Албанија ги избриша Македонците од формуларот за попис

Член од
14 август 2006
Мислења
42.434
Поени од реакции
75.879
Нека се кренат и тие , да ги видиме на некој собир колку се , од кого се плашат ? Имаше слободни избори во Албанија , колку гласови добија македонските партии ?

4000 македонци има во Албанија , што значи , македонци во Албанија има 0.12% . Зошто бугарите во Македонија не се внесени во посебна графа , туку ги имаат пикнато кај другите , иако бугари во македонија има повише него што има македонци во Албанија (процентуално 0.13% = 0.12%).
Лицемерие и хипокризија - очекувано од Албанците (твојот пост е жив доказ). Но за ова повеќе треба да размислат моите сонародници, а не вие (ти). А тие очигледно дека сепак го заслужуваат она што го добиваат на секојдневна база од вас.

Ако се четири илјади како што тврдиш, тогаш албанската држава нема што да се плаши од нив и да ги стави во графа, како што беше првично соопштено дека ќе биде.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Нека се кренат и тие , да ги видиме на некој собир колку се , од кого се плашат ? Имаше слободни избори во Албанија , колку гласови добија македонските партии ?

4000 македонци има во Албанија , што значи , македонци во Албанија има 0.12% . Зошто бугарите во Македонија не се внесени во посебна графа , туку ги имаат пикнато кај другите , иако бугари во македонија има повише него што има македонци во Албанија (процентуално 0.13% = 0.12%).
У Грција Може да бидеш само Православни или Муслимани. Не е дозволено да се самоопределуваш по етницитет, јазик или да бидеш Атеист или Католик , Јудеист ,Будист итн.....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
Зошто бугарите во Македонија не се внесени во посебна графа , туку ги имаат пикнато кај другите , иако бугари во македонија има повише него што има македонци во Албанија (процентуално 0.13% = 0.12%).
Не се само македонците во прашање, сите малцинства се во -други. Тоа значи дека ќе има 2 графи -албанци и други. Каде е овде слободното изјаснување, јавноста на податоците и веродостојноста на истражувањето наречено попис?
Дали во Албанија ќе се шифрираат на овој начин или сите други као овци ќе влезат во -други?

Затоа прво треба да се види каква е шемата за шифрирање и внес и агрегирање на податоците пред да се донесува мислење. Ако е под друго -без поединечни шифри, тогаш се оди на купче, ако си имаат сите националности шифри, тогаш можноста за изјаснување не е барем индиректно ускратена.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
Мала споредба на македонските и албанските обрасци, битно е како ќе се шифрираат и дали ќе постојат податоци

Еве ја пописницата од 2011 албанска

2mgv1n8.jpg

Еве ја македонската од 2002, за 2011 врска немам какви се

os7m9i.jpg

да не испадне релативизирам проблем ама засега не гледам некоја разлика.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Мала споредба на македонските и албанските обрасци, битно е како ќе се шифрираат и дали ќе постојат податоци

Еве ја пописницата од 2011 албанска

Прегледај го приврзокот 31501

Еве ја македонската од 2002, за 2011 врска немам какви се

Прегледај го приврзокот 31502

да не испадне релативизирам проблем ама засега не гледам некоја разлика.
Е, тука jaсно се види,дека секи ке може да си напише во графа Други -што сака... Ако сака и кинез. Не разбирам што е проблемот?!
.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Ниту јас не гледам некој проблем стварно кој најнормално си има други и одоздола си има кој се тие други ќе си пишеш што си и готово
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Нека се кренат и тие , да ги видиме на некој собир колку се , од кого се плашат ? Имаше слободни избори во Албанија , колку гласови добија македонските партии ?

4000 македонци има во Албанија , што значи , македонци во Албанија има 0.12% . Зошто бугарите во Македонија не се внесени во посебна графа , туку ги имаат пикнато кај другите , иако бугари во македонија има повише него што има македонци во Албанија (процентуално 0.13% = 0.12%).

4000 Македонци има според албанската држава, а само 12.000 Македонци од Албанија добија македонски државјанства 1999-2002 г. Албанија е најнедемократската држава во Европа и си ги штелува пописните резултати како сака. Што се однесува до тоа колку Бугари има во Македонија, си имаше попис и како бугари се изјасниле 1600 души. Не знам дали сакаш да кажеш дека и тие со бугарски пасоши треба да бидат бугари, иако не се чувствуваат како бугари и не сакаат да се изјаснуваат како Бугари; во тој случај треба пола општини Тетово, Гостивар, Липково, Зајас, Осломеј, Куманово, Струга, Студеничани да бидат бугари, зошто за 2000 евра добиваат бугарски пасош од Божо и Бојко од Бугарија :pos2: На тој начин ќе треба да ги спомнуваме албанците како други во уставот:pos2:
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
^ не се они не демократки ние сме будали брат до тоа е во која друга држава едно малцинство со којзнае дали има 20 а не 25 % има такви права никаде дај види како е во Германија, Америка и поразвиените држави дали смее да зуцне дека не е шваба или американец е до тоа е проблемот до нас не до нив
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
^ не се они не демократки ние сме будали брат до тоа е во која друга држава едно малцинство со којзнае дали има 20 а не 25 % има такви права никаде дај види како е во Германија, Америка и поразвиените држави дали смее да зуцне дека не е шваба или американец е до тоа е проблемот до нас не до нив
Во право си. До нас е. До 2006 г. Македонија ја водеа немакедонци. Сега прв пат дојде Македонец на власт и ќе го изедат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
и си ги штелува пописните резултати како сака.
Е тоа е побитното неголи самата албанска пописница...штелување на резултатите, контрола од други држави, од други националности -као што беше кај нас.
Лоша работа е што на балканите националноста е едина битна ставка во пописите-економските податоци никој не ги погледнува. кај нас дури имаше и бојкот и повторен попис само ради националноста.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
E како нема разлика?

Албанското пишува... Или си Албанец или си друго (потполни)
Македонското пишува... да си дополниш што си (вкл. Македонец)

Што значи во Македонија сите се рамноправни, додека во Албанија, Албанец можеш да си со заокружување, додека Македонец мора да се пишиш...
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
Ако веќе се одржи попис, треба да има графа за секој
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.758
Поени од реакции
4.476
Ако веќе се одржи попис, треба да има графа за секој
И во секој попис, граѓаните треба да се изнесат правилно, кој од каде се доселил, која година, зошто лажи итн.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
817
Поени од реакции
177
4000 Македонци има според албанската држава, а само 12.000 Македонци од Албанија добија македонски државјанства . . .
1600 Бугари има според македонската држава, а само 70.000 Бугари од Македонија добија бугарски државјанства . . .:tv:

Аj оставете jа Албаниjа!
Тоа е суверенна држава, има право да одлучи как ке биде пописот. Не е забранила на никого да се изjасни како Македонец, Грк, Бугарин и т.н.
Коj не се чувства како етнически Албанец - нека се пише.
Каде е проблемот???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom