Алачати

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.066
Местово е СОН, РАЈ.... БАЈКА
заборавете на Кушадаси,Аланија,Бодрум,Анталија и поготово на гејлада .....
се наоѓа на полуостровот Чесме


Тесните но одлично средени улички напоменуваат на оние во Италија , Хрватска или на гејските по островитеЕднаш неделно , сабота , од утро до вечер , за љубителите на свежи овошја и зеленчук, риби, млечни производи , цвеќиња и разни слатки работи алачаткиот пазар


Но навидум мирно тивко место- (само преку ден )- штом падне мрак градот се претвора во шумен, гласен центар на ноќниот живот

Се’ на се’ многу колоритно гратче 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Прекрасно...Турција има многу убави места кои вредат да се посетат
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.312
Релативно блиску било до Кушадаси ова, сега видов на мапиве, ако одиш преку Истанбул од Грција како што сугерира гугл излегува околу 1450 километри, додека ако свртиш надолу кај Кесан, со фери се префрлиш на Чанаккале и потоа се приклучиш на автопатот Е-87 кон Измир скратуваш за скоро 400 км., а патот ми изгледа сосема коректен и половината е скоро покрај морето што е уште едно уживање.
Што знам ако се решам да се закренам со кола до Турција ќе пробам да го посетам местово.
 
Ч

Чај

Гостин
Аlaçatı ти е грешно преведено,како Алачати. Тоа на крајот не е “и“ туку вокал,во словенските јазици познат како:
 
M

macgowan

Гостин
Бев во далечната 1995 на одмор во Чешме и го посетив местово кога одевме на Ilica плажата, колку паметам беше салам work in progress, всушност неверојатно се градеше целото полуостровче. Знам дека дуваше нонстоп ветар, имаше бранчиња ама пошто е доста плитка Илица беше сосем ок. Водата беше потопла за разлика од таму каде бев сместен-во Dalyan селцето над Чешме.
Колку што се вози до Кушадаси, толку е и до Алачати, т.е. се оди за 12/13 сати, до Турска граница се лета по `Игнација`, до Кешан е две ленти во правец и пак брзо се вози, малку е зезање од Кешан до Ечеабат и од Чанаккале до пред Измир но не е страшно и од ринг роудот кај Измир натаму се е феноменален автопат.
Полуостровот Чешме е супер, секоја препорака за еден квалитетен одмор, но лично, најубав дел од Турција ми е потегот од Мармарис, преку Фетије, до Кемер.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.533
Дали куќи ве се нови, изградени за туристи или се куќи каде што живеат луѓе?
Ме буни што на фотографиите речиси да нема луѓе
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.406
Поени од реакции
2.552
Релативно блиску било до Кушадаси ова, сега видов на мапиве, ако одиш преку Истанбул од Грција како што сугерира гугл излегува околу 1450 километри, додека ако свртиш надолу кај Кесан, со фери се префрлиш на Чанаккале и потоа се приклучиш на автопатот Е-87 кон Измир скратуваш за скоро 400 км., а патот ми изгледа сосема коректен и половината е скоро покрај морето што е уште едно уживање.
Што знам ако се решам да се закренам со кола до Турција ќе пробам да го посетам местово.
Ако одете слободно и уживајте,ама гледај да имаш посаглам кола ,а не југо и 101-ец оти ќе ни срамиш нас Македонија:D
 
Член од
26 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Lối ra nhà
Đây là chốn xịch can ho topaz homedời tương hỗ mực cả luồng khí đặng và xấu. vì thế, để đừng tiến đánh cản trở thòng dịch chuyển tự nhiên, chập sửa nhà hoặc lựa mua nhà, tránh đặt nép thông thạo, cây lớn hoặc là cạc phiết cản ở lối đi. song song, cửa ở lối phắt vào cũng chứ đặt nhằm bị gỉ sét hay xuất hiện nay các dấu nứt vỡ vạc, loang lổ,… hở liền tù tù đảm bảo đơn lối dẫn vào nhà xanh non, khoáng đãng và lắm đủ ánh sáng.

Ngoại thất
phải nhà ở được xây dựng cận với đàng sắt, tọa lạc thẳng thớm vị trí ngã giáo viên đường hay là sở hữu sân sau dốc… thì xuể nhất bạn vì thế nhờ vả cạc thầy giáo cùi thủy hóa kinh qua những nguồn năng lượng xung khắc, chứ để chúng tiến vào nhà bạn. Trong nhát màng màng mẹo xây dựng, cũng cho nên tham khảo ý kiến mực những người thông suốt trớt phong tặng thủy đặng thắng tư vấn kỹ dận việc tuyển lựa màu sắc đẹp nội - ngoại thất, căn số cây cửa sểnh, tạo bề cao tặng cửa nhà,… xuể tạo các nguồn vượng khí biếu ngôi nhà.

Cửa chính
một ngôi nhà giàu hủi thủy nhằm là ngôi nhà nhiều không trung gian vui vẻ và hẹp hứng thẳng tại cửa vào ra. giả dụ chứ thời lúc xây dựng nhà ở, vì thế tạo đơn dọc hố xí thoáng mát bên trước cửa, để cung gấp nguồn sáng hẹp đủ và chớ quên sự hiện thời diện mực đơn ép thảm thê đồng gam màu tạo sự hài hòa tốt tạo cảm giác hân hoan chào rước. đối xử với chứ phòng chống sau ngưỡng cửa (Trong nhà), sạch đối xử chẳng xây nhà vệ sinh đối diện, không trung treo gương thẳng thớm dính dấp với cửa chính và chớ tạo chân cầu đớp đối xử diện với cửa.

tâm tính giống huyết:

https://muare.vn/threads/47/can-ho-topaz-home-quan tiền-12-thong-tin-chinh-thuc.4192358/
 
Член од
28 април 2011
Мислења
248
Поени од реакции
64
Некој што бил во Чешме да ни каже како се движат цените за сместување,јадење,пиење.
Бидејќи како што гледав у нет многу убаво гратче со прекрасни плажи. и дали има некои понуди од нашите агенции.
 
Член од
21 август 2014
Мислења
44
Поени од реакции
10
Релативно блиску било до Кушадаси ова, сега видов на мапиве, ако одиш преку Истанбул од Грција како што сугерира гугл излегува околу 1450 километри, додека ако свртиш надолу кај Кесан, со фери се префрлиш на Чанаккале и потоа се приклучиш на автопатот Е-87 кон Измир скратуваш за скоро 400 км., а патот ми изгледа сосема коректен и половината е скоро покрај морето што е уште едно уживање.
Што знам ако се решам да се закренам со кола до Турција ќе пробам да го посетам местово.
Здраво. Го спомна чанаккале. Како што гледам тоа е на дарданелите. Ако ти е позната областа да ми кажиш дали на дарданелите има некои места така убавки и со убави плажи?
 
Член од
12 март 2012
Мислења
41
Поени од реакции
59
Kratko info od Alacati i Cesme od lice mesto: mestava se prekrasni, sredeni doterani cakum pakum, plazite se pesocni fantasticni vodata topla i cista. Ovde letuva i vikenduva povisokiot sloj od turcite demek elitata od Stambol i Izmir najmnogu. 95% gosti se Turci. Apsolutno se osekjas bezbedno, ova se mesta(Cesme pogotovo) za semeen odmor a vo Alacati ima nokjni klubovi ludnica za koj saka kako i preceneti beach club-ovi. I najbitno od se-cenite apsolutno pristapni za nas- zboruvam za marketite kade se isto kako kaj nas i po meanite i kaficite i donerite piceriite . Alacati e poskap, Cesme e labavo. Sekoja preporaka za odmor, jas zdravje doagjam pak. Ova ne e Kusadasi ni Antalija-Alanja potegot, ova e sosem drugo nesto od site aspekti vklucuvajki klimatski-duva vetre i go nema pekolot od antalija.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
11.990
Поени од реакции
4.077
Kratko info od Alacati i Cesme od lice mesto: mestava se prekrasni, sredeni doterani cakum pakum, plazite se pesocni fantasticni vodata topla i cista. Ovde letuva i vikenduva povisokiot sloj od turcite demek elitata od Stambol i Izmir najmnogu. 95% gosti se Turci. Apsolutno se osekjas bezbedno, ova se mesta(Cesme pogotovo) za semeen odmor a vo Alacati ima nokjni klubovi ludnica za koj saka kako i preceneti beach club-ovi. I najbitno od se-cenite apsolutno pristapni za nas- zboruvam za marketite kade se isto kako kaj nas i po meanite i kaficite i donerite piceriite . Alacati e poskap, Cesme e labavo. Sekoja preporaka za odmor, jas zdravje doagjam pak. Ova ne e Kusadasi ni Antalija-Alanja potegot, ova e sosem drugo nesto od site aspekti vklucuvajki klimatski-duva vetre i go nema pekolot od antalija.
на сите места скоро сум бил до сега, годинава ќе идам Алчати и Чешме..супер што цените се добри. Каде престојуваше ти? имам авионски карти барам уште смештај деновиве ќе резеервирам имам некој нагледани.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
41
Поени од реакции
59
Najdov bukvalno najeftiniot aparthotel na booking i izleze super.
 
На врв Bottom