Алат за градина

Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Почитувани форумџии.
Имам потреба од алат за градина.
Размислувам да земам еден мултифункционален моторен алат,меѓутоа незнам апсолутно ништо за нив! Би ценел доколку некој има искуство да сподели.Инаку се мислам меѓу следниве модели:
Знам дека има и поскапи,и знам дека веројатно единечните алати би биле подобри.Меѓутоа ограничен сум со финансии,а еден ваков со неколку додатоци перфектно ќе ми заврши работа.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Почитувани форумџии.
Имам потреба од алат за градина.
Размислувам да земам еден мултифункционален моторен алат,меѓутоа незнам апсолутно ништо за нив! Би ценел доколку некој има искуство да сподели.Инаку се мислам меѓу следниве модели:
Знам дека има и поскапи,и знам дека веројатно единечните алати би биле подобри.Меѓутоа ограничен сум со финансии,а еден ваков со неколку додатоци перфектно ќе ми заврши работа.
Иако немам нешто слично, би го купил Искриниот. Најверојатно и двата модела што си ги постирал се кинески. Би купил Искра, пред се, заради траењето на гаранцијата.
А, би го купил од Овде:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Апдејт
Купив и користам Denzel тример со 3 додатоци! 50цц 3+ коња! Ако некој го интересира нешто повеќе нека пише.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Апдејт
Купив и користам Denzel тример со 3 додатоци! 50цц 3+ коња! Ако некој го интересира нешто повеќе нека пише.
Поздрав, зошто се одлучи за Denzel и од кај го купи. Јас сум 99% убеден да го земам тој од агрина во алфи го има за 8300ден.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Поздрав, зошто се одлучи за Denzel и од кај го купи. Јас сум 99% убеден да го земам тој од агрина во алфи го има за 8300ден.
Се одлучив по препорака на продавач(што инаку ми е другарче од една фирма кај што двајцата работевме порано). Добри препораки,а и добар попуст добив. Исто 3год гаранција мислам дека има!
Е сега дали е навистина подобар... веројатно времето ќе покаже!
Инаку ако подобро се загледаш,ќе видиш дека повеќето тримери се всушност ист модел(веројатно иста кинеска фабрика),а само различна боја и марка/лепенка.
Негативна страна му е тежината! Стварно е тежок на рака ако го користиш за сечење и кастрење! За косење немаш мака оти е обесен на рамо,ама за пилење и кастрење раце паѓаат.
Поздрав
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Стара е темава ама не најдов слична, сакам да купам тример за трева ама ќе расчистувам и грмушки, прилично пораснале на меѓите па планирам да го користам оној нож како циркулар што личи. Прашањето ми е кој од кинеските да го одберам, за stihl или husqavarna немам буџет поготово што поевтините модели им се по 20-30 кубици и мислам дека нема да се справат со џбуновите. Ако има некој искуство со МТД, агрина, вилиџер и сличните марки да сподели. Или да одам со ептен најевтината кинезарија како Штраус (под 100 еур) па што биде. Друга опција е да барам користен по огласи ама добра марка...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Стара е темава ама не најдов слична, сакам да купам тример за трева ама ќе расчистувам и грмушки, прилично пораснале на меѓите па планирам да го користам оној нож како циркулар што личи. Прашањето ми е кој од кинеските да го одберам, за stihl или husqavarna немам буџет поготово што поевтините модели им се по 20-30 кубици и мислам дека нема да се справат со џбуновите. Ако има некој искуство со МТД, агрина, вилиџер и сличните марки да сподели. Или да одам со ептен најевтината кинезарија како Штраус (под 100 еур) па што биде. Друга опција е да барам користен по огласи ама добра марка...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Оди на најефтината варијанта! Ич не се мисли!
Битна разлика меѓу најефтиниот и некој средно-жалосна класа нема. Тие сите што ги наброја како мтд, агрина, вилаџер се исто кинески со налепница!
Настаро не се лажи, нема фајде. Некој ќе ти продава нешто изгорено за 100€, а на запад од отпад ги собираат, или од фирми што маста им ја извадиле…
(Со овој памет денеска, и ја би го купил најефтиниот за упола поефтино од мојот)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Od ona malo iskustvo so alati, ako zemash budget/hobby mashina, barem burgiite/pilite t.e. accessories da e brend. Ogromna razlika ima, konkretni na burgii imam primeteno.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Od ona malo iskustvo so alati, ako zemash budget/hobby mashina, barem burgiite/pilite t.e. accessories da e brend. Ogromna razlika ima, konkretni na burgii imam primeteno.
Со бургиите сум приметил и јас, среден квалитет машина и добри бургии бркаат работа за по дома. Аналогно на ова би било најевтиниот Тример, и глава/нож од stihl претпоставувам.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Со бургиите сум приметил и јас, среден квалитет машина и добри бургии бркаат работа за по дома. Аналогно на ова би било најевтиниот Тример, и глава/нож од stihl претпоставувам.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Za trimer vidi i vo Incgo so ceni, tie se okej isto.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Za trimer vidi i vo Incgo so ceni, tie se okej isto.
Инко се сасвим океј за електричен алат.
Ама колку што знам не прават бензински тримери, а колку што разбрав постерот бара бензински…
Автоматски споено мислење:

Со бургиите сум приметил и јас, среден квалитет машина и добри бургии бркаат работа за по дома. Аналогно на ова би било најевтиниот Тример, и глава/нож од stihl претпоставувам.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Не ти ни треба глава од марка! Пробај ги прво кинеските, па ќе видиш и сам.
И второ, ако пилиш грмушки со >5-6цм стебло, не очекувај дека било кој тример ќе бриљира! Не се за тоа направени, туку ете да се најде од време на време.
Јас кога сечам нешто(а трендафилите се посебно гадни!) ич не се ни мачам, туку уште од старт ја ставам главата со ланец(како моторно пиличе)!
Штил-мил таму не помага многу…

И више кога се распишав…
Ако ти треба алатот за раскрчмување грмушки, дрвца и такви груби ствари, оди на алат што иде со додаток моторно пиличе, или бар накнадно купи го!
Еве ти кажувам. Се што е над 3цм стебло ќе оди побрзо на ланец, а над 5цм и едини начин да го исечеш е така…
И барај 50 кубика тример!
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Стара е темава ама не најдов слична, сакам да купам тример за трева ама ќе расчистувам и грмушки, прилично пораснале на меѓите па планирам да го користам оној нож како циркулар што личи. Прашањето ми е кој од кинеските да го одберам, за stihl или husqavarna немам буџет поготово што поевтините модели им се по 20-30 кубици и мислам дека нема да се справат со џбуновите. Ако има некој искуство со МТД, агрина, вилиџер и сличните марки да сподели. Или да одам со ептен најевтината кинезарија како Штраус (под 100 еур) па што биде. Друга опција е да барам користен по огласи ама добра марка...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Земи villager имам ја косачка одлично се покажа 5-6 год тера,имаат 2 год гаранција.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Земи villager имам ја косачка одлично се покажа 5-6 год тера,имаат 2 год гаранција.
И кај мене Дензел се покажа одлично. Ама реално ние не сме бенчмарк, што три пати у годината ќе го запалиме! Јавните претпријатија(паркови, комунални, зеленила, македонија пат) не купуваат штил, хускварна за џабе..
Поентава ми е, и кинескиве се одлични за домашна употреба, само да не наседнува на “етикета”!
У иста фабрика се направени сите, ист калап, мотор, до штрафче исти!
Дали Фарм, мтд, агрина, искра, вилаџер… све е тоа исти модел(и) само боја и налепница разлика!
Затоа и реков најефтиниот!
(плус ја и косачка купив отпосле што е попрактична и ми врши 90% од работата, па тримерот така стои безвезе,ретко имам потреба од него…)
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
И кај мене Дензел се покажа одлично. Ама реално ние не сме бенчмарк, што три пати у годината ќе го запалиме! Јавните претпријатија(паркови, комунални, зеленила, македонија пат) не купуваат штил, хускварна за џабе..
Поентава ми е, и кинескиве се одлични за домашна употреба, само да не наседнува на “етикета”!
У иста фабрика се направени сите, ист калап, мотор, до штрафче исти!
Дали Фарм, мтд, агрина, искра, вилаџер… све е тоа исти модел(и) само боја и налепница разлика!
Затоа и реков најефтиниот!
(плус ја и косачка купив отпосле што е попрактична и ми врши 90% од работата, па тримерот така стои безвезе,ретко имам потреба од него…)
Па гледам доста рецензии во последно време и иако сакам да имам добар алат (кој неќе :) моментално буџетот не ми дозволува да си приуштам Штил или хускварна. Од се што видов, од кинеските ги фалат вилиџер ама поскапите модели, и некои што ги има во Србија, Хрватска ... Значи има кинески и Кинески... Имам електрична косилка ама таа е само за трева а јас треба да расчистат обраснат двор со трње, некои дрвца а и имам некои 300 квадрати лозје каде неможе со косилката.
Значи ми треба некој релативно појак и би го користел неколку пати во година за да не се доведам во ситуација како што сум сега. Идеално би било да земам комплет со додатоци моторна пила и ножица за жива ограда. И најверојатно тоа ќе биде, од тој тип комплети се нудат 2-3 фирми (вилиџер ~15.000, фарм ~12.000 и мислам агрина беше ~12.000)
Се изнашетав по продавници и класична македонска приказна, појма немаат што продаваат, никој не знае да објасни во детали што е разликата во моделите, а пошто се кинески сите се копија на некој постоечки мотор, и како најдобри биле копиите на Кавасаки, 52 кубика и околу 2 кс.
Е кои Тримери го имаат тој мотор, а се продаваат кај нас е мистерија.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Па гледам доста рецензии во последно време и иако сакам да имам добар алат (кој неќе :) моментално буџетот не ми дозволува да си приуштам Штил или хускварна. Од се што видов, од кинеските ги фалат вилиџер ама поскапите модели, и некои што ги има во Србија, Хрватска ... Значи има кинески и Кинески... Имам електрична косилка ама таа е само за трева а јас треба да расчистат обраснат двор со трње, некои дрвца а и имам некои 300 квадрати лозје каде неможе со косилката.
Значи ми треба некој релативно појак и би го користел неколку пати во година за да не се доведам во ситуација како што сум сега. Идеално би било да земам комплет со додатоци моторна пила и ножица за жива ограда. И најверојатно тоа ќе биде, од тој тип комплети се нудат 2-3 фирми (вилиџер ~15.000, фарм ~12.000 и мислам агрина беше ~12.000)
Се изнашетав по продавници и класична македонска приказна, појма немаат што продаваат, никој не знае да објасни во детали што е разликата во моделите, а пошто се кинески сите се копија на некој постоечки мотор, и како најдобри биле копиите на Кавасаки, 52 кубика и околу 2 кс.
Е кои Тримери го имаат тој мотор, а се продаваат кај нас е мистерија.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Мн се замараш :)
Тие се исти три модела, буквално до штрафче… 33,43 и 52 кубика.
Еве земи во продавница три и стај ги еден до друг…
За такво користење како што планираш, имаат и повеќе од доволно квалитет сите!
Ако го зимаш појакиот, ете види што сум пишал за мојот, истото важи(д фак исти се!) и за искра и за мтд и за останатите марки.
Само лепенка и различна боја!

П.С. Еден куриозитет. На дензелот му е раченцето за саух обратно од тоа што го пишува на пластиката :rolleyes: (Фала богу по слух се сеќава кај појачува-кај намалува)
Баш би ме интересирало дали е исто така и кај другиве “марки”, или само оваа серија е утната :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom