Албанија - место за одмор

Член од
5 март 2018
Мислења
15.088
Поени од реакции
16.456
Абе пак ќе речам секаде има инциденти, а такви пропаганди по интернет кружат нон стоп. Еве изминативе две три години и во Македонија исчезнале еден куп личности, дел од нив се пронајдени мртви дел од нив воопшто не се пронајдени, ај сега да се иселиме сите од тука затоа што не е безбедно.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Да, заборавив да споменам дека леќата ако ја поделиш ќе добиеш денар, во принцип.
Иначе, ни на секунда никаде во никој поглед не се осетив несигурно или загрозено, баш напротив. Оставав ствари на плажа преку вечер и си ги наоѓав непипнати.
По ресторани и продавници вработените беа преуслужливи. На плажи и по улици претежно налетуваш на Македонци и Украинци. Секако и Албанци, а доста често и на Германци.
Гледам погоре постирана слика со забулена жена, што не знам каква врска има со било што, дали тоа треба да предизвика некаков страв? Па во овој предел повеќето Албанци се христијани. Ако тоа има некаква врска со целиот муабет...
Реално, ниту за краците и местана спроти крацине, ниту пак за Ксамил може да паѓаме у несвест и да глумиме дека станува збор за Бали, АМА отидов со ниски очекувања и не беше моја идеја и скроз позитивно се изненадив и топ си поминав. Тоа е моето искуство. Можда е до mindset. Ја сакам да си кулирам на добра плажа од сабајле до зајдисонце и ништо да не правам. Само да се бањам и да се излежавам со книга. На летен одмор тоа е се' што сакам.
Како и да е, јас си пренесов мое искуство.
 
Ф

Флеш

Гостин
Од шо досеѓа ве следев,заклучив дека у духот на Рамковен....

25% Не ми се сфиѓа
75% Ми се сфиѓа Албанија .....

Тешка дискусија иначе :icon_mrgr:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.878
Поени од реакции
10.496
Ама за Солун ти си ми зборал затоа ме зачуди. Краците не ми се ништо посебно, голема плажа, и едно мало шеталиште, мене тоа ми е многу монотоно, пак ќе речам има острови во Грција умот да ти зајди ама на краците еднаш сум била и не мислам пак да одам, се е тоа ствар на вкус па нема што да судиме, кој сака кај сака нека оди, во зависност од колку му е длабок џебот.
не се чуди, цените у таверните тие им се горе доле, ова беше последно па памтам цени
ако сакаш да шеташ одиш со кола незнам шо не е јасно



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.088
Поени од реакции
16.456
не се чуди, цените у таверните тие им се горе доле, ова беше последно па памтам цени
ако сакаш да шеташ одиш со кола незнам шо не е јасно



Sent from my iPhone using Tapatalk
На плажа пивото беше од 4 евра нагоре на вториот крак, во таверна платив 50 евра за обична вечера, два оброци, една салата и по една чаша вино.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.878
Поени од реакции
10.496
На плажа пивото беше од 4 евра нагоре на вториот крак, во таверна платив 50 евра за обична вечера, два оброци, една салата и по една чаша вино.
на некои места можеш да платиш и повеќе а негде помалку
кој курац генерализираш као у Албанија сегде цените исти
ти рече најди ми место кај шо има 2е пива и ти најдов јас и тоа не некој утепан бич бар
и не се губи знам дека генерално Албанија моментално е поефтина у однос на храната


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Како е со гужва сега, се наоѓа смештај и по која цена? Бил некој во Дерми?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.694
Како е со гужва сега, се наоѓа смештај и по која цена? Бил некој во Дерми?
Дерми е доста скапо....покрај плажата тешко се наоѓа испод 50 евра, но вилите се преубави. скоро во сите дворови има банани:eek:

Но ако сакаш...можи да се сместиш во селото на магистралата...но мора со кола да се оди на плажа, или 20 минути пешки.
самата плажа е скоро од истиот тип како на Лефкада.....со тркалезни камчиња по кои е доста пријатно да се гази.....како на џамлии да газиш. Водата е стакло...

Но нема навечер никаква забава, а најблискиот град е преку планина
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Дерми е доста скапо....покрај плажата тешко се наоѓа испод 50 евра, но вилите се преубави. скоро во сите дворови има банани:eek:

Но ако сакаш...можи да се сместиш во селото на магистралата...но мора со кола да се оди на плажа, или 20 минути пешки.
самата плажа е скоро од истиот тип како на Лефкада.....со тркалезни камчиња по кои е доста пријатно да се гази.....како на џамлии да газиш. Водата е стакло...

Но нема навечер никаква забава, а најблискиот град е преку планина
Ти благодарам многу. Таков одмор и сакам, пензионерски, плажа, јадење и спиење :D
И Химара доаѓа во предвид, знам дека се близу. Заборавив да прашам само како се цените за храна? Можеме да си дозволиме јадење надвор, пица, гиро, сладолед, скара, сл.? Има некој добар маркет со ок цени?

Ги гледав плажите на интернет и ми изгледа преубаво
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Ти благодарам многу. Таков одмор и сакам, пензионерски, плажа, јадење и спиење :D
И Химара доаѓа во предвид, знам дека се близу. Заборавив да прашам само како се цените за храна? Можеме да си дозволиме јадење надвор, пица, гиро, сладолед, скара, сл.? Има некој добар маркет со ок цени?

Ги гледав плажите на интернет и ми изгледа преубаво
Ima i zabava kolku sakas vo Dhermi i Drimadhe, ako odish obavezno da probas giro kaj maestro gore vo Kondraq, a najeftin market ti e Martino, isto vo Kondraq. Cenite za jadenje malku se pokaceni, tesko da najdes pasta so morski plodovi pod 800 lek.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Ima i zabava kolku sakas vo Dhermi i Drimadhe, ako odish obavezno da probas giro kaj maestro gore vo Kondraq, a najeftin market ti e Martino, isto vo Kondraq. Cenite za jadenje malku se pokaceni, tesko da najdes pasta so morski plodovi pod 800 lek.
Не е многу ни 800 леки. Ама, прашав на неколку места , цените што ми ги кажаа се од 65-100 евра/ ден :cautious:
Е тоа веќе е прескапо. Може си вреди за парите ама мене ми е многу, очекував до 50-60 евра најмногу.
Друг некој предлог за Албанија да не имаш? Освен овие Саранда/Ксамил, негде поблизу зашто сакам од кај Косово да одам
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Не е многу ни 800 леки. Ама, прашав на неколку места , цените што ми ги кажаа се од 65-100 евра/ ден :cautious:
Е тоа веќе е прескапо. Може си вреди за парите ама мене ми е многу, очекував до 50-60 евра најмногу.
Друг некој предлог за Албанија да не имаш? Освен овие Саранда/Ксамил, негде поблизу зашто сакам од кај Косово да одам
Najdobrite mesta ti se posle Valona. Dhermi, Vuno, Jale. A ako sakas Jadransko, togas tamu cenite se dosta poeftini, pod Drac imas mnogu mesta, Golem, Spille itn. A uste poblisku od Kosovo ti se Shengjin i Gjiri Lalezit(tuka osobeno e ubavo).
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Najdobrite mesta ti se posle Valona. Dhermi, Vuno, Jale. A ako sakas Jadransko, togas tamu cenite se dosta poeftini, pod Drac imas mnogu mesta, Golem, Spille itn. A uste poblisku od Kosovo ti se Shengjin i Gjiri Lalezit(tuka osobeno e ubavo).
Ти благодарам многу, поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom