Аларми и алармни системи

Дискусија во форумот 'Дом и семејство' започната од SpiderWeb, 10 септември 2018.

 1. SpiderWeb

  SpiderWeb ја заменува титулата под името во вашите мислења.

  Член од:
  12 мај 2008
  Мислења:
  581
  Допаѓања:
  542
  Ретко кој нема некој роднина/пријател/познаник/комшија кај што им немаат провалено во стан/куќа, ужасна глетка - се враќаш дома, се испревртено, испретурено, па доколку не најдат нешто вредно (пари, накит) ги сечат душеците/перниците на мебелот, сечат теписони, корнат паркети по ќошевите (наводно некои чувале пари под паркетот дома, што не ќе слушнеш упм).

  Long story short - правев муабет со инспектор в полиција, она што ми го кажа е дека нема идеална заштита од провала, едниствено можеш да комбинираш повеќе типови на заштита, со надеж дека (прво и основно) нема арамиите да ти го „фрлат пикот“, а потоа и дека не би ги поминале успешно сите нивоа на заштита за да стигнат да „направат зијан“. Под типови на заштита се подразбира:

  1. Блиндор врата
  2. Видео надзор / камери
  3. Аларм

  Бидејќи живеам во стан, инспекторот ми рече дека покрај блиндор вратата што веќе ја имам, најефективно ќе биде да си ставам аларм. Иако може да биде деактивиран за неколку секунди, сепак, звукот од сирената и опцијата да те информира на телефон (доколку ја имаш) секако ќе бидат побрзи од арамијата, со надеж дека јакиот звук би можел да ги исплаши и да се откажат од намерата, а можда и комшиите би се алармирале и евентуално би излегле да видат што се случува или да пријават во полиција.

  Како и да е, бидејќи сум од Битола, сите ми ги препорачаа ПроАларм како најдобри за вакви работи. Сајтот им е ептен непрофесионален, а Facebook страната нема update од 24 мај, кога ажурирале веб сајт и телефон, а пред тоа последниот пост им е од 2014. Цената на најефтиниот систем (Paradox, со централа, еден сензор, тастатура за шифра и сирена) им е 159 евра. Услов за централата да праќа повици е да имаш фиксна телефонска линија, доколку немаш, апаратчето за СИМ карта се доплаќа 40 евра, а и се натаму (ако сакаш да поврзеш камера, повеќе сензори итн) се доплаќа. Е сега, не дека сакам да ги „грдам“ или нешто, можеби цената си е во ред, но ако погледнеме на Facebook страната, истата понуда по истата цена ја имаа и во 2014 година (нивниот последен пост). Не верувам дека за 4 години цените не паднале, или пак технологијата не застарела.

  Побарав и на eBay, најефтиното што мислам дека е според моите потреби е ова, за 40 долари добиваш централа што поддржува СИМ карта, еден сензор за врата/прозор, еден motion detector сензор, сирена (некако ми изгледа мизерно, не знам колку јак звук би извадила) и две wireless remote control далечински. Она што ме буни е, нема тастатура за внесување шифра, ако ги заборавиш далечинските, или ако не работат, како ќе го исклучиш/вклучиш алармот?

  Мислам дека е доволно за opening post, доколку некој има да каже повеќе за ова, или да препорача нешто поефтино според моите потреби, слободно нека реплицира.
   
 2. Flatter

  Flatter

  Член од:
  19 септември 2015
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  281
  На SpiderWeb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.166
  Стави го ова и никој да не те види што монтираш :)
   
 4. SpiderWeb

  SpiderWeb ја заменува титулата под името во вашите мислења.

  Член од:
  12 мај 2008
  Мислења:
  581
  Допаѓања:
  542
  Дали ова го имаш пробано? Вака изгледа супер, а гледав и некои reviews на youtube, но повеќе верувам на задоволни корисници :)

  „Ова“ мислиш на она што го постирав јас?
   
 5. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.166
  Да.
   
 6. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.140
  Допаѓања:
  6.863
  Тоа со блендираните врати како да ги мами „дојдете, имам нешто вредно“, на мои роднини им влегоа минатата година на 2 месеци откако ја наместија таа блендираната врата, во станот живеат повеќе од 7 години и лани и тие од страв ставија блендирана врата, само што ја ставија им провалија арамии и тоа додека беа на работа на сред бел ден.
   
 7. Само чување куче му е мајката доколку сакате да не ве ограбуваат , не се лажете со технологијата и џабе да фрлате пари .Технологијата е помодарство, паѓаат на најнови работи е во суштина е скапа неисплатлива инвестиција .
  Признавам одредена опрема за безбедност но верувајте дека народов кај нас неможе да си го дозволи тоа , најчесто ја имаат екстра богаташиве дома и по некои индустриски објекти .
   
 8. Flatter

  Flatter

  Член од:
  19 септември 2015
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  281
  Куче во стан ?? Не би рекол...

  Немаш каде да го сместеш. Ако ти е внатре ќе ти праве ѓубре, влакна и триста глупости.

  Незаборавај дека некој од комшиите ќе ти се пожали. Ќе ти каже дрн дрн и триста глупости ова му сметало она му сметало и свашта.
   
 9. SpiderWeb

  SpiderWeb ја заменува титулата под името во вашите мислења.

  Член од:
  12 мај 2008
  Мислења:
  581
  Допаѓања:
  542
  Како што спомнав погоре, нема идеална заштита од кражби, единствено можеш да комбинираш повеќе типови на заштита и да се молиш дека нема да решат да ти провалат. Штетата што ќе ја направат со провалата (уништениот имот) ќе биде минимум десеткратно поголема од евентуалната штета од украдени предмети (пари, накит). Не верувам дека некој чува големи суми на пари дома во денешно време, па и накит.

  Алармот, од друга страна, не е скапа инвестиција, овие што ги препорачаа тука се 2000 денари, што мислам дека е и повеќе од исплатливо за (некаков си) помирен сон.
   
 10. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  17.036
  Допаѓања:
  25.987
  Mnogu cesto kaj kinezariite e da ne rabotat bas koga treba. Preporaka Dahua, isto kinesko ali e brend, poso ima garancija i sve ima seriski broevi. Video nadzor so 2-3 kameri najeftino kosta 200 evra, ama ako ne znaete ke ve izlupat duplo. Istoto vazi i za alarmot, tolku kosta i toj, koga sviri ne se stoi u soba, fakja anksioznost, ima opcii za zvonenje na mob i sl. Se na se najeftino 500 evra so montaza ako ne se razbirate malku od malku samite, policijata vlaga i prvo vika pokazi ni snimkite... Vredi kako investicija, duri nekad i kako preventiva. U combo so kvalitetna vrata bez pomalku od ~1.200 evra, im e oteznato 15 pati poise probivanjeto.

  A toa deka ne cuvaat golemi sumi i nakit... da ne se zaebavame
   
 11. Најдобра опција си е агенција за обезбедување, си потпишеш договор и какви се обврски они имаат и мирна глава.Патролирааат и што да се деси имаш покриетие дека не биле ажурни .Нит да се замараш со каква технологија се употребува и нејзино одржување.Да не рекламирам но за станови- куќи се по 20 тин евра месечно .


  Да не се убедуваме дека има аларм за 2000 ден .Поентата ми беше дека неможеш да веруваш на технологија да те заштити.Не дека и секој треба да чува куче дома заради безбедност, но ако човек е љубител и има услови без разлика дали е стан или куќа, подобро е да се инвестира во миленик- чувар отколку во некоја чајнес технологија.

  Да не навлегуваме сега и што јаде кучето и какви се обврски треба да се има према таков миленик....чувар.
   
 12. Amaterasu

  Amaterasu 123123113

  Член од:
  17 април 2012
  Мислења:
  1.063
  Допаѓања:
  918
  Не чувајте вредни ствари дома и не се фалете по луѓе за својот "капитал".
  Тоа е најдобра заштита од кражби.
  Се друго е само мотивација за крадците.
   

Сподели преку: