Албанија ги избриша Македонците од формуларот за попис

Член од
14 август 2006
Мислења
42.449
Поени од реакции
76.013
Оваа наша албанокуропушачка влада нормално дека никад нема да и текне да се ангажира кај своите налогодавачи од Тирана, за барем мало подобрување на правата на Македонците.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Уставниот суд на Албанија одлучи против Македонците во Гора и Голо Брдо

Во Албанија наскоро ќе почне да се спроведува новата територијална поделба според која општините каде што живеат припадниците на македонското и на грчкото малцинство ќе се спојат со општини каде што Албанците се мнозинство. Уставниот Суд на Албанија ја одби иницијативата на Демократската партија против новата територијална поделба.Со новата територијална поделба македонските општини во Гора и Голо Брдо ќе се претопат во други општини, а ќе остане само општината Пустец.

Од партијата Македонска алијанска за европска интеграција (МАЕИ) велат дека тие ќе поднесат нова жалба за кршење на нивните права.

„Ние како македонска партија, но и грчката партија ќе поднесеме повторно жалба до Уставниот суд за овој закон, бидејќи не е почитувана рамковната конвенција. Оваа жалба, сега што ја поднесе опозицијата не ја опфаќаше рамковната конвенција“, изјави генералниот секретар на МАЕИ, Васил Стерјовски.

Почитувањето на Рамковната конвенција за малцинствата е услов од Европската Унија, Албанија да ги почне преговорите за членство. Според Рамковната конвенција, Албанија е обврзана да донесе и закон за малцинства, посебни фондови за заштита на нивната култура и други права.

„И оваа Влада на чело со премиерот Еди Рама продолжува со политиката на негирање на малцинствата и на нивна асмилација“, вели Стерјовски.

Од МАЕИ сметаат дека со новото внатрешно прекројување на границите на Албанија, Гора и Голо Брдо ќе се претопат кон албанските општини, а единствено населена со чисто македонско население ќе остане Пустец во Мала Преспа.

Тужбата пред Уставниот суд во Тирана ја поднесе само опозициската Демократска партија на Сали Бериша, но не политичките партии на малцинствата. Македонската партија ја поддржа ДП на последните избори.


„Требаше и македонската партија и другите партии на малцинствата во Албанија да поднесат жалби пред Уставниот суд. Поинаку ќе беше“, сметаат претставници на малцинствата во Албанија
http://www.mkd.mk/makedonija/dijaspora/ustavniot-sud-na-albanija-odluchi-protiv-makedoncite-vo-gora-i-golo-brdo
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.118
Поени од реакции
4.798
Во Албанија македонците имаат една општина , и истата ја имаат повторно.
Не е укината ниедна македонска општина.

Законот за новата територијална поделба им дозволува на малцинствата да ги задржат своите општини со многу малку жители, иако целта на законот е да се окрупнат општините.

Ова се вика почитување на малцинствата.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Dodeka nema popis na naselenieto vo Albanija kade sto Makedoncite mozat da se Izjasnat kako takvi nikogas nema da gi dobijat site prava. Albanija e Multietnicka Zemja isto kako i Makedonija samo sto i treba uste vreme toa da go svane. 300 000 Grci + 150 000 Makedonci tamu se pisat kako Albanci radi nechij interes.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.118
Поени од реакции
4.798
Во времето на Енвер Хоџа имавме повеќе права отколку денеска!
22 февруари 2015
http://vecer.mk/makedonija/vo-vremeto-na-enver-hodzha-imavme-povekje-prava-otkolku-deneska
Кога јас велев дека во времето на Енвер Хоџа малцинствата биле почитувани како такви, некој ме убедуваше дека во тоа време ги сметале за човечиња.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.118
Поени од реакции
4.798
Едмонд Темелко и понатаму ќе биде градоначалник на Пустец, тој беше во коалиција со партијата на Еди Рама.

Неговата партија освои 3.641 гласови низ цела Албанија. (таму кај што извадиле советници на листите)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom