мнозинството се муслимани, па православни, па на крај католици.

Струга и Охрид у коронава ни под разно не ги ставам, знам каков шљам живее во земјава. Сиот е збран таму сега.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Анимозитетот на муслиманите кон христијаните не ми дава да одам во муслимански доминантни земји. Во Албанија мнозинството се муслимани, па православни, па на крај католици.

Струга и Охрид у коронава ни под разно не ги ставам, знам каков шљам живее во земјава. Сиот е збран таму сега.
Жал ми е што размислуваш така од верски аспект и се надевам не е последица од некој личен случај.Иначе за Албанија на плажа имаше и едно семејство од Охрид и они прв пат во Албанија со сите предрасуди кој ги имаа беа пријатно изненадени и од местото и од луѓето и место на еден ден останаа минимум 3 дена.Веруј ми никој не те гледа што си кој си,за нив парите се исти и твои и мои.Јас како Албанец не ги разбирав ништо што зборат а ни они мене со различните дијалекти.Во кафани пиво ракија на многу места и свинско цепаа гајле немаа.Со еден збор тргни ги верските предрасуди,ништо добро нема да ти донесат :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
lol, немам ја ништо против ако религија не им дозволува свинско и сеа они тоа да не го спремаат и продаваат. Сигурно само добро за здравје ќе ми биде да не јадам свинско неколку дена.

Има пострашни работи што може да му се десат на каур у муслиманско доминантни земји.

Сепак, да бидам до крај искрен, доминацијата на Исламот не ми е баш првата причина ради која не идам таму, туку туристичката назадност. Сакам да ми биде средено, како на Втор Крак, да речеме, а не лоша инфраструктура, ѓубре и неред како во Охрид или Струга, да нема вода или струја у текот на денот и све да е начукано на мал простор со да потенцирам повторно - ужасна инфраструктура. Нема шанси да поминам толку долг пат само за да бидам на еднакво неразвиено туристички место како Охрид или Струга. Или пак за онакво ужасно море да идам до Црно Море - ни на крај памет. Ене ми ја Грчка, поблиску, далеку поорганизирана и посредена и од Албанија, Бугарија, Црна Гора, па и Хрватска, за некои работи.
Факт е дека Албанија има многу напреднато на овој план, но според сите информации, не е средено сеуште, иако ако продолжат по тој пат, бргу ќе бидат кај што треба, на тој план.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.208
Дерми мислам дека е многу посредено од останатите туристички места, нема гужви, водата и плажите се топ, чистота на ниво итн.
Ми го фалат многу луѓе кои биле таму
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Анимозитетот на муслиманите кон христијаните не ми дава да одам во муслимански доминантни земји. Во Албанија мнозинството се муслимани, па православни, па на крај католици.

Струга и Охрид у коронава ни под разно не ги ставам, знам каков шљам живее во земјава. Сиот е збран таму сега.
Mnogu godini tempirav da odam na odmor vo Albanija bas koga bea ramazanskite posti, izbegnuvajki ja gužvata. Taka pred nekolku godini stignav tamu 3-4 dena otkako počnaa ramazanskite posti.se smestivme....i posle den dva gazdatata me prasuva- zosto malku turisti ima od Makedonija ovaa godina???

Mu vikam ,,Razaman,, e...mesecot na Ramazanot...a toj matno me gleda,- koj Ramazan.....sto toa????

Pojma nemase što mu kazuvam...

Na vremeto koga me prašuvaa od koj grad sum...im kazuvam Kičevo....neznaat. Krčove...pak neznaat. Im kazuvam gradot od Ali Ahmeti...pojma nemaat koj e toj

Ne sum našol nekoj da znae koj e AA
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Се мислам со мало дете на кај да одам, некако далеку ми е до Ксамил да возам, па ги гледам овие места Орикум и Радхиме. Ме интересира каква е водата кога ќе влезеш внатре длабоко/плитко, плажите се со песок/камења некои основни информации дали е добро за со мало дете. Ако може некој да сподели инфо би му бил благодарен.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Ksamil ti e top, plaza so pesok i e plitko dodeka Radhime i Orikum ti e so kamenja i dlaboko. Mozda ima nekoi mesta so pesok no ne znam. Inaku vodata e mnogu cista i bistra.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom